Aday olabilmek için kesenin ağzını açıyorlar | Karamandan.com - Karaman Haber

Aday olabilmek için kesenin ağzını açıyorlar | Karamandan.com - Karaman Haber

13 Temmuz 2020 Pazartesi
Aday olabilmek için kesenin ağzını açıyorlar

Genel seçimler öncesi milletvekili aday adayları, "aday" statüsüne geçebilmek için yapacakları kampanyalar ile parti genel merkezlerinin ve kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyorlar. 

Karaman'dan aday olmak isteyen bir milletvekili aday adayının, yaklaşık 40 günlük reklam çalışması için ortalama 50 bin lira harcarken, bir İstanbul adayının  en az 800 bin liralık bir bütçe ayırması gerektiği belirtildi.

Siyasi partilerin 7 Nisan'da açıklayacağı milletvekili aday listesinde yer almak isteyen aday adayları, çeşitli faaliyetlerle rakiplerinin önüne geçmeye çalışıyorlar. Adayın kendini partisine ve seçmene daha iyi ifade etmesini sağlamaya yönelik reklam kampanyaları da bu çalışmalar arasında önemli yer tutuyor.

ADAYA ÖZEL PLANLAMA YAPILMALI

Karaman Reklamcılar Derneği Başkanı Mustafa Kurşun, Karamandan.com muhabirine yaptığı açıklamada reklam kampanyası hazırlanmasında adayın kişiliği, siyasi birikimi, tanınırlığı, hedef kitlesi gibi farklı etkenlerin göz önünde bulundurulduğunu, bu nedenle de kampanyaların adaya özel planlanması gerektiğini söyledi.

Kampanya kapsamında söylemlerin belirlenmesi, söylemin doğru aktarımı ve tanınırlığı artırmak için yürütülen açık hava organizasyonları, yazılı ve görsel basın çalışmaları, reklam panoları, el ilanları, promosyon ürünler, yüz yüze görüşmeler gibi çalışmaların başarısının adaylık yarışında önem taşıdığını vurgulayan Kurşun, aday adaylarının bunlar için reklam bütçesi ayırması gerektiğini kaydetti.

İNTERNET EN ETKİLİ MECRA

Kurşun "Karaman için konuşmak gerekirse en etkili reklam mecrası internet. İnternet haber siteleri başta olmak üzere iyi yönetilmiş bir sosyal medya sayfası çok etkili bir tanıtım aracı. Bir çok ilde TV ve gazeteler revaşta ike Karaman'da internet haber siteleri çok daha etkili.

BÜTÇE İLE GÖRE DEĞİŞİYOR

Kurşun, reklam bütçesinin illerin nüfusuna göre farklılık gösterdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

" Aday adayının kendini tanıtması gereken seçmen sayısı bütçeyi etkiliyor. Dolayısıyla illerin nüfusuna göre, milletvekiliaday adaylarının ayırması gereken reklam bütçesi de değişiyor. Bu bütçelerin üst sınır yok. Ama profesyonel, doğru strateji belirlenerek yapılacak bir kampanya için bir alt sınır var. İstanbul için aday adayının harcayacağı minimum bütçe 800 bin lira, Ankara için 500 bin lira, İzmir için 200 bin lira, Karaman için bu rakamın ortalama 40-50 Bin lira olması gerekiyor.

Düzenleme : 25 Şubat 2015 17:25 Okunma : 5438