Karamandan.com

Karamandan.com

26 Kasım 2020 Perşembe
Mutlu: Batılı cellatları şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz
Diyanet-Sen Karaman Şube Başkanı Ali Şahin Mutlu, Almanya’nın Başkenti Berlin’de Mevlana Camii’ne sabah namazı vaktinde Alman polisinin botlarla girmesini şiddet ve esefle kınadıklarını dile getirdi.
Kategori : Gündem
26 Ekim 2020 15:14
 
Mutlu: Batılı cellatları şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz
karaman

Diyanet-Sen Karaman Şube Başkanı Ali Şahin Mutlu, Almanya’nın Başkenti Berlin’de Mevlana Camii’ne sabah namazı vaktinde Alman polisinin botlarla girmesini şiddet ve esefle kınadıklarını dile getirdi.

Diyanet-Sen Karaman Şube Başkanı Ali Şahin Mutlu, Almanya’nın Başkenti Berlin’de Mevlana Camii’ne sabah namazı vaktinde Alman polisinin botlarla girerek baskın düzenlemesi hakkında yazılı basın açıklaması yaptı. Başkan Mutlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Almanya’nın Başkenti Berlin’de Mevlana Camii’ne sabah namazı vaktinde Alman  polisinin botlarla girmesini şiddet ve efesle kınıyoruz! Avrupa’da her geçen gün artan islam düşmanlığını ve Peygamberimizi karikatürize eden, duvar resimlerini ve buna benzer olayların Avrupalı devletlerin resmi makamlarınca’da desteklenmesi bizleri derinden üzmektedir.

Mevlana Camisi’nin Berlin’deki en eski ve merkezi bir camidir. Mevlana Camisi'ne polis tarafından botlarla yapılan baskını şiddetle kınıyorum. Müslümanların kutsalına, inançlarına yapılan bu saygısızlığı hiçbir Müslüman’ın kabul etmesi beklenemez.

Bu çirkin saldırılarla ibadet yerlerinin kutsallığına gösterilmesi gereken hassasiyetin hiçe sayıldı. Polislerin baskın sırasında cami içinde botlarıyla dolaşmaları ve Camiyi kirletmeleri hiçbir şekilde mazur görülemez. Her fırsatta ifade ve inanç özgürlüğüne saygı konusunda ahkam kesenlerin sıra Müslümanların inancına gelince nasıl iki yüzlü bir tavır sergilediklerini bu olaylar açıkça gözler önüne sermektedir.

Almanya’da 5 milyon civarında Müslüman yaşıyor. Bu baskın Almanya’da yaşayan Müslüman toplumuna reva görülen ön yargılı, ayrımcı ve dışlayıcı tavrın bir tezahürüdür. Yıllardır emekleriyle alın terleriyle ülke ekonomisine katkı sunan ve çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Müslüman toplumun Almanya’nın bir parçası olduğu gerçeğini artık Alman makamlarının da görmesinin vakti geldi de geçiyor.

"Macron Provokatif Tavrından Vazgeçmelidir"

Şube Başkanı Ali Şahin Mutlu, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un son zamanlarda İslam'a ve Müslümanlara yönelik izlediği provokatif siyasetin kabul edilemez bir tutum olduğunu belirterek “Macron’un son zamanlarda Müslümanlara yönelik yaptığı saldırgan, ırkçı ve ayrımcı açıklamalar akıl ve izandan uzak açıklamalardır. Macron'un Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (SAV)’me hakaret içeren karikatürleri devlet binalarına ışıkla yansıtılmasını emretmesi, Müslümanlara karşı kin, nefret ve düşmanlığı devlet kademelerine taşıması yanında büyük bir provokasyonla da karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir.” dedi.

Bu çirkin saldırılara karşı Avrupa'da yaşayan tüm Müslüman kardeşlerimizi ve bütün İslam dünyasını sabır, sükunet ve vakarlı bir duruş sergilemeye davet eden Mutlu, “Müslümanlar olarak Peygamber Efendimizin getirdiği rahmet ve adaleti önceleyerek Müslümanca bir duruş sergilemeliyiz. Aklı selim tüm batı siyasetçilerinden ve makamlarından Macron’un bu çirkin nefret ve düşmanlık siyasetine dur demelerini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Okunma : 2361
sağlam pen
karaman


guney sigorta
Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Karaman'da Genç Kadın Banyoda Ölü Bulundu!
25 Kasım 2020 Okunma: 10766 Asayiş
Karaman'da kar ve yağmur yağışı bekleniyor
24 Kasım 2020 Okunma: 9105 Karaman Hava Durumu
Şifa ararken mikrop kapabilirsiniz
24 Kasım 2020 Okunma: 6639 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın