Karamandan.com

Karamandan.com

30 Ekim 2020 Cuma
Z kuşağı kimlerden oluşuyor?
Bu yıl çok duyduk Z kuşağını, tam olarak kimlere deniyor? Hangi yaş gruplarından oluşuyorlar? Hayata bakış açılarını neler değiştiriyor? Gelin bu gençleri birlikte tanıyalım.
Kategori : Gündem
16 Ekim 2020 16:51
 
Z kuşağı kimlerden oluşuyor?
karaman

Bu yıl çok duyduk Z kuşağını, tam olarak kimlere deniyor? Hangi yaş gruplarından oluşuyorlar? Hayata bakış açılarını neler değiştiriyor? Gelin bu gençleri birlikte tanıyalım.

Gençler dedik, çünkü bir çok kişi onları ‘teknolojinin kucağına  doğanlar’ olarak tanımlıyor. Sosyal medyayı ve interneti çok iyi kullanan, yeri geldiğinde rahatlıkla eleştirebilen, 2000 yılı ve sonrasında doğanlar Z kuşağı olarak değerlendiriliyor. Mahalle arkadaşlığı yerine internet üzerinden sosyalleşiyorlar.

Çoğunluğunun bir siyasi görüşü yok, ama haksızlık olarak gördükleri konular karşısında çok çabuk örgütlenebiliyorlar, ve bilinen bir gerçek daha var, 2023 seçimlerinde Z kuşağı olarak tabir edilen 7 milyon genç ilk oyunu kullanacak. Bu sebeple siyasi partiler sosyal medyada bu kuşağı etkileyebilme çabasına çoktan girmiş durumda.

Peki bu kuşağı en çok hangi parti etkiliyor? Diye sorarsanız buna cevap vermek için henüz çok erken. Olaylara Sağ, sol ya da merkez mi, liberal mi var? Şeklinde bakmıyorlar. Onlar için doğru mu doğru. Yanlışsa direk yanlış. Etkilenebilecekleri siyaseti üretmekte oldukça zor görünüyor.

Ereğli genelinde bakacak olursak Z kuşağının siyasi partilerden etkilenmediği açık olarak ortada. Onlarda gazete satın alma, haberleri tv’den takip etme durumu yok denecek kadar az. Varsa yoksa telefon tablet, sosyal medyada  çoğunlukla da instagram ve Tiktok’u  etkin kullanıyorlar. İşin açığı 2023’te onları daha çok etkileyen parti iktidara daha yakın olur görüşündeyim. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ekibinin de sosyal medyada Z kuşağının etkilenebileceği güzel işler çıkarttığını söylemek mümkün.

Bu kuşağın gelecek seçim sonuçlarına etkisinin büyük olacağı görünüyor.

AİLE ÖNEMLİ BİR ROL OYNUYOR

Aile bireylerinin birbirlerine daha fazla kaliteli zaman ayırıp sağlıklı iletişim kurdukları, çocuğun sosyalleşebildiği, arkadaş edinebileceği ortamlar yaratılmalı ki bu çocuklar kaybolmasın.”

 

Okunma : 1365
REKLAM
EKSPERTİZ
guney sigorta
Yavuzlar iplik
karaman


Gündem haberleri
Merhum kefeninin arasında not bıraktı
28 Ekim 2020 Okunma: 42890 Yaşam
Karaman Selçuklu Hastanesinde hayrete düşüren ameliyat
27 Ekim 2020 Okunma: 9142 Sağlık
Hizmet, Karaman çiftçisinin ayağına getirildi
28 Ekim 2020 Okunma: 7632 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın