Karamandan.com

Karamandan.com

29 Mart 2017 Çarşamba
İnsan ne kadar uyumalı?
Eğer ne kadar uyursanız uyuyun ertesi gün kendinizi dinlenmiş hissetmiyorsanız, uyku bozukluklarını da içeren tibbi bir kontrole ihtiyaç duyabilirsiniz.
Kategori : Sağlık
18 Mart 2017 13:46
 
İnsan ne kadar uyumalı?

Eğer ne kadar uyursanız uyuyun ertesi gün kendinizi dinlenmiş hissetmiyorsanız, uyku bozukluklarını da içeren tibbi bir kontrole ihtiyaç duyabilirsiniz.İnsanlar, biyolojik saat dediğimiz aydınlık ve karanlıktan oluşan 24 saatlik periyotlara adapte olmuşlardır. İnsanların yüzde 90’ı hepimizin ideal olarak bildiği 7.5-8 saat kadar uyumaktadır.

Yüzde 5’lik bir grup 6 saatin altında uyurken, geri kalan yüzde 5 uyumak için 12 saat ve üzerinde bir süreye ihtiyaç duymaktadır. İdeal uyku miktarımızı, basitçe sabah kendimizi dinlenmiş hissetmemizden ve gün içindeki performansımızdan anlayabiliriz. Eğer ne kadar uyursanız uyuyun ertesi gün kendinizi dinlenmiş hissetmiyorsanız, uyku bozukluklarını da içeren tibbi bir kontrole ihtiyaç duyabilirsiniz.

DOĞRU YATAK SEÇİMİ ÖNEMLİ 

Omurga sağlığı için doğru yatak doğal eğriliklerin korunmasını sağlayan, eğriliklerde artma veya azalmaya yol açmayacak yataklardır.Doğru yatağın seçilmesiyle omurgalar, bağlar, diskler ve sinirler üzerine aşırı yük binmeyecek ve sonuçta bu oluşumlardan kaynaklanan ağrılar ortaya çıkmayacaktır.Doğru yatak seçimi konusunda kesin bir kural yoktur. yatağın olması gereken ölçülerden sertliğine, kumaş türünden tipine kadar çok fazla çeşit piyasada mevcuttur.Her ortopedik yatağın herkese uygun olduğu da söylenemez. İlk alındığında iyi gelen bir yatağın ne kadar süre koruyacağı ve ne kadar süre sonra değiştirilmesi gerektiği de size bağlıdır.

YASTIK SEÇİMİ

Yatak seçimiyle birlikte yastık seçiminin de omurga sağlığı açısından önemli olduğu unutulmamalıdır. Belde olduğu gibi boyun bölgesinin de normal duruş pozisyonu desteklenmelidir.Özellikle yan yatışta başın yana düşmemesi, sırt üstü yatışta da arkaya sarkmaması gerekir. yastık ense ve boynu destekleyerek başın yana veya arkaya düşmesini engellemeli ve boyun kaslarındaki zorlanma en aza indirilmelidir.

Okunma : 803
Aktekke
elit
Gündem haberleri
Dolaman sezonu başladı
27 Mart 2017 Okunma: 19511 Yaşam
YGS sınavına Geç Kalanlara  Müjde
25 Mart 2017 Okunma: 11528 Eğitim
Başbakan Yıldırım, Karaman'da Halka Hitap Ediyor
28 Mart 2017 Okunma: 9546 Siyaset
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın