Karamandan.com

Karamandan.com

22 Eylül 2020 Salı
Karaman’da Mesleki Eğitimle İlgili Yeni Adımlar Atılıyor
Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde mesleki eğitimi geliştirmeye yönelik adımlar kapsamında sektörün ihtiyacı doğrultusunda Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü istihdama katkı sağlayacak ortak projeler için iş insanlarıyla görüşmeler gerçekleştiriyor.
Kategori : Eğitim
05 Ağustos 2020 15:31
 
Karaman’da Mesleki Eğitimle İlgili Yeni Adımlar Atılıyor
karaman

Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde mesleki eğitimi geliştirmeye yönelik adımlar kapsamında sektörün ihtiyacı doğrultusunda Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü istihdama katkı sağlayacak ortak projeler için iş insanlarıyla görüşmeler gerçekleştiriyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile birlikte sosyal yaşamdan ekonomik şartlara kadar dünya farklı bir yöne evrildi. Bu süreçte daha önce belki hiç duymadığımız pandemi, entübe ve filasyon gibi kavramlar insan yaşamının merkezinde yer aldı. Salgın süreci eğitimde de farklı uygulamaları zorunlu kılarken maske ve temizlik merkezli çalışmalar öncelikli hale geldi. Tam da bu noktada mesleki eğitimin önemi ortaya çıktı. Bu süreçte meslek liselerinde solumun cihazından maskeye siperlikten dezenfektan çeşitlerine kadar ihtiyaca göre üretim yapıldı. 

Zorunluluktan kaynaklanan dönemsel üretimin yanında ülke ihtiyaçları doğrultusunda bugünü ve geleceği kapsayacak mesleki eğitim çalışmaları için Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde iş birliğini güçlendirecek çalışmalar ortaya konuyor. Karaman Milli Eğitim Müdürlüğü örnek oluşturacak çalışmalara hazırlanıyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlığı yapılan çalışmalar için Karamandan.com olarak White Rose firmasında gerçekleşen sanayici görüşmelerinden birine katılarak İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’a eşlik ettik. 

“Karaman’ımız güçlü bir potansiyele sahip”

Gerçekleştirilen ziyaret sonrasında yürütülen çalışmalarla ilgili İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’dan bilgiler aldık. Pandemi süreci öncesinde mesleki eğitim kurumları yöneticileri ve meslek temsilcileriyle toplantı ve görüşmelerin yapıldığının altını çizen İl Müdürü Mehmet Çalışkan, “Alandaki ihtiyaçlara yönelik fabrika sahipleri, mesleki örgüt temsilcileri, meslek lisesi yöneticileri gibi paydaşlarla görüşmeler gerçekleştirmiştik. Şayet salgın süreci yaşanmamış olsaydı bu dönem bir çalıştay gerçekleştirecektik.

Her ölçekteki sanayicisi ve işyeri sahipleriyle Karaman’ımız güçlü bir potansiyele sahip. Sanayi ve mesleki eğitim kurumları iş birliği ile bu potansiyeli nasıl daha iyi kullanabiliriz, nasıl mesleki eğitim kalitemizi daha iyi bir hale getiririz, Karaman ve ülkemiz için nitelikli iş gücünü yetiştirebiliriz diye hareket ettik.” dedi.

“Nitelikli üretim, öğrenciler ve sektör çalışanlarının iş birliğiyle mümkün olacak”

Salgın sürecinde ihtiyaç duyulan çeşitli malzemelerin meslek liselerinde üretildiğine dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, salgın döneminde meslek liselerinin örnek bir çalışma ortaya koyduğunu belirtti. Nitelikli üretimin mesleki eğitim öğrencileri ve sektör çalışanlarının iş birliğiyle mümkün olacağını dile getiren Çalışkan, “Mesleki eğitimi geliştirme kapsamında organize sanayi ile iş birliği içerisinde ortak bir çalışma hazırlığındayız” ifadelerini kullandı.

“Öğrencilerimiz iş garantili mesleki eğitim alacaklar”

Meslek liselerinin avantalarından bahseden İl Müdürü Çalışkan, “Mesleki eğitim alan öğrenciler teorik bilgiye ilave olarak fabrikada ustanın yanında ve gölgesinde yetişecek. Bu öğrencilerimize fabrika tarafından burs sağlanacak, mezuniyetlerinin ardından da öğrencilerimiz işin teknik ve saha tecrübelerini öğrenmiş olarak aynı iş yerinde işe başlayacak. Bir anlamda öğrencilerimiz iş garantili mesleki eğitim alacaklar. Mesleki eğitim öğrencilerimiz, öğrenimleri süresince ve mezuniyetlerinden sonra birçok avantaja sahip olarak yetişecek. Sigorta ve maaş desteğinin yanı sıra sanayicinin sağladığı burs ve istihdam olanakları meslek liselerine ve mesleki eğitime yönelime bir ivme katacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Okunma : 1888
Foto galeri
EKSPERTİZ
guney sigorta
karaman


Gündem haberleri
SON DAKİKA: ŞEHİDİMİZ VAR
18 Eylül 2020 Okunma: 16316 Gündem
Son dakika: Karaman sallandı
20 Eylül 2020 Okunma: 12494 Gündem
Sanayi köprülü kavşağında trafik kazası
18 Eylül 2020 Okunma: 8646 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın