Karamandan.com

Karamandan.com

21 Ocak 2021 Perşembe
1900 yılında mı doğsaydık?
Bir kaç aydır yaşadığımız bu süreç hepimiz için hatta tüm dünya için zor bir dönem.
Kategori : Köşe Yazıları
27 Temmuz 2020 10:31
 
1900 yılında mı doğsaydık?

Bir kaç aydır yaşadığımız bu süreç hepimiz için hatta tüm dünya için zor bir dönem.

Yasaklar, özlemler, hasretler...

Peki hayata bir de şöyle bakalım:

1900 yılında doğdun, 14 yaşına girdiğinde birinci dünya savaşı başlıyor ve reşit olduğunda son buluyor, bu savaşta 22 milyon insan ölüyor. Hatta Çanakkale savaşı da bu dönemde oluyor. Yüzbinlerce şehit, onca öksüz ve yetim çocuk...

Kısa bir süre sonra, bugün olduğu gibi Dünya’yı sarsan bir pandemi dönemi başlıyor, İspanyol gribi, yaklaşık 50 milyon insan ölüyor sen de 20 yaşında hayatta kalmayı başarmışsın.

23 yaşındasın ve İmparatorluktan, Cumhuriyet' e geçiyorsun. Tarihin kalın kalemlerle yazdığı anlara şahit oluyorsun...

Sonra 29 yaşında Dünya’yı sarsan ekonomik krize şahit oluyorsun ve ardından açlığın, kıtlığın ve işsizliğin çoğaldığı bir dönemde belki de evleniyorsun.

Gelmişsin 33 yaşına ve Naziler iktidara geçmiş, 40 yaşında ise ikinci Dünya savaşı başlıyor, 45 yaşına girdiğinde anca bitiyor. Ve bu dönemde aşağa yukarı 60 milyon insan ölüyor...

52 yaşında ise Kore savaşı başlıyor, 64’ünde Vietnam savaşı ve sen 75 yaşına girdiğinde bitiyor.

Bunların arasında ise 61 yaşında Türkiye’mizin büyük bir kara lekesine şahit oluyorsun: Adnan Menderes’in idamına... Cümlelerin sözlükten kaçmak istediği o ana...

Şimdi acaba 1900’de mi doğsaydık yoksa 2000’lı yıllarda mı?

İnternetten sipariş ettiği kolinin 2 gün gecikmesine dayanamayan veya sosyal medyada paylaşımı yeterince “like” alamadığı için intiharı düşünen bencil şımarık gençlik, bu kadar imkan varken dünyanın sonu geldiğini düşünüyor...

21.inci yüzyılın biz çağın şımarıkları sahip oldukları onca şey içinde şikayet ederken, atalarımız ne çok zorluklar yaşamış.

Düşünsenize, bu pandemi dönemini evlerimizde internet, televizyon ve bolluğun içinde geçiriyoruz. Özlediklerimiz bir tuşun ucunda. Canımız pasta istediğinde, mutfakta geçireceğimiz belki de sadece bir saatten sonra midemizde oluyordu. 

Hatta şunu yazmadan da edemeyeceğim, pandemi döneminde moda haline gelen ev ekmeği trendine herhalde bir çoğumuz katıldı? Kıtlık bunun neresinde?...

İnsanoğlu neden sürekli şikayet eder ki hayatından? Sahip olduğu onca güzelliğin neden farkına varmaz?...

Diyeceğim o ki, geçtiğimiz gün Bakanımız Karaman’ımızı en çok Covid 19 vakaların olduğu illerin arasında açıkladı. Üzücü değil mi?

Ben Belçika’da doğdum büyüdüm ve hala orada yaşıyorum. Gümrüklerin açılması ile, bir çok gurbetçi gibi biz de memleketimize geldik.

Büyüklerimizi ve sevdiklerimizi belki bir kez daha görme ümidi veya bir daha görememe korkusuyla. Sıla-ı Rahim yapalım dedik.

Sonuçta Belçika’da olan bu pandemi, Karaman’da da yok mu?

Karaman’a geldiğimde ise ilgimi çeken bir kaç nokta oldu...

İnsanlarımızın bazıları maskeleri çok uzun süre takıyor, bunu oluşan kirlerden farketebiliyorsunuz. Mesela tek kullanımlı maskeler çöpe atılmıyor aksine 3-4 gün kullanılıyor. Kumaşlı maskeler ise, günlük yıkanmıyor.

Bir diğer nokta ise, sosyal mesafe.

Maalesef bir çok insanın buna dikkat etmediğine şahit oldum. Mesela alışverişten çıkacağınızda, giren çıkmanızı beklemiyor. Aksine, sizi iterce inatla ve acele ile girmek istiyor. Halbuki bunun pandemi ile alakası olmamalı, insan biraz sabırlı ve saygılı olsa her şey çözülecek.

Ayrıca Karaman esnaflarını da gerçekten kutlamak istiyorum. Genelde girdiğim her kafe ve büyük “dükkanlar” siz girmeden ateş ölçümünüzü yapıyor ve maskenizi doğru takmadıysanız sizi uyarıyor... Belçika’da bunu görmedim.

Ben gerçekten bu pandemiden daha çok zarar görmeden yavaş yavaş normalleşeceğimizi düşünüyorum. 

Çünkü biz bunu başarabiliriz...

Saygılarımla,
Arife Beyhan 

Okunma : 3340
guney sigorta
karaman


Yavuzlar iplik
sağlam pen
Gündem haberleri
Duru Bulgur: Gerçek ortaya çıkacak
20 Ocak 2021 Okunma: 39529 Gündem
Duru Bulgur hakkında soruşturma başlatıldı
20 Ocak 2021 Okunma: 27516 Ekonomi
Asgari ücretle çalışan işçi bulduğu parayı karakola teslim etti
20 Ocak 2021 Okunma: 20369 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın