Karamandan.com

Karamandan.com

27 Eylül 2020 Pazar
Elveda Ey Şehr-i Ramazan!
Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim Allah Teâla yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.
Kategori : Köşe Yazıları
22 Mayıs 2020 12:22
 
Elveda Ey Şehr-i Ramazan!
karaman

Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim Allah Teâla yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar." 

Evet, Efendimizin bu sözleriyle sevinmiştik. Bu sene de Ramazan Ayını Yüce Allah cc. bizlere ihsan etmişti. Gönül vermiştik sana Ey Ramazan. Bağlanmıştık, sevmiştik seni. Hoş Geldin Ey Ramazan diyerek methiyeler dizmiştik senin için.

Koskoca on bir aylık yoldan gelmiştin sen. Bizlere bir ay misafir olmuştun. Sefa gelmiştin. Hoş gelmiştin. Lakin bizler sana ev sahipliği yapabilmişiydik. Razı edip, tutabilmişiydik seni. Tutmak derken aç kalmak, susuz kalmak bunlar değildi ki senin istediğin. Senin istediğin kalbimizle ve diğer azalarımızla tutmamızdı seni. Rabbimize tevekkül ederek kulluk derecesinde yükselmekti senin istediğin. Nefsimize hâkim olmak, kendimizi dizginlemek, bunları istemiştin sen. Peki, biz bu isteklerin karşısında neler yaptık.

Sadece doğruyu söyleyip, güzeli söyleyip, yeri geldiğinde de susabilip dilimizle oruç tutabildik mi?  Dedikodu ve gıybetten uzak durabildik mi? Harama gözlerimizi kapatıp, gözlerimizle oruç tutabildik mi? Kulaklarımızı kötü sözlere tıkayıp, kulağımızla oruç tutabildik mi? Helal yiyebildik mi? Kalbimizle oruç tutup Allah cc. rızasını dileyebildik mi?

Komşumuz aç iken bizler tok yatmadık değil mi? İnfak edebildik mi malımızı? Zekatımızı, sadakamızı ve fitremizi verebildik mi? Sahip çıktık mı öksüzlere, yetimlere, kimsesizlere. Hak yemedik, hukuka riayet ettik mi? Faizden uzak durup, yetim hakkını kolladık mı?

Evet, işte bunları yaptıysak misafirimiz olan Ramazan'ı memnun edebilmişizdir. Yoksa aç ve susuz kalmak ile Ramazan'ı memnun edemeyiz. İnşallah misafirimiz bizden memnun ayrılır. Gidiyor işte misafirimiz Ramazan. Hemde on bir ay gelmemek üzere. Alışmıştık sana. Bu sene hüzün dolu geçsende, beraber sofralarında toplanamasakta. Huzurunda omuz omuza saf duramasakta. Gidemesekte mukabelelerine, bayramında sımsıkı sarılamasakta sevdiklerimize.

Yine de sahurun ayrı bir bereketti, iftarın ayrı bir bereket. Yine de heyecan doluydun sen Ey Ramazan. Ne diyordu Peygamber Efendimiz; "Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri, orucu açtığı zamanki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir.'' Akşam iftarda ne yiyeceğiz, iftara yetiştirebilecekmiyiz, bunların heyecanı ve sevinci içerisindeydik. Yemekleri yedik mi? Oh gelsin çaylar, sonrasında kılınsın namazlar. Bu sene teravi telaşı yaşayamasakta. Ne tatlı telaştın sen Ey Ramazan.

Şimdi gitmeye hazırlanıyorsun sen. Ey aziz misafir Ramazan. On bir ay yalnız bırakacaksın şimdi bizleri. Şimdi hüzünlü bir şekilde veda etme zamanı geldi sana. Seni on bir ay boyunca sanki misafir ediyormuşçasına davranmanın zamanı değil mi şimdi. Sadece Ramazan da mı tutmalı orucu. Yoksa on bir ay mı? On bir ay tutar isek biz seni, sen memnun olarak gelmez misin bizlere her sene bir ay. O bereketli misafirliğini bizlere daha çok göstermez misin?

"Ey Mübarek Kur'an ayı, Saimlere Gufran Ayı, Müminlere İhsan Ayı, Şehri Mübarek Elveda! Gündüzlerin rahmetti, Gecelerin nimet, Âşıklara vuslattın sen.

Şehri Mübarek elveda! Hakkıyla kadrin bilmedik, Pek çok kusurlar eyledik, Nâdim olup tövbe ettik, Şehri Mübarek elveda!

Tuttuğumuz orucun, ettiğimiz duanın, kıldığımız namazın kabul olması ve daim olması dileğiyle. Bütün Müslüman Âleminin Bayramı şimdiden Mübarek olsun. Allah cc. sevdiklerimize sımsıkı sarılabileceğimiz nice bayramları bizlere ihsan eylesin.

Hüseyin Zenginoğlu
 

Okunma : 2042
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Başkan Bayram: Üreticilerimiz hibelerden yararlansın
23 Eylül 2020 Okunma: 22975 Tarım
Doktorlara 'Ölüyorum, beni kurtarın' diye yalvardım
24 Eylül 2020 Okunma: 8659 Gündem
Karaman'da yeni çalışma saatleri kararı
23 Eylül 2020 Okunma: 7300 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın