Karamandan.com

Karamandan.com

20 Ocak 2021 Çarşamba
ATA’ya Kimsenin Bilmediği Mersiye…
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının sene-i devriyesinde Türk Müziği formunda bestelenmiş bir eser yayınlandı.
Kategori : Köşe Yazıları
10 Kasım 2020 09:31
 
ATA’ya Kimsenin Bilmediği Mersiye…

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının sene-i devriyesinde Türk Müziği formunda bestelenmiş bir eser yayınlandı.

“Birçok defa bu musıkinin (Türk musıkisinin) tam haysiyetini bulamıyoruz. İşte bu dinlediğimiz musiki hakiki bir Türk musikisidir ve hiç şüphesiz yüksek bir medeniyetin musikisidir. Bu musikiyi dünyanın anlaması lazımdır. Onu bütün dünyaya anlatabilmek için, bizim milletçe bugünkü medeni dünyanın seviyesine yükselmemiz gerekir.”
Mustafa Kemal Atatürk

Bu dinlediğimiz müzik, öz Türk Müziği’dir. Yüzyıllara dayanan temeli olan, yüksek sanatlı, çoğumuzun “öeff” diyerek yarıda bıraktığımız bir musıki! Kültürümüzün her alanda yozlaştığı bu alanda, bestekârının hiçbir Türk vatandaşının tanımadığı ve arşivi Cumhurbaşkanlığı himayesine alınarak korunan Cinuçen Tanrıkorur; güftesinin de yine hiçbir Türk vatandaşının tanımadığı Rakım Çalapala tarafından yazılan “ATAM” isimli segâh makamındaki bu eser, bu önemli günde yayınlandı.

Defalarca kez Türk Müziği hakkında bu yüksek kültürü sizlere hatırlatan yazılar yazmış bir yazar olarak, bunu tekrar yazmanın anlamı yok. Anlaşılan o ki, günümüz Türk milleti okuyarak kendine çeki düzen verecek ferasete sahip değil. Sorun değil! Maksadımız muasır medeniyet seviyelerinin en üstünde Türk sanatlarını icra ederek getirmek ise bunu kendi mecralarında gerçekleştirmeye yılmadan devam edeceğiz. Vazgeçmek yok!

Kültürümüzün her alanındaki aktarıcılarına ve çalışanlarına, gönül verenlerine destek olarak, Türk kültürünün üstüne koyarak gelişimine destek verelim, bu yüksek kültür ürünleri yıllar sonra keşfedilerek bizlere dandik bir köşe yazarının yazısında yeniden yeniden hatırlatılmasın (!)

Ata’mızı saygı, rahmet ve çalışarak anıyoruz. Gözü arkada kalmasın!

Saygılarımla…
Ferdi Şah

 

Okunma : 1009
sağlam pen
karaman


Yavuzlar iplik
guney sigorta
Gündem haberleri
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 12151 Gündem
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 12128 Asayiş
Bakan'dan Karaman paylaşımı "Kar yağdığına pişman oldu"
17 Ocak 2021 Okunma: 9676 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın