Karamandan.com

Karamandan.com

25 Eylül 2020 Cuma
Karaman elması artık ihraç edilecek
Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, beklenen müjdenin bugün geldiğini ve Karaman elmasının artık ihraç edileceğini duyurdu.
Kategori : Ekonomi
15 Eylül 2020 14:18
 
Karaman elması artık ihraç edilecek
karaman

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, beklenen müjdenin bugün geldiğini ve Karaman elmasının artık ihraç edileceğini duyurdu.

Başkan Bayram konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, "

“Karamanımızda yetişen yaş meyve, yumurta gibi ürünlerin ihracatında istenen Tareks Belgesini vermeye yetkili memur bugün itibariyle İl Gümrük Müdürlüğümüze görevlendirilmiştir. 

Karaman’da özellikle elma başta olmak üzere sebze ve yumurta ihracatı yoğun olarak gerçekleşmekte olup, özellikle elma ihracatında Tareks Belgesinin geç saatlerde verilmesi neticesinde yüklemeler gecikmekte ve ihracatta aksamalara sebep olmaktadır. Bundan dolayı mükellef tarafından yapılması gereken gümrük işlemleri Gümrük Müşavirleri tarafından ilimiz dışındaki başka gümrüklerde yapılmaktadır.

Karaman’da Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü tarafından Grup Başkanlığı irtibat bürosu olmaması ve ihracatta yaşanan sorunlar dolayısı ile üretimi gerçekleştiren firmalar ihracat yapmaktan vazgeçerek ürünlerini Karaman dışında ikamet eden firmalara ihraç kayıtlı olarak satmaktadır ve bundan dolayı Karaman’a yıllık ortalama 150 milyon dolar ihracat kaydı yazılmamaktadır.

Özellikle Türkiye’de elma üretiminde 2. sırada olmamıza rağmen ihracatın yapılmaması bizleri derinden üzmekteydi. Bu sorunun çözümü amaçlı yaptığımız çalışmalara destek veren Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Kemal Boynukalın’ın katkılarıyla AK Parti Karaman Milletvekilleri Sayın Recep Şeker ve Sayın Selman Oğuzhan Eser’in Ankara’da yapmış oldukları çalışmalar neticesinde bugün milletvekillerimizden müjdesi gelmiştir. 

Karaman Ziraat Odası olarak, emeği geçen Ak Parti Karaman Milletvekilleri Sayın Recep Şeker ve Sayın Selman Oğuzhan Eser’e, Karaman Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sayın Kemal Boynukalın ve yönetim kurulu üyelerine, emeği geçen herkese teşekkürler ediyoruz..." dedi.

 

Okunma : 10849
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Başkan Bayram: Üreticilerimiz hibelerden yararlansın
23 Eylül 2020 Okunma: 22150 Tarım
Karaman'ın 1 yıllık şirket ve işletme bilançosu
22 Eylül 2020 Okunma: 15346 Ekonomi
Başkan Bayram: Üreticilerimizin hakkı için Rekabet Kurumu’na başvurduk
22 Eylül 2020 Okunma: 15022 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın