Karamandan.com

Karamandan.com

24 Ocak 2021 Pazar
İŞKUR'da Engelli ve Eski Hükümlülere Yönelik Proje Başvuruları Başladı!
Karaman İŞKUR, engelli ve eski hükümlülere yönelik 2021/1'inci dönemine ilişkin proje başvurularının başladığını duyurdu.
Kategori : Gündem
23 Kasım 2020 17:16
 
İŞKUR'da Engelli ve Eski Hükümlülere Yönelik Proje Başvuruları Başladı!

Karaman İŞKUR, engelli ve eski hükümlülere yönelik 2021/1'inci dönemine ilişkin proje başvurularının başladığını duyurdu.

Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan; engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verilecek.

Verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır.

Desteklenecek projeler;

1- Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

2- Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

3- Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,

4- Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,

5- Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler

6- Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler.

Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları ile kendi işini kurmak isteyen engelliler projelerini 18 Aralık 2020 tarihine kadar hazırlayıp Karaman Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne elden veya posta yoluyla teslim edebilirler. Ayrıca kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile Proje Başvuru Rehberi’nde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlamaları ve yine ilgili birimler aracılığı ile Karaman Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne iletmesi gereklidir. Eski hükümlünün doğrudan Karaman Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne yapacağı başvurular dikkate alınmaz ve proje sahibine iade edilir.

Başvuru Rehberi ve Formuna göre hazırlanacak projeler kamu ve sosyal taraflardan temsilcilerden oluşan Komisyon değerlendirmesi sonrasında desteklenebilecektir.

Daha önceki Proje başvuru şartlarından farklı olarak  2021/1. Dönemine İlişkin Proje Başvuru  döneminde  aşağıdaki yer alan önemli değişiklikler bulunmaktadır;

Kaynak tahsis edilecek tarım ve hayvancılık projelerinde en geç “Kuruluş Desteği” ödemesinin yapıldığı tarihi izleyen bir (1) ay içerisinde, proje sahibinin 4/B (Bağkur) sigortası yaptırmasının zorunlu hale getirilmesine, altı (6) aylık dönemler halinde 4/B (Bağkur) prim borcu olmadığına ilişkin belge getirmesine, prim borcu bulunduğunun tespiti halinde tespit tarihinden itibaren bir ay içerisinde borcun ödenmemesi durumunda projenin iptal edilecek.

Başvuru sahiplerinin, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık projelerinde “Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği” belgesine, Arıcılık projelerinde ise “Arıcılık” belgesine (sertifikasına) son başvuru tarihi itibariyle sahip olmasının gerektiğine ve söz konusu belgenin proje dosyasına eklenmesine,

Proje Başvuru Rehberi ve Formlarına İŞKUR internet adresindeki duyurular bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

Okunma : 1996
sağlam pen
karaman


Yavuzlar iplik
guney sigorta
Gündem haberleri
Duru Bulgur: Gerçek ortaya çıkacak
20 Ocak 2021 Okunma: 124707 Gündem
Duru Bulgur hakkında soruşturma başlatıldı
20 Ocak 2021 Okunma: 29990 Ekonomi
Asgari ücretle çalışan işçi bulduğu parayı karakola teslim etti
20 Ocak 2021 Okunma: 24632 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın