Karamandan.com

Karamandan.com

22 Eylül 2020 Salı
AB Hibe Projeleri Nedir?
Avrupa Birliği fonları Avrupa’da dünya genelinde bilimsel bilgiler üretilmesini hedef alan, çok uluslu ve çok yıllı olan programlara denir.
Kategori : Ekonomi
04 Ağustos 2020 18:25
 
AB Hibe Projeleri Nedir?
karaman

Avrupa Birliği fonları Avrupa’da dünya genelinde bilimsel bilgiler üretilmesini hedef alan, çok uluslu ve çok yıllı olan programlara denir.

Avrupa Birliği fonlarının genel amacı; Avrupa genelinde sanayi- üniversite işbirliği yapmak, AB’ye üye ülkeler ile aday olan ülkeler ve AB’nin işbirliği içerisinde olduğu diğer ülkeler arası ortaklık kurarak ERA’nın bilim ve teknoloji alanında yapmış olduğu araştırma kapasitesinin tamamen geliştirilmesini ve Avrupa’ da ki sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınmayı sağlamaya çalışmaktır.

AB Fonlarından Kimler Faydalanabilir? Avrupa Birliği destekleri, finanse edilecek faaliyetlerin ilgili olan program doğrultusunda ki iller sınırlarında ilerletilebilmesi şartıyla, kar amacı taşımayan kurum ve kuruluşlar, yerel yönetimler AB fonlarına başvuruda bulunabilir. KOBİ’ler ise doğrudan gelir artırıcı niteliğe sahip olmayan faaliyetlerine hibe finanse edilmektedir. AB fonlarından yararlanabilmek için başvuru yapan kişilerin aşağıda sıralayacak olduğumuz belli başlı kurallara uyması gereklidir.

Kurallar şu şekildedir:

- Başvuran şirketlerin küçük ve orta boy işletmelere sahip olması,
- İlgili program dahilinde yasal bir şekilde faal ve kayıtlı olması gerekli,
- Şirketin öz sermayesinin minimum %90’ı özel sektöre ait olmalıdır,
- Faaliyette olan bazı üretim tesisleri ile merkez ofislerinin AB fonları için belirlenen Program bölgelerinde yer alması,
- Vadesi dolmuş, ödenmemiş herhangi bir eski borcunun olmaması, temerrüde düşen kredi borcunun olmaması, vergi ödemesi ve sosyal kesinti gibi borçlarının bulunmaması gerekir.
- Proje süresinin 12 ayı geçmemesi,
- Şirketlerin AB fonlarından yararlanmasına uygun olması için şirketin verilen Teklif Çağrısı ilanından minimum 2 ay önce kurulması,
- Projenin yönetimi ve hazırlanması konusunda doğrudan şirketin olması, aracı olmaması,
- AB fonlarından yararlanmak için talep ettikleri projeye benzer büyüklüğe sahip projelerin yönetilmesi hakkında deneyimli olmaları, bu tür projeleri yönetebilme kapasitesi içerip içermedikleri hakkında başvuru yaptıkları yere bilgi vermeleri gerekir.

AB Hibe Kredileri Nasıl Alınır?

AB hibe projeleri, Türkiye’ de ki küçük ve orta ölçekli şirketlere milyarlarca avro içeren destek kaynağı sunmaktadır. Bu programlar dahilinde Avrupa Birliği yenilikçi projeler için teşvik sağlayabilmektedir. AB hibe kredileri almak isteyen şirketler için şu durumlar söz konusudur:

- Proje konusu sadece Türkiye’ ye yönelik değil Avrupa içinde yenilikçi olmalıdır.
- Başvuru yapan şirketlerin Ar-Ge geçmişi ile yetenekleri olması gereklidir.
- Proje hibe desteğine uygunsa proje hakkında ilk örnekler hazır bulundurulmalıdır.
- Proje ortakları farklı ülkelerden olmalı ve aralarında sürdürülebilir, dengeli bir iş birliği olması gerekir.

Okunma : 323
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Gündem haberleri
SON DAKİKA: ŞEHİDİMİZ VAR
18 Eylül 2020 Okunma: 16297 Gündem
Son dakika: Karaman sallandı
20 Eylül 2020 Okunma: 12446 Gündem
Sanayi köprülü kavşağında trafik kazası
18 Eylül 2020 Okunma: 8609 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın