Karamandan.com

Karamandan.com

23 Ekim 2020 Cuma
750 Kelime ve Evde Okumak Üzerine
Sen tut, emek ver(!), elli kitaba göz at.
Kategori : Köşe Yazıları
04 Aralık 2019 08:52
 
750 Kelime ve Evde Okumak Üzerine
karaman

Sen tut, emek ver(!), elli kitaba göz at. Senaryo üret, süslü kelimeler ara. Üstüne bir de kelime say. 750’yi geçmesin.

Ama haksızlık bu(!).

Adem Kocatürk Bey’in geçtiğimiz günlerde tarafımızla paylaştığı köşe yazıları ile ilgili istatistik bilgilerinde çarpıcı bir bölüm vardı:

“Sitemizde ortalama 750 kelimelik makaleler daha çok beğeniliyor. 1500 kelimeyi aşan makalelerin sonuna kadar okunmadığı kesin olarak görülüyor.”

Geçenlerde bir marangozun önünden geçiyordum. Marangozlarla ilgili yazmaya karar verdim. Birkaç da kitap karıştırdım. 2000 kelimeyi bulmuşum. Olmaz deyip kaldırdım. 

Bir terzinin önünden geçerken de yazmak için aklıma neler geldi neler. Oturdum klavyenin başına. İnternetten de birkaç yazı okuyup bir başladım. 2500 kelime. Olmaz. Sayfayı temizledim.

Ekmek fırınının önünden geçerken de usta takıldı gözüme. Dur dedim en iyisi fırıncılar hakkında yazayım. Buğdaydan başlayıp ekmek poşetlerine kadar… Sayaç 3000’e çıktı. Sildim.

Önünden geçtiğim yer, kişi ya da kenarında olduğum olaylar için yazmak ve bu yazıyı uzatmak oldukça kolaydı.

Kendi alanında bilim uzmanı ya da doktorası olan birinin kendi alanıyla ilgili yazıları için 750 kelime çok az, kabul. O yazarı arayan, takip eden bir okur için 750 kelime çok az, tamam. Bilimsel bir makale için 750 kelime özet niteliğinde de kalabilir, evet.

Ancak bir tarihçinin kaleminden teknoloji, bir tıp doktorunun kaleminden ekonomi, bir matematikçinin kaleminden edebiyat… Bu ve benzeri çok sayıda aykırı duruma ilişkin yazılar için 750 kelime bile fazla. 

Evde Okumak Üzerine

Her birimiz çocuklarımızın okumayı sevmesini ve bunu bir alışkanlık haline getirmesini isteriz. O zaman okumayı önce bizler zevkli hale getirmeliyiz. İlkokul 2, 3 veya 4.sınıfta okuyan öğrencilerimizle birlikte evlerimizde şöyle bir etkinliğe ne dersiniz?

Çocuğumuzla birlikte okumaya başladığımız kitabımızdan bir sayfa yukarıdaki gibi olsun. “Dürbün” kelimesinin geçtiği cümlenin ardından neden camın önüne geçip, ellerimizi dürbün gibi yapıp caddenin bir ucundan bir ucuna bakmayalım? 

Parsellemek kelimesinin geçtiği cümlenin ardından neden parsellemek kelimesi üzerinde konuşmayalım? Hayat Bilgisi dersinde de görmüş olduğumuz kroki kelimesini hatırlayıp bir A4 kağıt üzerinde kendimize neden hayali parseller çizmeyelim? 

Altı çizili “…ama bağı kendisine ayırmış.” cümlesinin ardından köy ağasının neden bağı kendisine ayırmış olabileceğini sorgulamayalım? 
Vadi kelimesi ile karşılaştıktan sonra neden vadinin sözlük anlamına bakıp bir vadi resmi çizmeyelim?

Benzeri soru ve etkinlikleri kendi ortamımız ve sınıf seviyesine göre şekillendirmek bizlerin elinde.

Fatih Akbay

Okunma : 2298
Foto galeri
REKLAM
karaman


EKSPERTİZ
Yavuzlar iplik
guney sigorta
Gündem haberleri
Baba ve oğlunun öldüğü kaza kamerada
19 Ekim 2020 Okunma: 7398 Asayiş
Karaman cezaevi karıştı! Gardiyan silahla vuruldu
21 Ekim 2020 Okunma: 6799 Asayiş
Karaman'da coronadan 35 kişi öldü
21 Ekim 2020 Okunma: 5863 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın