Karamandan.com

Karamandan.com

23 Ocak 2017 Pazartesi
Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ve Nasıl Öğrenilir?
Bankalar müşterilerinin kredi notunun yüksek olmasına büyük ölçüde önem verir.
Kategori : Yaşam
06 Ocak 2017 04:01
 
Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ve Nasıl Öğrenilir?

Bankalar müşterilerinin kredi notunun yüksek olmasına büyük ölçüde önem verir. Öyle ki birçok vatandaş sırf kredi notu düşük olduğu için kredi çekememiş veya kredi kartı alamamıştır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bankalar müşterilerinin kredi notunun yüksek olmasına büyük ölçüde önem verir. Öyle ki birçok vatandaş sırf kredi notu düşük olduğu için kredi çekememiş veya kredi kartı alamamıştır. Kredi notuna bu kadar önem verilmesinin nedeni hesaplanırken onlarca kriterin bir araya getirilmesi ve bu notun kişinin finansal geçmişini belirlemesidir. Kredi Kayıt Bürosu’nun oluşturulmasıyla ortaya çıkan kredi notu, Findeks sitesinin açılmasıyla birlikte ismini findeks kredi notu olarak değiştirdi. Findeks kredi notu denmesinin nedeni kredi notu hesaplayan tek kuruluşun KKB yani Findeks olması.

Fİndeks kredi notu hesaplanırken bakılan ilk şey geçmişte kredi alıp almadığınızdır. Eğer önceden kredi veya kredi kartı aldıysanız kredi notunuz bir miktar yükselecektir. Ancak aldığınız kredilerin borçlarını veya taksitlerini zamanında ödemediyseniz veya hiç ödemediyseniz kredi notunuz aynı miktarda olumsuz etkilenecektir. Kredi notunuzu etkileye bir diğer faktör ise aylık kazancınızdır. Aylık net kazancınız ne kadar yüksekse kredi notunuz o kadar olumlu etkilenecektir. Kredi notunuzu büyük ölçüde etkileyen bir diğer faktör ise para alışverişinizdir. Kredi Kayıt Bürosu sizin başka bireylerle ne kadar aktif bir para alışverişi içinde olduğunuza bakarak da kredi notunuzu değiştirebilir.

İnternetten Kredi Notu Öğrenme İçin Findeks’e Başvurun

Kredi Kayıt Bürosu kredi çekmek veya kredi kartı almak isteyen bireylerin kredi notunu öğrenme konusunda ısrarcı olduğunu fark edince işleri kolaylaştırmak için 9 tane bankayla bir araya gelerek findeks sitesini açtı. İnsanlar internetten kredi notu öğrenme için bu siteye giriyor ve kısa sürede istedikleri bilgiye sahip olabiliyor.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Findeks sitesine girip üye olduktan sonra kredi notu sorgulama için yapmanız gereken şey ilgili seçeneklere tıklayıp bilgilerinizi girmek. Daha sonra küçük bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz

Kaynak: Kredi notu sorgulama

Okunma : 182
Foto galeri
opet ilan
Gündem haberleri
Karaman'da Buruk Karne Sevinci
20 Ocak 2017 Okunma: 13604 Gündem
Ereğli'de Otobüsle TIR Çarpıştı: 1 Ölü 15 Yaralı!
19 Ocak 2017 Okunma: 9153 Asayiş
Komşusunu öldürüp intihar etti!
19 Ocak 2017 Okunma: 7984 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın