Karamandan.com

Karamandan.com

24 Ocak 2021 Pazar
Kış lastiği için geç kalmayın
Kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak, gereğini yapmayanlara 776 lira ceza verilecek.
Kategori : Gündem
24 Kasım 2020 12:37
 
Kış lastiği için geç kalmayın

Kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak, gereğini yapmayanlara 776 lira ceza verilecek. Karayolları Trafik Kanunu gereği araçlara kış lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuyor. Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılacak.

Karaman Şems Otomotiv yetkilisi Şenol Çakı, kış lastiklerinin kar yağdığı zaman alınmasının yanlış ve riskli bir zamanlama olduğunu söyledi.

Araçlar ve sürücüler için zor bir dönem olan kış mevsimine karşı hazırlıklı olmak, oluşabilecek zararın en aza indirilmesinde önemli rol oynuyor. Kış mevisiminde aracın en önemli parçası olan kış lastikleri ise zamanında araçlara takılmadığında oluşabilecek tehlike ve zarara zemin hazırlanıyor.

Kış lastiği için kar yağmasını beklemeyin

Kış lastiği takmak için kar yağmasını beklemenin yanlış bir algı olduğunu dile getiren Şems Otomotiv yetkilisi Şenol Çakı, "Kış mevsiminde kesinlikle kış lastiği tercih edilmeli. Dört mevsim olarak satılan lastikler, yazın sıcaklıkta bazı özelliklerini yitirebileceği için kış vakti görevini yerine getirmeyebilir.

Sürücülerimiz kış lastiğini araçlarına takmak için genelde kışın tamamen gelmesini veya kar yağmasını bekliyorlar. Bu tamamen yanlış bir algıdır. Kış lastikleri, hava artı 7 derecenin altına düşer düşmez takılıp, önlem erkenden alınmalıdır.

Kışlık lastiğinin diş derinliği de çok önemlidir. Uygun diş derinliği 3 santimetredir." dedi.

Kış lastiği neden tercih edilmeli?

Çakı, kış lastiğinin neden kullanılması gerektiği konusunda, "Güvenlik ve rahatlık artışı, kış lastiği kullanmanın iki temel avantajıdır. Bir yandan, bunlar zincir kullanımına karşı tek etkili ve yasal alternatiftir. Diğer taraftan, yağmur ve buzlanma gibi bazı meteorolojik olayların beraberinde getirdiği riskleri ve tehlikeyi azaltırlar.

Kış lastikleri arabanın dört tekerleğine de takılmalıdır, uzmanlara göre, ekimden mayısa kadar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Kış lastiği kullanmanın temel avantajlarından kısaca bahsedecek olursak, daha az kayma riski, yokuşlarda yola tutunma, yolu kavrama gücünü arttırma, ıslak yollar üzerinde daha kısa fren mesafesi gibi avantajların yanı sıra araba kullanırken kışın üst düzey güvenliğin en temel parçası olma özelliğini taşır." ifadelerini kullandı.

Karaman Şems Otomotiv adres ve iletişimi
Adres:
Kırbağı Mahallesi İbrahim Öktem Bulvarı 56/A Merkez/Karaman (Üniversite yol üzeri)
İletişim: 0338 212 14 44

 

Okunma : 5869
Foto galeri
sağlam pen
guney sigorta
karaman


Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Duru Bulgur: Gerçek ortaya çıkacak
20 Ocak 2021 Okunma: 124676 Gündem
Duru Bulgur hakkında soruşturma başlatıldı
20 Ocak 2021 Okunma: 29979 Ekonomi
Asgari ücretle çalışan işçi bulduğu parayı karakola teslim etti
20 Ocak 2021 Okunma: 24619 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın