Karamandan.com

Karamandan.com

15 Ocak 2021 Cuma
Pişt Artist! Bugün 1 TL’nin Değer Kazanması İçin Ne Yaptın Ki?
Ben söyleyeyim, 1996’dan beri hiçbir şey yapmadın! 1996’da kritik bir yıl, çünkü bu tespiti ben yapıyorum.
Kategori : Köşe Yazıları
08 Ağustos 2020 09:36
 
Pişt Artist! Bugün 1 TL’nin Değer Kazanması İçin Ne Yaptın Ki?

Ben söyleyeyim, 1996’dan beri hiçbir şey yapmadın!

1996’da kritik bir yıl, çünkü bu tespiti ben yapıyorum. Anam beni 1986’da doğurduğuna göre, aklımın bedenimi yönlendirmeye başladığı yıllar da aşağı yukarı bu yıllarda başlamış olmalı.

Aslında yazıyı uzatmaya gerek yok:

1 Türk Lirası’nın diğer para birimlerinin önünde değer kaybettiği şu anlarda konuşulmaması gerekip utanç içinde işimize dört elle sarılmamız lazım gelirken, neden hala TL’nin değer kaybının fotoğrafını Allah’ın cezası “sıkrin şatlar”la ve keyifle alay edercesine paylaşıyoruz?
Tuzumuz kuru olduğu için olabilir mi acaba?

*****

- Sen, efendi! Babandan kalan paralarla geleceğini teminat altına aldığın, borsada paranı zıplattığın, nasılsa kazanırım dediğin için keyfin yerinde değil mi?

- Sen, “nasılsa devlet maaşım var, birikimim var, eşim, ailem var, işlerim tıkırında…” dediğin için, mesaini pubg ile harmanlayıp, katma değer üretmediğin için TL bu halde olabilir mi?

- Sen, genç kardeşim! Salgın olmasa babandan aldığın harçlıkla bilmem kimin kafesinde jöleli saçlarla, belki de babanın parasıyla caka satmayacak mıydın, ki maskeli olmanın bile karizmasını kullanıp, aynı cakayı satmaya devam ediyorsun? Kafa salladığını görür gibiyim, aynen RAP’e devam…

- Sen, esnaf biraderim, kendi halkına hizmet sunarken daha fazla kazanmak için hiç mi ayıplı ürünü satmaktan gocunmazken, “Amaaaan herkes böyle caaanım…” demedin: dibine kadar dedin!

- Sen, kıymetli ev hanımı bacım; sabahtan akşama kadar kendini saatlerce ev işleri adı altında oyalayıp, televizyon seyredip, okuldaki evladının gelişimine harcayacağın zaman yerine, ne kadar televizyon izledin? Vicdanına sor, sen daha yakınsın, beni kimse dinlemez?

- Sen, entelektüel Türk insanı; TL değer kaybederken sen bunu tweet, postlarla vs. atacağına neden o zamanını entelektüel üretimine ayırmadın?

 -Sen, Türk insanı! “Vatanını en çok seven işini en yapandır…”, “İnsanlığa hizmet eden, insanların efendisidir!”, “Bana bir harf edenin kırk yıl kölesi olurum…”u artistik olsun diye sosyal medyalarında paylaşacağına, manasını anlayıp hizmet etseydin keşke? Çalışmaktan bahsettim… Aman afedersin, sen tweetini at (!)

Bugün TL’nin değer kaybedişi devlet erkânının söylemleri yüzünden sanan bir güruh daha var ki, o en içler acısı… Benim artık yüreğim kaldırmıyor! Sakın ha… Beni bir iktidar yanlısı ya da dar kafa herhangi bir muhalif fanatiğiyle karışma ha, aman diyim! Hiçbirini yolda görsem tanımam, benim için “Halkın, halk için, halk tarafından yönetilmesi…” esastır. Devlet dediğin kıdemli halktır. Üç günlük dünyada olduğunu bilen biri için, kenarda biriktirmesi gerekenin kültür ve sanat olduğuna iman etmiş bir yazarım… Her ne halse… Kendimi anlatacak değilim.

Vallahi de, Billahi de, Tallahi de… 

Ben bu yazıyı yazarken bile vakit kaybediyoruz… Bu ülke için twett, instagram postu, feysbuk heybesi yazıları serkeşliğinden kurtaracak, bu ülke için katma değer üretecek insanlara ihtiyaç var! 

Sizde o vatanseverlik, dini bütünlük varsa sakın ha, benim gibi vaktinizi boşa harcayıp yazı yazmayıp; hakla hukukla katma değer üretip, vatanınıza sahip çıktığınızı gösterin!

Öyle, özel günden güne vatanı, dini sevmekte ne var, siz çalışıp üreterek sevdiğinizi gösterin! 

Vatanını değil kendini düşünen, bankadaki parasının rahatlığına güvenip post, menşın atan soysuzlara kulak asmayın!

“Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır!”

- Sen, yazar biraderim daha bıkmadın mı? “Çalışın, üretin, okuyun!” demekten, üstelik yaklaşık, 1500 yıl önce bunlar söylenmişken!

Okunma : 1223
karaman


sağlam pen
guney sigorta
Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Karamanlı İşçilere önce gözaltı, sonra 8 Bin lira ceza iddiası
13 Ocak 2021 Okunma: 21521 Ekonomi
Karamanlı Kayıp Gencin Ailesi Star TV'de
11 Ocak 2021 Okunma: 20965 Gündem
Karaman için beklenen yağışlar geliyor!
11 Ocak 2021 Okunma: 7772 Karaman Hava Durumu
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın