Karamandan.com

Karamandan.com

26 Kasım 2020 Perşembe
Karaman’dan Çin’e İhracat Başladı
Karaman’dan Çin’e  Peynir Altı Suyu Tozu Konsantresi (WPC 35) ihracatları başladı.
Kategori : Ekonomi
30 Ekim 2020 17:37
 
Karaman’dan Çin’e İhracat Başladı
karaman

Karaman’dan Çin’e  Peynir Altı Suyu Tozu Konsantresi (WPC 35) ihracatları başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye ve Çin arasında 8 yıldır süren çalışmalar neticesinde süt ve süt ürünlerinde ihracat çalışmalarına başlanması onayı verilmiştir. Bakanlığımız tarafından, söz konusu onayın ardından Türkiye'den 54 işletmenin bu ülkeye süt ürünleri ihracatı yapabileceği duyurulmuştur. 

Bu bağlamda Karaman'da faaliyet gösteren Slava Süt ve Süt Ürünleri Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi, AK Gıda San. Tic. A.Ş. ve Milkman Süt ve Süt Ürünleri Gıda San. Tic. AŞ’ne ihracat onayı verilmiş olup, İlimizden Çin’e, Slava Süt ve Süt Ürünleri Ticaret Ltd. Şti tarafından 100 tonluk ürün ihracatı anlaşmasının ikinci partisi olan 50 tonluk ürün içeren sevkiyat 27 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşmiştir. Böylece ilimizdeki fabrikalarda yüksek kaliteli ve sağlığa uygun olarak üretilen süt ürünleri Çin'e yapılan ihracatlarla yerini almayı başarmıştır. 

Slava Süt tarafından Çin ile yapılmış olan 100 tonluk ürün ihracatı anlaşmasının ilk partisi olan 25 tonluk ürün içeren sevkiyat 05.08.2020 tarihinde yapılmıştır. Karaman, Çin'in yanı sıra Irak, Dubai, Kore, Suudi Arabistan, Afganistan gibi birçok süt ve süt ürünlerinde önemli pazarı olan ülkeler ile ihracat çalışmalarını gün geçtikçe arttırmaktadır. Süt ve süt ürünleri sektörüne katkıda bulunmak ve bu alandaki yerli üretimin payını artırarak yurtdışı pazarında da aktif faaliyet gösteren Slava Süt, protein toz ürünlerinin yanında çeşitli peynir ürünlerini de birçok yurtdışı alıcısı ile buluşturmaktadır.

Karaman'dangerçekleştirilen süt ve süt ürünleri ihracatına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Karaman İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş, Müdür Yardımcısı Baran Yavuz Yürekli, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ümit Çağlıyan ve görevli Veteriner Hekimler tarafından ihracat denetimine katıldılar.

Slava Süt tarafından Çin ile gerçekleştirilmiş olan 100 tonluk ürün ihracatı anlaşmasının üçüncü partisi olan 25 tonluk ürünü içeren sevkiyat ilerleyen tarihlerde gerçekleşecektir.  Ayrıca ilimiz, süt ve süt ürünlerinde önemli birer pazar olan Güney Kore, Tunus, Irak, Dubai, Suudi Arabistan, Afganistan gibi birçok ülkeye ihracat çalışmalarını sürdürmektedir. 

 

Okunma : 2076
Foto galeri
karaman


Yavuzlar iplik
sağlam pen
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da Genç Kadın Banyoda Ölü Bulundu!
25 Kasım 2020 Okunma: 10533 Asayiş
Karaman'da kar ve yağmur yağışı bekleniyor
24 Kasım 2020 Okunma: 9091 Karaman Hava Durumu
Şifa ararken mikrop kapabilirsiniz
24 Kasım 2020 Okunma: 6630 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın