Karamandan.com

Karamandan.com

30 Mart 2017 Perşembe
Çiftçilerin Yüzü Güldü
Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Muğlu, 1 metreyi bulan karın çiftçileri oldukça mutlu ettiğini söyledi.
Kategori : Tarım
27 Aralık 2016 10:07
 
Çiftçilerin Yüzü Güldü

Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Muğlu, 1 metreyi bulan karın çiftçileri oldukça mutlu ettiğini söyledi. 

Yıllardır özlemini çektikleri karın son bir haftadan bu yana aralıksız olarak yağdığını belirten Karaman Ziraat Odası Kurulu Başkanı Recep Muğlu, "Ben bu yaşıma kadar 1 metreyi aşan böyle bir kar yağışı görmedim. Karaman'ımız Türkiye’de en az yağış alan bölgelerden birisidir. Rabbimize şükürler olsun ki yıllardır özlemini çektiğimiz kar sonunda yağdı. Yağan bu kar yeraltı sularının güçlenmesine büyük katkı sağlayacak. Şu anda çiftçilerimizin yüzünün güldüğü bir kış mevsimi geçiriyoruz” dedi.

Yağan karın ekili olan arazilere büyük fayda sağladığına da değinen Muğlu, "Yağan karın 1 metreyi bulması nedeniyle bahara kadar, toprağa faydası olacak. Kar, sadece ekili alanlara fayda sağlamayacak, barajlarında su seviyesini ciddi oranda yükseltmesine sebep olacak” diye konuştu.

54 yaşına geldiğini ve şimdiye kadar böyle bir kar yağışı görmediğini söyleyen çiftçi Ali Göktekin ise "Şimdiye kadar en çok özlemini çektiğimiz kar yağdı. İki yıldır bölgemiz ciddi anlamda bir kuraklık yaşıyordu. Şükürler olsun ki bu kara kavuştuk. Karda yaşamanın bazı zorlukları var ama biz bu zorluklara razıyız. Yeter ki bol yağış olsun” dedi.

“Karaman'a son 60 yılın en fazla karı yağdı”

Karaman Valiliği yaptığı yazılı açıklamada, 24 Aralık tarihi itibarıyla yağan kar miktarının 1950 yılından bu yana ölçülen en yüksek seviyede olduğu bildirdi. Aralıksız beş gün boyunca ili etkisi altına alan kar yağışının, meteorolojiden alınan tahminler ve veriler çerçevesinde, bu hafta başında da etkisini sürdüreceği dile getirilen açıklamada, "İlimizde son 60 yıl içerisinde en yüksek kar yağışı gerçekleşmiş olup kar kalınlığı il merkezinde 80 santimetre olarak gerçekleşmiştir" denildi.

Okunma : 4519
Foto galeri
Aktekke
elit
Personel Alınacak
Gündem haberleri
Dolaman sezonu başladı
27 Mart 2017 Okunma: 21224 Yaşam
Karaman'da Talihsiz Kaza
29 Mart 2017 Okunma: 16014 Asayiş
Başbakan Yıldırım, Karaman'da Halka Hitap Ediyor
28 Mart 2017 Okunma: 13278 Siyaset
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın