Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 24 Aralık 2019  -  Saat : 11:07:39   Görüntülenme: 4731

Şapkasız çıkmam abi!!
Karaman'da 50 yıldır bıyıklarını kesmeyen Mehmet Etci'yi şapkasız gören yok.

Karaman’ın Ermenek ilçesinde hayatını çiftçilikle kazanan 70 yaşındaki Mehmet Etci 50 yıldır fötr şapkası olmadan dışarı çıkmıyor, bıyıklarını da kesmiyor.

Çevresinde pala bıyıklı fötrlü Mehmet olarak bilinen Etci, ''Babam fötr şapkalıydı. Ondan esinlenerek 50 yıldır fötr şapka takıyorum. Yine 50 yıldır da bıyıklarımı kesmiyorum, çene hizasından kısaltıyorum. Fötr şapka takmadan da dışarı çıkmıyorum. Hatta evde bile sadece yatarken fötr şapkamı çıkartıyorum'' diyor.

Ermenek'de 3 çocuk babası Mehmet Etci, başından çıkarmadığı fötr şapkası ve bıyıklarıyla dikkat çekiyor. 50 yıldır fötr şapka taktığını ve bıyıklarını kesmediğini belirten Mehmet Etci, ''Rahmetli babam Ahmet Etci, fötr şapka takardı. Ben de ondan esinlenerek 50 yıldır fötr şapka takıyorum.

Dışarıya fötr şapkasız çıkmadığım gibi, evde de yine fötr şapkayla oturuyorum. Sadece yatarken çıkarıyorum. Yine 50 yıldır da bıyıklarımı kesmiyorum. Çene hizasından kısaltıyorum. Bıyıklarım ve fötr şapkamdan memnunun. Çevremde de beni 'pala bıyıklı fötrlü Mehmet' olarak bilirler.''

Doğal bir yaşam sürdürdüğünü ifade eden Etci, ''Olduğum gibi görünmeyi seviyorum. İlerleyen yaşıma rağmen halen küçükbaş hayvanlarını kendim dağın eteklerinde otlatıyorum'' dedi.

Akçamescit Mahalle Muhtarı Musa Küççük de Mehmet Etci'yi hep fötr şapkası ve pala bıyıklarıyla tanıdığını söyledi. Küççük, ''Mehmet Amcamız, bizim mahallemizde oturuyor. Yaklaşık 35- 40 yıldır kendisini tanıyorum. Hep fötr şapkalı ve pala bıyıklıdır. Herkesin sevgisi kazanmış bir kişidir. Mahalleli hep 'Fötrlü Amca' diye hitap eder'' ifadelerini kullandı.

Fotoğraflar: İlhami Etci

Şapkasız çıkmam abi!!
Şapkasız çıkmam abi!! Karaman'da 50 yıldır bıyıklarını kesmeyen Mehmet Etci'yi şapkasız gören yok.