Karamandan.com

Karamandan.com

04 Ağustos 2020 Salı
Annah! Vali Bey Cumartesi Pazarında
Vali Mehmet Alpaslan Işık’ın Karaman’daki ilk icraatı Cumartesi Pazarı’nı gezmesi olmuş.
Kategori : Köşe Yazıları
23 Haziran 2020 09:04
 
Annah! Vali Bey Cumartesi Pazarında

Vali Mehmet Alpaslan Işık’ın Karaman’daki ilk icraatı Cumartesi Pazarı’nı gezmesi olmuş. Pazarcı esnafı ve vatandaşlarla konuşmuş, korona tedbirlerini denetlemiş. Sayın Işık, tezgahlardaki ürünlere bakmıştır ve fiyatlara göz atma imkanı da bulmuştur.

Sayın Valim!

Önce sizi kutluyorum. İlk adım attığınız yer olan mahalle pazarları, bir şehrin vitrini sayılır. Halkı ve esnafı tanımak, bir yerleşim yeri hakkında fikir edinmek için gözlem yapmaya en uygun yer, mahalle pazarlarıdır.

Cumartesi Pazarı, Karaman’ın en büyük ve en kalabalık alışveriş merkezidir. Size Emniyet Müdürü Ayhan Taş eşlik etmiş. Bunu okuyunca daha da mutlu oldum. Sayın Taş, 9 aydır Karaman’da. Artık Karamanlı sayılır. Size Karaman’ın şifrelerini verecektir.

Pazarın Sesi Yüksek Çıkar

Sayın Valim!

Korona tedbirlerine yönelik önlemlere uyulup uyulmadığını takip için seçtiğiniz ve ilk adımınızı attığınız yerden çıkan sesin etkisi, Karaman’da umduğunuzdan çok yankılanacaktır. Bunun yansımalarını kısa sürede göreceğinize inanabilirsiniz.

Pazar gezinizi ben Ankara’dan duydum! Sizin pazarda olduğunuzu gören veya duyan pazarcı esnafıyla vatandaşların ilk tepkisi “Annah” olmuş.

Hatta çoğu kişi “Annnaaaahhh!” diyerek, şaşkınlıklarını ve hayretlerini dile getirmişler.

“Annah” Karaman ağzında “Vay canına”, “Vay anasını” demektir. Şaşırma, hayret etme ve üzülme bazen de pişmanlık efekti olarak kullanılan ünlemdir.

Şaşkınlık ve pişmanlığın şiddetine göre, “Annah” vurgusu ve söyleyişi değişir. Ama en çok “Annnaaahh!” şeklinde kullanılır. ‘N’ler şeddeli ve ‘a’ dört elif miktarı çekilerek telaffuz edilir. Sonraki ‘h’lerin çokluğu samimiyettendir.

Sayın Valim!

Karaman’ın kendine has kelime ve deyim dağarcığı vardır. Bunları ayrı bir yazımda anlatmaya gayret ederim. Bazı kelimeleri ilk günden duyduğunuzdan eminim.

Sayın Valim!

Bir perşembe günü de Perpa’yı gezin. Burası da çok büyük ve çok renkli bir pazardır. Gazi Okulu’nun yanından başlar, ileriye doğru üç kilometre kadar devam eder.

Perpa bana, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler’in “Neşeli”si, rahmetli Tayyar Yıldız’ı hatırlatır. Cüce Tayyar’ın evi bu pazara çok yakındı. İkimizin ortak dostu olan Ahmet Çelik, Perşembe Pazarı’na Perpa derdi. Tayyar da Perpa der ve gülmekten kendini alamazdı. Ankara’ya son gelişinde bir poşet menengiç getirmiş, “Perpa’dan aldım” derken yine gülmeye başlamıştı.

Karaman’da Boğazlar Meselesi

Sayın Valim!

Siz pazar yeriyle başlangıç yaptınız. Ben de Karaman’ın yiyecek, içecek çıkınını açmak istiyorum. Bana göre, bir insan için en mühim mesele “Boğazlar Meselesi”dir.

Karaman’da “Boğazlar Meselesi”nin uzmanı kim derseniz, cevabım “Bilmiyorum” olur. Gerçekten bilmiyorum. Damak tadına ve rehberliğine güvenebileceğim biriyle maalesef tanışmadım. 

Sonraki Yazı: Karamanoğlu Mehmet Bey Nasıl Aç Kaldı?

Okunma : 2949
karaman


EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da bir köy karantinaya alındı
04 Ağustos 2020 Okunma: 10399 Gündem
Yangın çıkan iş yerinde büyük çapta maddi hasar oluştu
03 Ağustos 2020 Okunma: 8477 Asayiş
SELAHATTİN SANLI SAVRAN KORONADAN HAYATINI KAYBETTİ
01 Ağustos 2020 Okunma: 7779 Yaşam
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın