Karamandan.com

Karamandan.com

20 Ocak 2021 Çarşamba
Karaman’da Nabız “0” (!)
*“Biliyorsun, zalimin dediği olur Orta Doğu’da, ama dur küfretme zulüm Allah’tan hariç!”.
Kategori : Köşe Yazıları
31 Temmuz 2020 20:43
 
Karaman’da Nabız “0” (!)

*“Biliyorsun, zalimin dediği olur Orta Doğu’da, ama dur küfretme zulüm Allah’tan hariç!”.

Kavmimizle birlikte hiç yaparken, hiç olmaz hiçlerle halkısı mutlu olsunken, ahiretle fani dünyasını hemhal ettiğini zanneden 3-5 halkısı Karaman Kalesi’ni yeksanı israf edip üstüne vahşet bir 21. yüzyıl insanına yaraşan, sürekli para tüketilen bir kondu koysa, halkısı yine 3-5 gün Switter’da kuru gürültü eylem yapsa 6. Gün Karaman Kalesi üzerine inşa edilen modern merkeze gitmese mi?  (Evet Switter’da… kışın da giysindir(!)

Karaman’ın coğrafyasının bir kabahati yoksa, üzerinde 89’dan beri nefes alanların yaşamışlığının ki; bunun içerisinde yılların kendini dünya çapında sanan dev şirketlerinden, yeni kurulan bir iki günlük medya kuruluşlarına… ordan hiç günlük esnaflarına kadar ahalinin kendi çarkının, rantının peşinde koşmuş olduğunu öne sürsemdi: Kim itiraz etmesedir ki? Rantın yoksadu (!)

İman ettindi: dünya küresel köydür-dür-dür kesin… Türkçe neden İngilizceden kelimeler almasındı (!) Hadi alamadı, niye dilini İngilizceden havalı kelimelerle doldurup kendi dilini bozmasındı (!) Biliyorsun, havalı olmasan yoksundu. PubG oynamayıp, memleketin için çalışıyor olduğunu iddia ettiğin anda aynı kişiler yargısıyla geri kalmışsındı. Eğer memleketini çok seviyorsan da dini ve milli günlerde niye switt atamayasındı (!) Ki artık kışları Karaman, 2 yılda bir karlı kışlı oluyordu-du…

Yine eğer Wuhan’dan kopup gelen virüs olmasaydı, İsmet Paşa’daki çekirdek gölüne kim maske takardı-dı. Karaman’ı Konya’dan kopardıysadı, bunu sanat emeği göz nuruyla mı yoksa 1989’da bir şeker pancarı reddi tercihine mi borçlusuydu; Yurt içine ve Arap ülkelerine pişmiş aş göndermekle memleketini kurtardığını sanansaydı, gece herkes rahat uyumuş muydu(?)

Sorduğu soruların karşılığını insansız park sahasıyla alansıydı, yazar neden hala uykusuzdu-du? Halkısının bir tıkına muhtaç olunsuydu, hangi haber-deist şüpheci manşetler atmasındı-dı (!) 

Dil Başkenti’nin halkısının bundan haberisi yokken maltada sadece kim volta reyin peşinden racon kesseydi. Karaman gençleri uyuşturucunun başkentisi olmuşken, kim neden Karaman’ın üreten gençlerine destek versindi-di? Sanatın kafası 24. Yüzyılda mı gelsindi? 
Karaman’dan bağımsız; kim, hangi il, hangi gençlerinin yolunu açsındı? Android, IOS varken, bizim gençler onlarla memleket, şehir, dil başkenti kurtarmasa mıydı(?) Dünyayı ellerinde sanandı, yine kendini peygamber (haberci) sanmazdı, neden yazmadan ortamlara karışmasaydı(?) 

Binlerce yıllık kültür, buzlu vayt çaklıtın içinde kendinden geçerken ve maskeli kahkahalarla herkes kendi dalgasına bakarken, muasır medeniyet şeysisi-si kimin umurundasındı (?) Yeri geldiğinde yine herkes geleceği görendi (!) Bi’ daha herkes babası izin verse üniversitede PubG sanatçısıydı. Akşam eve gelen genç-yaşlı babalar hep kafa dinlesin, dizi, survivor, çekirdeğini çayına bansındı-dı (!) Memleket nasılsa özel; milli, dini bayramlarda switlerle kurtulurdu (!) Analar nasılsa tencereyi kaynatır, yeri geldiğinde layıkıyla dövülür, öldürülür yine o günlerde layıkısıyla anılır iki saat sonra yine unutulurmuş muydu mu (?!)

Parantez içinde, soru-ünlem birleşse hangi Türk, Türkçesine sahip çıkarsındı-dı?

Ben bu yazıda Türkçeyi, Türkçe kelimelerle bozdumdu. Aynı Türkçeyle bozulmuş Türkçeyle her şey hakkında yazdımdı. Türk şairlerin yazım tonlarından, tonu kendime uydurdumdu.

Eğer kavim hiçbir şey yapmadan dua ederken, sesini hangi haklı gururla duyururdu-su? Ya da sesimi duyurdum sanrısıyla kendi vicdanını rahatlatıp uyku çektikten sonra sabah rantına mı baksındı (?) 

Okuma-yazmanın ehemmiyetsiz bir şey olduğuna inanan toplumda, bu yazıyı kim okusundu (!) Sen kim olasın ki bize kafa açtırasındı-dı. Kafa açıcı sanatsal bir şeylere ihtiyaç olduğunun farkında olup, ne zamandan beri sessiz kalınasındı-dı?

Saygılar bizden!
* Başlık altı yazı bir Türk şairden alıntısıydı.

İyi bayramlardı 

Ferdi Şah

Okunma : 1445
karaman


sağlam pen
Yavuzlar iplik
guney sigorta
Gündem haberleri
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 12127 Gündem
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 12109 Asayiş
Bakan'dan Karaman paylaşımı "Kar yağdığına pişman oldu"
17 Ocak 2021 Okunma: 9665 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın