RAMAZAN’ DA BESLENME NASIL OLMALIDIR? | Karamandan.com - Karaman Haber

RAMAZAN’ DA BESLENME NASIL OLMALIDIR? | Karamandan.com - Karaman Haber

20 Ocak 2021 Çarşamba
RAMAZAN’ DA BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Yine bir Ramazan ayına kavuşmanın heyecanını yaşadığımız bu günlerde birçoğumuzun aklında aynı sorular var; Nasıl besleneceğiz? Neler yemeliyiz? 

Öncelikle şunu bilmemiz gerekir; Ramazan orucu farz olan ibadetin dışında 11 ay boyunca yorulan organların dinlendirilmesidir ve vücudun toksinlerden arındırılması için bir fırsattır. Oruç ayı sıhhat ayıdır.

Ancak bizler tam tersi fazlasıyla yorabiliyoruz. 11 ay boyunca görmediğimiz besinleri bir arada fazlasıyla bulabiliyoruz. Çok çeşitli yağlı yemekler, hamur işleri, doyasıya tatlılar, tıkanırcasına yemeler dinlenmesi gereken organlarımızı fazlasıyla yormakta bu durumda çeşitli kronik hastalıkları beraberinde getirmektedir. Özellikle su tüketiminin yetersiz alınması, sebze meyve tüketiminin azalması, yağlı yemekler, hamur işi ve tatlıların fazla alınması ile kilo artışı bile meydana gelmektedir.

Kilo kaybetmek isteyenler de yetersiz besin alımı yapmakta tek çeşit besinlerle veya ihtiyacından az beslenerek kas ve sıvı kayıpları yaşamaktadır. Ramazan bitiminde normal beslenmeye geçildiğinde kaybedilen kilolar fazlasıyla geri alınmaktadır.

Ramazanı fırsata çevirmek sağlıklı kilo kaybı veya alımı sağlamak isteyenler alanında uzman diyetisyenlerden yardım alabilirler.

SAHURA MUTLAKA KALKIN

Bu yıl da yaklaşık 16 saat oruç tutacağız. Öğün sayısının azalması metabolizmayı oldukça yavaşlatır.

Sahura kalkarak gün içerisindeki kan şekeri düşüklüğü, yorgunluk, halsizlik, sindirim zorlukları, mide ve bağırsaklarda aşırı gaz birikimi, vücudun susuz kalması gibi durumları engellemiş olursunuz.

Sahurda akşamdan kalan yağlı yemekler yerine tok tutan protein oranı yüksek yumurta, peynir, süt, yoğurt, ceviz, badem gibi besinlerin ağırlıklı olduğu bir menü planlanabilir. Kan şekerini hızlı yükselten beyaz undan yapılmış ekmekler, pideler yerine tam tahıl ekmekleri tercih edilebilir. Çok tuzlu ve çok tatlı ürünlerden mutlaka kaçının.

İFTARDA MİDENİZİ YORMAYIN

Uzun süre açlıktan sonra İftarda boş mideye birden yüklenmek, hızlı ve çok yemek midede yanma, şişkinlik, bulantı, gaz, kabızlık, şeker ve tansiyon yükselmelerine neden olur. Bu nedenle orucu su ve iftariyelikler ile açıp 1 kâse çorba (çok yağlı ve kremalı olmayan), salata, zeytinyağlı sebze yemeği, ızgara et/tavuk/balık, yoğurt veya ayran, tam buğday ekmeğinden oluşan bir menü tercih etmelisiniz. 
İftarda kızartmalardan, çok tuzlu, yağlı, şekerli besinlerden, salam, sosis gibi işlenmiş besinlerden uzak durulmalıdır. Kızartma ve kavurma pişirme yöntemleri yerine ızgara, haşlama, fırın, buharda pişirme gibi sağlıklı pişirme teknikleri kullanılmalıdır.

MUTLAKA ARA ÖĞÜN YAPIN

İftar ile yatmadan 1,5 saat önce küçük ara öğünler yapmanız metabolizmayı hızlandırır ve iftarda yenilen besinlerin sindirimine faydası olur. Tercih olarak meyve, süt grubu, ceviz badem gibi besinleri öneriyorum. 

Tatlı olarak şerbetli tatlılar yerine protein oranı yüksek ve kalori miktarı daha az olması sebebiyle sütlü tatlılar veya dondurma tüketilmelidir.

GÜNDE EN AZ 10 BARDAK SU İÇİN

Oruçta geçen süreçte gün içinde kaybedilen su ve elektrolitin telafi edilmesi gerekir. İftar ile sahur arasında ortalama 2- 2.5 litre (10-12 bardak) su tüketilmelidir. Kola gibi asitli içecekler ve hazır meyve sularını mümkün olduğunca tüketmeyin Bu tür besinler mide mukozasını olumsuz etkiler ve kalorisi yüksek olduğu için Sağlıklı sıvı tüketimi için ekstra ayran, maden suyu, şekersiz komposto veya hoşaf da tüketilebilir. Vücudun su, vitamin, mineral ve posa ihtiyacı için günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. 

ÇAYI ABARTMAYIN

Çok çay tüketimi vücudun su dengesini olumsuz etkiler. Böbrekleri yorar ve demir eksikliğine yol açar. İftardan 45 dakika sonra 2-3 çay bardağı açık çay tüketimi idealdir. Tercihen yeşil çay, rezene gibi bitki çayları içebilirsiniz. Sahurda çaydan vazgeçemeyenler açık şekersiz 1-2 bardak tüketilebilir.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Hamileler ve emziren anneler, diyabetli bireyler, 65 yaş üstü bireyler, kronik ilaç kullanan bireyler, gelişme çağındaki çocuklar, diyaliz hastaları ve sindirim sistemi problemi olan bireyler mutlaka bir hekime danıştıktan sonra oruç tutmalıdırlar.

Son olarak gün içerisinde beden sağlığı için hareketsiz kalmayın. İftardan 2 saat sonrası fiziksel aktivite yapın.

Herkese Sağlıklı bir Ramazan geçirmesini diliyorum

Düzenleme : 04 Mayıs 2019 15:02 Okunma : 3260