Karamandan.com

Karamandan.com

16 Ocak 2021 Cumartesi
Diyetisyen Diker: Yöresel yemeklerle de kilo verebilirsiniz
Karaman’da yöresel yemeklerin kontrolsüz tüketiminde, içerdiği yüksek karbonhidrat nedeniyle kilo aldırdığı ve hipertansiyon ile obezite sıklığının Türkiye ortalaması üzerinde olduğu belirlendi.
Kategori : Sağlık
14 Eylül 2019 09:46
 
Diyetisyen Diker: Yöresel yemeklerle de kilo verebilirsiniz

Karaman’da yöresel yemeklerin kontrolsüz tüketiminde, içerdiği yüksek karbonhidrat nedeniyle kilo aldırdığı ve hipertansiyon ile obezite sıklığının Türkiye ortalaması üzerinde olduğu belirlendi.

Karaman HD Form Diyetisyeni Hakan Diker, kilo almayı Karaman’da ortak sorun olarak nitelendirirken, yöresel lezzetlerin tüketimine sınır koyulmadığını ve kontrolsüz tüketildiğini söyledi.

Diyetisyen Diker, Karaman halkının vazgeçemediği besinlerin olduğunu ve bu besinlerle nasıl diyet yapılıp sağlıklı yaşamın korunacağı konusunda, “Yöremizin vazgeçilmez tatlarına sınır koyamadığımız için kilo kontrolünü sağlamamız çok da mümkün olamıyor. Karaman halkı olarak vazgeçemediğimiz birçok besin var. Bunların başında, etliekmek, börekler, mayalı sıkmaları, calla, bulgur işleri, arabaşı ve tatlılar geliyor.

Peki diyet yaparken bu besinleri hayatımızdan çıkarmalı mıyız?

Karaman’daki meslek hayatımda çoğunlukla şu cümle ile karşılaştım: “Hocam baştan söyleyeyim ben diyet yapamam. Günlere katılıyorum, hayır diyemediğim besinler var.”

Nedir onlar? ‘Batırık, börekler, tatlılar vesaire ama bir şekilde kilo vermem lazım.’

Bugün bir danışanıma “Asla diyette etliekmek yemeyeceksiniz!” desem çok da samimi gelmem herhalde. İnsanız sonuçta. Yöresel tat alışkanlığınızı değiştiremem. Sadece ölçü olarak ne yediğimizi bilirsek diyette yasak olmadığını herkes bilmeli.” ifadelerini kullandı.

Bu günlerde aşure tüketimine dikkat!

Aşure günü münasebetiyle Türkiye’nin dört bir yanında sürekli aşure tüketildiği söyleyen Diker, “Bu günlerde vazgeçemediğimiz bir tat olan Aşure, günlük ihtiyacımız olan vitamin, mineraller ve liflerden oldukça zengin içeriği olan lezzetli bir besindir. Ancak maalesef ki tüketimi abartıldığında diğer besinlerde de olduğu gibi kilo olarak bize katkı sağlayabilir.

Karaman halkı olarak diyetten ve diyetisyene gitmekten korkuyoruz. Çünkü aç kalacağımızı ve sevdiğimiz besinlerden yoksun kılınacağımızı sanıyoruz. Oysaki danışanlarım bilirler. Çok yasağı seven bir diyetisyen değilim. Çünkü diyetin kelime anlamı aç kalmak değil, doğru beslenmektir. Diyet bir yaşam tarzıdır ne yediğinizi bilmektir.” dedi.

“Beslenmek karın doyurmak değil!”

Beslenmenin karın doyurmak değil, bedenimizin ihtiyaçlarını karşılamak anlamına geldiğini vurgulayan Diker, “Dengeli ve yeterli beslenme modeli ile doya doya, günlük hayatımızda olan besinleri tüketmemizde sakınca yoktur. Bu tür yöresel yemeklerimizi de tadarak kilo kontrolünü sağladığımızı, hatta diyette tatlı bile yiyerek 30 kg dan fazla kilo kaybedildiğini gördük. 

Nasıl olur demeyin! Günlük beslenmemizde pişirme yöntemlerine, kullandığımız yağ miktarına, porsiyon ölçülerine dikkat ederek farkında bile olmadan yöresel yemekleri de yiyerek kilo vermek mümkün.

Daha fit bir görünüm ve sağlık için elbette dengeli beslenmenin yanında fiziksel aktivite de hayatımızda olmalı.” şeklinde konuştu.

 

Okunma : 4224
Foto galeri
karaman


Yavuzlar iplik
guney sigorta
sağlam pen
Gündem haberleri
Karamanlı İşçilere önce gözaltı, sonra 8 Bin lira ceza iddiası
13 Ocak 2021 Okunma: 21528 Ekonomi
Karaman’ı kim kandırdı?
12 Ocak 2021 Okunma: 7375 Gündem
Karaman'da korona aşılaması başladı
14 Ocak 2021 Okunma: 5924 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın