Karamandan.com

Karamandan.com

27 Eylül 2020 Pazar
Çocuklarımız cahilliğimizin kurbanı olmasın!
Evet, yıllardır konuştuğumuz, tartıştığımız ve son günlerde de yine gündemimizde olan bir konu var.
Kategori : Köşe Yazıları
26 Mayıs 2020 14:48
 
Çocuklarımız cahilliğimizin kurbanı olmasın!
karaman

Evet, yıllardır konuştuğumuz, tartıştığımız ve son günlerde de yine gündemimizde olan bir konu var. Erken yaşta evlilik. Dr. Fatih Erbakan'ın konuk olduğu bir programda sarf ettiği ''Anadolu'da yıllardan beri büyüklerimiz 14, 15, 16 yaşında evlenmiş, mutlu yuva kurmuşlardır. 15 yaşında biri cinsel olgunluğa eriştiğine göre rızası geçerlidir." sözleri ile bu konu bir kez daha gündeme geldi.

Bu konuşmadan sonra Fatih Erbakan eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Evet, 15 yaş günümüzde küçük bir yaş gibi görülmekte. Medeni Kanunu'muza göre de, 18 yaşını geçmiş her birey "hukuki fiil eylemi açısından" tam yetki ve sorumluluk taşıyor. Buraya kadar amenna. Bende katılıyorum. Lakin katılmadığım ve bu yazıdan sonra eleştiri oklarının hedefi haline geleceğimi bilsem de bu yazıları yazmaktan çekinmeyip doğruları yazmakta ve haykırmakta hiç bir zaman geri adım atmadığım ve atmayacağım bir konuya değinmek istiyorum.

Ben yazılarımı yerel ağızla, bazen esprili, bazen de iğneleyici yazarım. Ama hiç bir zaman ne yalakalık ne de reklam uğruna bir yazı yazdığım görülmüş ya da duyulmuştur. Benim duruşum; Yalnız Rab’ba vav, gayrıya eliftir.

***

Bu haftaki konumuz girişte de bahsettiğim gibi 15 yaş ve evlilik konusu. Bu konuyu şöyle ele almak istiyorum. Günümüzde 15 ila 18 yaş arası kızlarımız lise çağlarında oluyor. 18'inde üniversite 1.ci sınıfta okuyan kızlarımız da var. Karaman'da kendi çapımda uyuşturucu ile çok mücadele ettim. Yazılarımı yazdım, genç arkadaşlarımı bu konularda bilgilendirdim. Elimden geldiğince maddi ve manevi ne var ise yaptım. ( Bunların sonucunda hep suçlu ben olsam da.)

Oturduğum mahallede eski ve harabe evler çoktu. Bu evlerde birçok kez bu yaş aralıklarındaki kız kardeşlerimi uyuşturucu, alkol vb. tehlikeli maddeleri kullanırken ağızlarında argo kelimelerle, duvarlara yazdıkları küfürlü kelimelerle gördüm. Üniversite'de de aynı yaşlarda kız kardeşlerimizi kötü emellerine alet etme niyetiyle kandırmaya çalışan birçok kişiye ve olaya şahit oldum.

Konumuz burada kızlar haklı, erkekler haksız veya tam tersi değil. Konumuz 18 yaş altı kız kardeşlerimizin içler acısı durumları. Evet, bu küçük kardeşlerimizin olması gereken yerler ailelerinin yanlarıyken bu kardeşlerim kafelerde, gençlik partilerinde, kamplarda vb. ortamlarda vakit geçirmekte. Eğlenmek, arkadaşlarıyla muhabbet etmek vs. tabi ki onların da hakkı ama bu saymış olduğum mekânların bazıları hiç de bildiğimiz gibi temiz ve güvenilir mekânlar değil.

Bu kötü mekânlar da vb. yerlerde gezip, alkol ve hap gibi kötü maddeleri kullanmaları ya da Tiktok’larda, yotube’lerde vb. sitelerde boş konulardan dem vurmaları, dans vb. videoları çekip koyarken de bunlara değerli ailelerimizin ve çevremizin ses etmeyip de Allah cc.'ın helal kıldığı nikâh lafını geçirince hemen daha ufak bunlar, daha çocuk bunlar olur mu ya öyle şey. Siz çok mu doğrusunuz asıl sizin gibi zihniyetleri yüzünden bu haldeyiz. Sapıklar, yobazlar oluvermemiz bizleri derinden yaralamaktadır.

Kişisel görüşüm; fiziki ve akli olgunluğun en az 18 yaşında tamamlandığı için 18 yaş öncesine evliliği çok olumlu görmüyorum. Lakin bu kardeşlerimizin anlattığım ortamlarda gençliklerinin, karakterlerinin, geleceklerinin heba olması yerine, istekleri karşısında nikâhlanmalarına da karşı değilim. En azından resmi olarak sorumlu oldukları, mahkemelerde maddi ve manevi olarak sorumlu olacakları bir eşleri olması, nikâh dışı ilişkilerden meydana gelecek çocuktansa nikâhlı olarak dünyaya bir evlat getirmek çok ama çok daha olumlu ve onurlu bir olaydır.

Genellikle nikâh dışı çocukların ebeveynleri tarafından doğmadan aldırıldıklarını, gizlice doğurup öldürdüklerini ya da sağa sola atıldıklarını görüyoruz. Bu olayları gördükçe bir kez daha üzülüp kahroluyoruz.

İslam'da ve Türk örf, adetlerinde böyle ilişkilere yer var mı? Böyle ilişkilerin sonucunda doğan bebeklerin gelecekleri nasıl olur? Bu konuda ki düşünceleri ve görüşleri de sizlere bırakmak istiyorum.

***

Daha 9, 10 yaşına girmemiş birçok çocuğun bilgisayarı, tableti veya telefonu var. Hatta çocuklarımız bu yaşta bunları kullanınca aferin, maşallah pekte akıllı bizim evladımız bak ne güzel telefon kullanıyor diyoruz. Lakin kazın ayağı hiçte öyle değil. Bir reklamda ya dizlilerde çocukları rol kapsın diye ajansların kapılarını aşındıran ve çocuklarının geleceklerini düşünmeyen ve umursamayan anne-babalar var.

Evet, bu listeyi uzatabiliriz. Ama hepimiz de her şeyin farkındayız değil mi? Bakın, bunların hepsi geleceğin gençliği anne ve baba adayları için hayatlarında her an patlayabilecek birer bombadır. Nikâh vb. konulara tepki koymak yerine ( illaki yeri ve zamanı geldiğinde koyulur.) tepkimizi koyacağımız daha önemli konular var. Çocukların erken yaşta ergenliğe girmesini sağlayan teknolojik görsel ve yayınlar gibi. Aleyna Tilkiler vb. sözde şarkıcılar. Survivor gibi programlar. Netflix’teki filmler. Tv’lerde diziler. Tiktokçular, yotuberler. Bunlara dikkat edip bunlara karşı tepkimizi koyalım değerli ebeveynler.

Cinselliğin ortaokula kadar inmesine tepki koyalım. Teknoloji çağı denilen bu çağda çocuklarımızı bizden sinsice koparan sisteme, medeniyet adı altında her türlü ahlaksızlığı aşılayan sözde entel ve aydın zihniyetlere tepki koyalım. Gün geçtikçe artan yozlaşmayı çağdaşlık kabul edip tepki koymuyorsak, bari inanan insanların Allah’ın çizmiş olduğu sınırlar içinde, Allah’ın uygun gördüğü şekilde yaşamak istemelerine saygı gösterelim.

***

Evet, ailede eğitim verebiliyor muyuz çocuklarımıza. Sahi ne veriyoruz biz bu çocuklara?

İhlasın eğitimden daha önemli olduğunu mu yoksa amelin ilimden daha önce geldiğini mi?

Hayatına tatbik ettiği ilimlerin sayısının okuduğu okulların sayısından daha önemli olduğunu mu öğrettik, yoksa diploma ve paran yoksa bu hayatta hiç bir şey olunamayacağını mı?

Zekânın ve güzel ahlakın dolgun dudaklardan daha çok bir kadına yakıştığını mı, yoksa markanın adının Victoria Secret ise bir dona 100 dolar verilebileceğini mi?

Akşama kadar elinde telefon ile İnstagram'da, Faceebok'ta kim ne yemiş ne giymiş diye kovalayan annelerin kızları neden bir Hz. Hatice, Hz. Asiye, Hz. Fatıma, Şerife Bacı, Nene Hatun olmuyor. Armut genelde hep dibine mi düşüyor ya da katranı kaynatınca niçin pekmez olmuyor.

Firavun'un kucağında büyüyen Hz. Musa, Hz. Nuh'un söz geçiremediği karısı ve evlatları çok nadir görülen örnekler. Zaten nadir ve özel oldukları için Kuran'da anlatılır. Sırf tembelliğimizi ve kusurlarımızı örtmek saklamak ve sorumluluğumuzu üstümüzden atmak için bu örneklere sarılıyoruz.

Vicdan rahatlatıyor da çocuklar kurtuluyor mu?

Önemli bir bilgi, önce erkek evlatlarımızı ADAM gibi yetiştirmeliyiz ki, kadınlarımızın değerini ve kutsallığını bilip sahip çıksın. Erkekler namuslu olursa kadınların namus sorunu olmayacaktır.

Çocuklar bizlerin geleceği, mutluluğu, ışığı, nesilden nesile akıp gidecek olan canlarımız.

Evlatlarımızı teknolojiye yem etmeyelim. Onlara hakkı, hukuku, adaleti, namusu ve ahlakı öğretelim ki yarın vefat ettiğimizde gözlerimiz arkamızda kalmasın. Mezarımızın başında birer Fatiha okuyan evlatlar yetiştirelim ki kabirde bir de evlatlarımız yüzünden acı ve hesap çekmeyelim. Onların yaptığı her iyilik ve güzellik için sevap defterlerimizi dolduralım.

***

Değerli anne ve babalar lütfen çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun koruyun, kollayın çünkü çocuklar gençler bizlerin geleceği ülkemizin teminatı.  

Ne diyor Sultan II. Mahmud; “Eğer biz çocuklarımızı din-i eğitim ile ahlak, dürüstlük ve etiğe uygun şekilde terbiye etmezsek, Allah bizi gazabıyla terbiye eder.’’

Allah cc. yar ve yardımcımız olsun. Çocuklarımızı, gençlerimizi ve de bizleri yolundan ayırmasın. 

Doğru ya da yanlış herkes ektiğini biçer!

Müslümanlığımız cehaletin peşinde can çekişmesin…

Not: Bu yazımda beni eleştirecek değerli Mustafa Kemal Atatürk sevenleri, büyüklerime ve kardeşlerime bir bilgi vermek istiyorum. Birçoğu belki de bu bilgiyi bilmemekte. Mustafa Kemal Paşamızın validesi Zübeyde Hanım da 14 yaşında evlenmiştir. 14 yaşında evlendi diye kötü olmamış aksine bir ülkeyi kuran bir evlat doğurmuştur. Değerli annemizin de ruhuna rahmet ola. 

- Hüseyin ZENGİNOĞLU

Okunma : 1916
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Başkan Bayram: Üreticilerimiz hibelerden yararlansın
23 Eylül 2020 Okunma: 22977 Tarım
Doktorlara 'Ölüyorum, beni kurtarın' diye yalvardım
24 Eylül 2020 Okunma: 8671 Gündem
Karaman'da yeni çalışma saatleri kararı
23 Eylül 2020 Okunma: 7305 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın