Karamandan.com

Karamandan.com

01 Kasım 2020 Pazar
Müftü Ketenci, Karaman'da din görevlilerinin hizmetlerini aktardı
Karaman İl Müftüsü Muhammet Lutfi Ketenci, Camiler ve Din Görevlileri Haftası vesilesiyle Karaman'da yürütülen hizmetler hakkında bilgiler aktardı.
Kategori : Gündem
30 Eylül 2020 16:47
 
Müftü Ketenci, Karaman'da din görevlilerinin hizmetlerini aktardı
karaman

Karaman İl Müftüsü Muhammet Lutfi Ketenci, Camiler ve Din Görevlileri Haftası vesilesiyle Karaman'da yürütülen hizmetler hakkında bilgiler aktardı.

Türkiye'de 1986 yılından bu yana Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizesiyle 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” dolayısıyla, Karaman İl Müftüsü Muhammet Lutfi Ketenci bir basın açıklaması yaptı.

"Vahdetimizi ayağa kaldırarak, dünyanın dört bir yanında zor durumda olan kardeşlerimize yardım için büyük gayretler sarfedilmektedir." diyen Ketenci, bu hafta süresince "Cami ve İlim" konusunun işleneceğini belirtti.

Ketenci açıklamasının devamında, "Diyanet İşleri Başkanlığımızın, Müftülüklerimizin temel misyonu cami ve mescitleri yönetmek ve dinî hayata rehberlik etmektir. Bu çerçevede Başkanlığımız, Müftülüklerimiz, camilerimizin asli fonksiyonlarını kazanmaları için tüm personeliyle birlikte çok büyük gayretler ve özverili çalışmalar ortaya koymaktadır. Tabi ki caminin dışında cereyan eden hayata da dokunmak ve tüm insanlara İslam’ın hakikatlerini ulaştırmak için yine cami merkezli ama cami dışı faaliyetler olarak zikredebileceğimiz ve toplumun tüm kesimlerini kuşatan çok önemli çalışmalar yapılmaktadır.

Bu vesileyle millet olarak içerisinden geçtiğimiz ve acılar yaşadığımız salgın sürecinde İmam- Hatip, Müezzin - Kayyım, Kur 'an Kursu Öğreticisi ve tüm personelimiz ile cami içi ve dışında ifa etmeye çalıştığımız hizmetlerimiz var:

1. Camilerimiz Koronavirüs salgını nedeniyle bir süre cemaatinden uzak kaldı maalesef. Ama alınan tedbirlere riayet edilerek halen beş vakit namazımızı camilerimizde alınan ciddi tedbirlerle ifa ediyoruz elhamdülillah.

2. Salgın sürecinde İmam-Hatiplerimiz , Müezzin- Kayyımlarımız, Kur 'an Kursu Öğreticilerimiz tüm görevlilerimiz camilerimizi, kurslarımızı açık tutmuşlar, minarelerden Ezan-ı Muhammedi’yi salalarımızı, bir an olsun eksik etmemişlerdir. Milletimizin ve insanlığın bu salgından felaha kavuşması için dualar etmişler, bizlerin ve sevdiklerimizin sağlığı için önemli duyurularda, hatırlatmalarda bulunmuşlardır. Minarelerden yankılanan tekbir, salatü selam ve dualarla gök kubbeye bir hoş sada arz edilmiştir.

3. İlimizde, her yaş seviyesine uygun olarak ve 4-6 yaş grubu yavrularımız için vatandaşlarımızın talep ettiği yerlerde sınıflar, kurslar oluşturulmaktadır. Mimar Sinan Kursumuz bu dönem açılacaktır.

4. Bunların yanında Valiliğimiz riyasetlerinde ve talimatları doğrultusunda; açık kapı, seyahat kurulu, sosyal yardımlaşma vakfı ve “Vefa Sosyal Destek Grubu” çalışmalarına katılarak, sokağa çıkma kısıtlaması bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını görmek üzere mahalle mahalle, sokak sokak koşturmuşlardır. Şu anda da sağlık çalışanlarımıza bir nebze destek olmak için filyasyon ekipleri olarak toplumumuzun sıhhatini korumak adına görevlilerimiz cami ve kurs görevlerinin yanında kapı kapı sahada hizmet vermektedirler. Salgın sürecinde canla başla mücadele eden sağlık gönüllüsü ve din gönüllüsü kardeşlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Her zaman çalışmalarda kendilerine destek olmaya devam edeceğiz inşaallah.

5. Salgın Hastalığın başlangıcından bu yana başta hastane olmak üzere vefat eden kardeşlerimizin cenaze techiz, tekfin ve defin işlemlerinde kadın erkek görevlilerimiz aktif olarak fedakarca ve canı gönülden hep en önde yer almışlardır. Hafta boyunca yapılacak etkinliklerimizden birisi de görevlilerimizin de katılacağı kan bağışı kampanyası olacaktır.

6. Sosyal hayat ihmale gelmez, ihtiyaç sahipleri unutulmamalı düsturuyla, Din Görevlilerimiz ve Kur’an Kursu öğreticilerimizin rehberliğinde, Müftülüğümüz ve Türkiye Diyanet Vakfı Karaman Şubemiz işbirliğiyle ilimizin hayırseverlerinin katkısıyla Ramazan ayında “Haydi Karaman Bu Ramazan Paylaş Kazan” iyilik projesiyle ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin hayatlarına dokunmuşlardır. Şuan itibariyle de “Haydi Karaman İyilik Vakti” projesiyle hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında köprü olmaya devam ediyoruz elhamdülillah.

7. Camilerimizde vaaz ve irşad faaliyetlerini salgın nedeniyle alınan tedbirler kapsamında bir süre yürütemedik. Bunun yerine sosyal medya aracılığıyla yaptığımız vaaz ve sunumların paylaşımıyla vatandaşlarımıza ulaşmaya çalıştık. Bu vesileyle yapılan çalışmaların vatandaşlarımızla paylaşılmasında bizlere destek olan basın mensuplarımıza teşekkür ediyoruz. Yüz yüze vaaz programlarımıza da  başlanılmıştır.

Millet olarak, alınan tedbirlere riayet etmek suretiyle bu salgından hep birlikte kurtulacağız inşaallah. Vatandaşlarımızdan istirhamımız şudur ki, Devletimizin aldığı tedbirleri ihmal etmeden sevdiklerimizin zarar görmesine sebep olmadan ve kul hakkına girmeden kurallara harfiyyen uymalarıdır. Bunun için hep birlikte temizlik, maske ve mesafe, şahsi seccade kurallarına titizlikle riayet edelim ve Camilerimizden ayrı kalmayalım.

Camilerimiz İslam beldesinin mührü, şehitlerin kanlarıyla sulanan cennet vatanımızın manevi tapularıdır. Birlik ve beraberliğimizin manevi çatısı, vatan sevgisinin, şehitlik ve gazilik duygusunun beslendiği, çalışma azminin işlendiği, anne ve babaya hürmetin, güzel ahlakın öğretildiği, iftira, yalan, gıybet gibi kötü alışkanlıklar ve huylardan uzak kalmanın ögretildiği ilim ve irfan yuvalarıdır. Bu hassasiyetlerin nesillerimize aktarılması bizlerin sorumluluğundadır, bunun bilincinde olalım.

Yıllarca açılışını özlemle beklediğimiz Fatih’in emaneti Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi açıldı Elhamdülillah. Diyanet İşleri Başkanlığımız 2-4 Ekim 2020 tarihleri arasında online olarak Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumu düzenleyecektir. Sempozyum https://ayasofyasempozyumu.com internet adresinden ve sosyal medya hesaplarından yayınlanacaktır. Halkımızı bu sempozyumu yukarıda paylaşılan internet adresinden takip etmeye davet ediyoruz.

Bu hafta münasebetiyle hayatta olan ve vefat eden Din Gönüllülerimizi, camilerimizin maddi manevi mimarları olan hayırsever insanlarımızı, derneklerimizi-vakıflarımızı ve cami cemaatimizi hayırla yad ediyoruz. Cami hizmetlerine verdikleri maddi ve manevi destekten dolayı tebrik ediyoruz. Hasta olanlara şifalar niyaz ediyoruz. Ahirete irtihal edenleri, bu salgın döneminde vefat eden tüm sağlık gönüllülerini ve kardeşlerimizi tüm şehitlerimizle birlikte rahmetle anıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Okunma : 850
REKLAM
karaman


guney sigorta
Yavuzlar iplik
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Merhum kefeninin arasında not bıraktı
28 Ekim 2020 Okunma: 44465 Yaşam
Hizmet, Karaman çiftçisinin ayağına getirildi
28 Ekim 2020 Okunma: 7989 Tarım
Karaman’da kamyonetin çarptığı yaşlı adam ağır yaralandı
30 Ekim 2020 Okunma: 6802 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın