Karamandan.com

Karamandan.com

26 Kasım 2020 Perşembe
İbrahim Rıfkı Boynukalın artık Karamandan.com'da
Havasını soluyup suyundan içtiğimiz, hayatı idame ettiğimiz şehre borcu vardır herkesin.
Kategori : Duyurular
04 Kasım 2020 13:34
 
İbrahim Rıfkı Boynukalın artık Karamandan.com'da
karaman

Havasını soluyup suyundan içtiğimiz, hayatı idame ettiğimiz şehre borcu vardır herkesin. Bu topraklarda yaşayanlar olarak hepimizin ödemesi gereken bedeller, şükretmemiz gereken minnetler vardır.

Karamandan.com haber sitesi olarak işin başından bu yana salt haber iletmekle yetinmeyip şehrin sosyal yaşamına, ekonomisine, tarihine ve kültürüne de hizmet etmeye çalıştık. Şehre dair kadim kültürü yeni nesillere aktarmak en önemli misyonumuz oldu. Şehre olan minnet borcumuzu böyle ödemeye çalışıyoruz. Bu anlamda kitapları ile Karaman'ın kültürel hayatına ciddi katkılar sağlayan yeni bir yazarı daha yazar kadromuza dahil etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Rıfkı Boynukalın. İşadamı kimliğinin yanın O'nu entelektüel kimliği ile tanıyoruz. "Tartan konağı ve Tartan Ailesinin Kısa Tarihi", "Bütün Yönleriyle Karaman ili. Ermenek, Kazımkarabekir, Ayrancı", "Karaman'ın İktisadi ve Sosyal Gelişimi", "Türkiye, Karaman ve Anı Bisküvi" ne "Tarih Sayfalarından Mektuplar" adlı eserleri ile hem şehrin hem de ülkenin kültürel birikimine değerli ilaveler yapmış bir isim İbrahim Rıfkı Boynukalın.

Boynukalın'ın "Toprak Damlı Evlerin Çocukları" adlı Karaman'ın yetiştirdiği önemli şahsiyetleri ele aldığı kitabını yayımlamıştık. Şimdi de kendi köşesinden "Tarih Sayfalarından Mektuplar" eserinin içeriklerini yayınlayarak devam edeceğiz.

"Tarihi olaylar bir ülkenin geçmişten geleceğe yolculuğuna ışık tutar." diyen Boynukalın bu eserinde Osmanlıdan günümüze mektup şeklinde yazılmış belgeleri toplamış. Eser, mektuplarla geçmişe yolculuğa çıkarırken bir yandan da ülkemizin ve Karaman’ın kültür hayatına nitelikli bir içerik sunuyor. İbrahim Rıfkı Boynukalın Bey' hoş geldiniz diyor sizleri yazılarıyla başbaşa bırakıyoruz. Yazarımızın ilk makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Adem Kocatürk

İBRAHİM RIFKI BOYNUKALI’NIN ÖZGEÇMİŞİ

1944 yılında Karaman’da doğdu. İlk Orta Lise Eğitimini Karaman’da yaptı. Sosyal Bilimlere ilgisi nedeniyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümünü bitirdi. Karaman’ ın Cumhuriyetin ilanından 1968 e kadar gelişimi konusunda yazdığı mezuniyet tezi fakültede iki ders konferans şeklinde öğrencilere anlattı. Araştırma tezi Karaman Ticaret ve Sanayi Odasınca 1968 de kitap halinde yayınlandı.

Üniversite son sınıfta Ankara Reklam Ajansında kısa süreli Anket Yöneticisi olarak çalıştı. Reklam dünyasını tanıdı. Vatani görevinden sonra Paşabahçe Cam Sanayii’ nde 1970-2000 yılları arasında yönetici olarak görev yaptı. Burada kırkdan fazla araştırma raporu yazdı. Şişe Cam’ da sanayiciliğin atmosferini soludu.

1994 yılında Kardeşleri ile birlikte sanayiciliğe adım attı ve Anı Bisküvi A.Ş.’ nin kuruluşuna iştirak ederek Şişe Cam’ dan emekli oldu.

Ülkemizin kalkınması, ekonomik ve sosyal sorunları ile ilgili muhtelif makaleleri Akşam Gazetesi’ nde ikinci sayfada “Düşünceye Saygı” sütununda yayınlandı. Yazılarından bazıları “Ortak Pazar ve Türkiye”, “Ortak Pazarda Pazarlama Gücümüz”, “Türkiye’ ye Marketler Gerekli”, “Türkiye’ de Tüketici Sorunu”, “Türkiye’ de Sosyal Antropolojinin 10 Yılı”… Bu yazıların yanında Dünya Gazetesinde ve gıda sektörü dergilerinde Karaman ve Anı Bisküvi ile ilgili röportaj ve makaleleri yayınlandı.

Şirketinin yatırım, araştırma, reklam ve kısa-uzun vadeli planların hazırlanmasına, müşteri ilişkilerinin gelişme süreçlerine katkıda bulundu. Ayrıca şirketin tüm reklamcılık faaliyetlerini ve Anı Bisküvi’ nin kültür hayatımıza katkıları için Karaman’ da kutlanan Dil Bayramları’ nda son altı yıldır her yıl bir kitap yayınlama sürecini yönetti.

Yazar olarak bugüne kadar beş eser kaleme almış olup, 1968’de ‘‘Karaman’ ın İktisadi ve Sosyal Gelişimi’’ (aynı eser tıpkı basımı 2013 yılında yeniden yayınlanmıştır), 1989’ da Karaman il olduğunda “Bütün Yönleri İle Karaman İli”, 2011 yılında “Türkiye, Karaman ve Anı Bisküvi”, 2016 yılında da “Tarih Sayfalarından Mektuplar” ile “Tartan Konağı ve Ailesinin Tarihi” adlı eserleri yayın dünyasına kazandırmıştır..

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Okunma : 4312
sağlam pen
Yavuzlar iplik
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da Genç Kadın Banyoda Ölü Bulundu!
25 Kasım 2020 Okunma: 10663 Asayiş
Karaman'da kar ve yağmur yağışı bekleniyor
24 Kasım 2020 Okunma: 9100 Karaman Hava Durumu
Şifa ararken mikrop kapabilirsiniz
24 Kasım 2020 Okunma: 6636 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın