Karamandan.com

Karamandan.com

17 Ocak 2021 Pazar
Ballı Yalan, Bal Gibi Yalan
Çalışan Gazeteciler Günü’nü yeni kutladık.
Kategori : Köşe Yazıları
11 Ocak 2021 15:55
 
Ballı Yalan, Bal Gibi Yalan

Çalışan Gazeteciler Günü’nü yeni kutladık. Gazeteciliğin ne olduğunu, ne olmadığını yetkili ve yetkisiz ağızlardan bir kez daha duyma şerefine mazhar olduk.

Karaman’da da Gazeteciler Günü için her kesimin temsilcilerinden kutlama mesajları geldi. Meslektaşlarım hatırlanmaktan, ciddiye alınmaktan mutluluk duymuşlardır.

Bu mutluluğa gölge düşürmemek için şimdi okuduğunuz yazıyı, 10 Ocak’tan önce yazdığım halde, Karamandancom’a göndermedim. Beklettim, belki bir düzeltme, bir açıklama gelir diye ümit ettim.

Karaman’daki gazeteler, internet siteleri ve sosyal medyada bir haber yer aldı. Başarıya, mutlu bir habere öylesine hasret kalmış olmalıyız ki, haber hala whatsApp grupları ile feyslerde dolaşımda.

“Karaman Balı Dünya Birincisi” ve “Dünyanın En Kaliteli Balı Karaman’da” manşetleriyle çıkan haberi duymayan kalmamıştır. Pandemi günlerinde her müjdeli haber ilaç gibi geliyor, daralan yüreklere ferahlık veriyor.

İyi de bu haber doğru mu? Her duyduğunuza inanmayın. Hatta her gördüğünüze de inanmayın. “Yalan haber doğru haberden bin kat hızlı koşar.”

Şimdi gelelim “Ballı Haber”e...

1- Karaman balının Dünya Birinciliği kazandığı haberi, internet sitelerinde ve Karaman gazetelerinde 7 Ocak 2021 Perşembe günü çıktı. Bazı siteler gecikmeli kullandı. Belki bugün bile kullananı olmuştur.

2- Habere göre, Karaman balına ödül, 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi’nde petekli organik bal kategorisinde verilmiş.

3- 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi 29 Eylül 2017'de İstanbul Kongre Merkezi’nde açılmış, 4 Ekim 2017’de sona ermiş.

4- Apimondia’nın kendi sitesinde ödüller belirtilmiş. Maalesef Karaman’la ilgili tek kelime yok. 

5- Mersin’de organik bal üretimi yapan bir firmanın ‘organik karakovan petek balı’ Dünya Birinciliği kazanmış. Aynı firma farklı kategorilerde ayrıca 3 gümüş ve 1 bronz madalya kazanmış. 

6- Marka yetkilileri, 8-12 Eylül 2019 tarihleri arasında Kanada’nın Montreal kentinde yapılan 46. Arıcılık Kongresi’nde de  ‘Eğriçayır Balı Dünyanın En İyi Balı” ödülünü kazandığını ve büyük kupa ödülüne layık görüldüklerini ifade ettiler.

7- iki yılda bir yapılan Dünya Arıcılık Kongresi’nde Türkiye’ye altın madalya ve büyük kupayı kazandıran firma temsilcisi, Toroslar bölgesinde üretim yapıldığını, Karaman’la ve Karamanlı arıcılarla ilgilerinin bulunmadığını belirtti.

Özetle, Karaman balının dünya birincisi seçildiğine ilişkin belge, bilgi ve kayıt yok. 

Ödüller alan Mersinli firmanın “Toroslar ve Erdemli” kelimeleriyle özdeşlik kurulup Karamanlı arıcılar da buralarda bal üretiyor sonucu çıkarılmışsa pes doğrusu.

Karaman’da ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi’ kapsamında üretime başlayan bal işleme tesisinden gurur duyarız. Karamanlı balcıların ürünlerinin değerlendirilmesi kentin ekonomik girdisine büyük katkı sağlayacaktır.

Arılar için zengin floraya, arıcılık yapmak için elverişli bir konuma sahip olan Karaman’da üretilen kaliteli balların, raflarda kendi markası ile yer almasından da her Karamanlı mutluluk ve gurur duyar.

Karaman Arı Yetiştiricileri Birliği üyeleri ve üye olmayan üreticilerin ürettiği balları işleyip, paketlemek ve satmak üzere 240 ton/yıl kapasiteli bal işleme tesisi asla küçümsenecek bir yatırım değildir. Toplam yatırım bedeli 422 bin 488 TL olan KARBİR Bal Dolum ve Paketleme Tesisi’nin bereketli olmasını dilerim.

Bifa, Saray, Anı ve Duru gibi markalarımız arasında neden balımız yer almasın.

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri; Karaman’da hangi bölgeler organik tarım için, hangi ürünler organik ürünler için sertifika almış, bunları biz vatandaşlar bilemeyiz.

Yeni bir pazarlama ve tüketiciyi aldatma modeli olan “organik” kelimesini her önüne gelenin kullanmasına izin vermeyin. Sertifikasız hiçbir ürünün organik olamayacağını, organik ürün olarak satılamayacağını duyurmak Tarım İl Müdürlüğü’nün görevi olsa gerek.

Çok bilinen bir anlatıdır. Yeniçeri ağası Yahudi’ye takmıştır. Durup dururken saldırır. Ne olduğunu anlamadan dayak yiyen adam sorar.
“Hayırdır ağam bir yanlışımız mı oldu?”
Ağa cevap verir.
“Siz Hz. İsa’yı çarmıha germişsiniz.”
Yahudi daha da şaşkın, “Ağam o 1500 yıl evveldi.” der.
Yeniçeri istifini bozmadan cevaplar. 
“Olsun, ben yeni öğrendim!”

Ballı haberi okuyunca bu öyküyü hatırladım. 2017’deki yarışmayı yeni duyan meslektaşlarıma ne diyelim? Üstelik duydukları haber doğru değil. (Karaman İli Arı Yetiştiricileri Birliği (KARBİR) Bal Dolum ve Paketleme Tesisi yöneticilerinden açıklama bekliyorum. Açıklamayı yine buradan okuyuculara duyuracağım.)

Bunca ballı kelamdan sonra Yunus Emre’ye selam vermeden geçmek olmaz.

“Yunus ne hoş demişsin,
Bal ü şeker yemişsin.
Ballar balını buldum,
Kovanım yağma olsun.”

Okunma : 2569
karaman


guney sigorta
Yavuzlar iplik
sağlam pen
Gündem haberleri
Karamanlı İşçilere önce gözaltı, sonra 8 Bin lira ceza iddiası
13 Ocak 2021 Okunma: 21785 Ekonomi
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 8620 Asayiş
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 6413 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın