Karamandan.com

Karamandan.com

19 Ocak 2021 Salı
Başkan Kalaycı’yı Unutmadım
Okurlardan sitem ve şikayet edenler oluyor: “Karaman Belediyesi’ni yazmıyorsun.
Kategori : Köşe Yazıları
29 Temmuz 2020 10:03
 
Başkan Kalaycı’yı Unutmadım

Okurlardan sitem ve şikayet edenler oluyor: “Karaman Belediyesi’ni yazmıyorsun. Hep dünden bahsediyorsun. Bir de bugüne bak! MHP’li belediyeyi, Savaş Kalaycı’yı unutma.” diyorlar.

Unutmuş değilim. Seçimlerden bu yana birkaç kez yazdım. Son yazım “Kalaycı Geldi Kalaycı!” başlığıyla yayınlandı.

Bu yazı “Yaşar Evcen’in Koyunları”, “Karamanoğlu Fanatiği”, “Karasakal’ın Kerameti” başlıklı vb. yazılarımın okunma sayısının gerisinde kaldı.

Başkan Savaş Kalaycı ile ilgili bu yazı domalanı anlattığım yazı kadar dikkat çekmedi.

Gazeteciler, muhalefette olduğu dönemde Süleyman Demirel’e “ülkenin durumunu nasıl görüyorsunuz?” diye sormuşlar.

Tek kelimeyle iyi” demiş.

Gerdan kırmış, başını arkaya devirmiş, derin bir nefes aldıktan sonra devam etmiş:

İki kelimeyle iyi değil” demiş.

Karaman’ı, belediyeyi nasıl gördüğümü merak ederek, bir değerlendirme yazısı yazmamı isteyenlere, Demirel’i taklit etmeden şöyle derim:
“Ne bekliyordunuz ki?”

Eski Defterleri Açmak

İsterseniz baştan başlayalım. Geçmişi anlatıp sizleri yormak niyetinde değilim. Eski defterleri karıştırmak Ak Partilileri çok üzüyor. Eski defterleri de açmadan devam edelim.

Ak Parti, iç hesaplaşma veya başka nedenlerle belediye başkanlığını Sayın Savaş Kalaycı’ya altın tepside sundu.

Sayın Kalaycı’nın oyu yüzde 40’ı bile bulmadı. Ama seçildi. Karamanlı seçmenin yüzde 60’tan fazlası Sayın Kalaycı’ya oy vermedi. Ama seçildi. Seçilmek için herkesten oy almak değil, en yakın rakipten bir oy fazla almak yeterlidir.

Bu paragrafı, alınan oyu küçümsemek için yazmadım. MHP’nin milletvekilliği genel seçimlerindeki oy oranının yüzde 10’larda olduğu dikkate alınırsa, Sayın Kalaycı’nın yüzde 38 oy alması küçümsenecek olay değildir. Büyük başarıdır.

Ama unutulmasın ki, Sayın Kalaycı’ya oy vermeyen seçmen sayısı, oy verenlerin 1.5 katıdır.

Büyük bir kitle ya karşısında olacak ya da bazı seçmenler yapılan hizmetlerden memnun kalırlarsa Savaş Kalaycı’ya destek verecekler. Veya zıddı, memnun olmayan seçmen başka adaya yönelecektir.

Seçilmek Yeterli mi?

Karamandancom’da 18 Haziran 2020’de yazdığım “Kalaycı Geldi Kalaycı!” başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Seçilmiş olmak, belediye başkanlığının hakkını veriyor olmak değildir” vurgusu yaptığım yazıda şu cümlelerin altını çizmiştim:
Makamların sayacı hızlı döner. Makamda oturan sayacın dönüşünü göremez. Sayaç durduğunda fark eder ki, makamdan kalkma vakti gelmiştir.

Yazının üzerinden bir aydan fazla zaman geçti. Gördüğüm o ki, Karaman’ın “Suskunlar Korosu”na Sayın Savaş Kalaycı da katıldı.

Başkan Kalaycı en son, geçen yıl Ağustos başında yapılan Uluslararası Karaman Türk Dünyası Şöleni programında konuştu. Neredeyse bir yıl oldu.

Daha sonra bir daha konuştuğuna ilişkin haber okumadım. Bir de Ak Parti Karaman İl Başkanı Abidin Çağlayan’ın açıklamasına karşılık verdi. Polemik uzamadı, nezaketle sonlandı.

Söz Gümüşse Sükut Altın mı?

Bir önceki Başkan Ertuğrul Çalışkan çok konuşmuş. Her konuda konuşmuş. O konuşmayı tercih etmiş, hep konuşmuş. Her konuşması sosyal medyada yer almış.

Sayın Kalaycı ise Sayın Çalışkan’ın zıddı. Israrla susuyor. Hep susuyor. 

Sosyal medyadaki Karaman Belediyesi haberleri tamamen basın bülteninden oluşuyor. Karaman basını, hangi haber servis edilmişse o haberi aynı şekilde, ortak başlıkta kullanmış.

Sayın Savaş Kalaycı 16 ayda bir kez olsun basın toplantısı düzenlememiş. Gazetecilerle görüşmemiş, demeç vermemiş.

Hep basın açıklaması veya basın bülteni ile idare edilmiş.

Karaman Belediyesi Çözüm Odaklı Çalışıyor” başlıklı haberler çok kullanılmış. Bu başlığı her gördüğümde rahatsız oluyorum.

Belediye Düğüm Odaklı Çalışacak Değil Ya!

Çözüm odaklı çalışan belediye” başlıklı haberler Murat Karayalçın’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde basın merkezinin değişmez ifadesiydi.

Ankara’nın Karayalçınlı yıllarında “Sosyal belediyecilik adına sürdürülen çözüm odaklı çalışmalar kapsamında” diye başlayan giriş cümlelerinin yer aldığı basın bültenleri önümüze gelirdi.

Belediye hangi hizmeti veriyor olursa olsun, bu şablon cümlenin kullanılmadığı basın bülteni olmazdı. Bu yazıların altında imzası bulunan Sayın Murat Karayalçın da konuşmalarına aynı şekilde başlardı.

Aralarında benim de bulunduğum editörlerin ilk işi, önlerine gelen bu açıklamaların giriş cümlelerinin üzerini keçe kalemle kapatmak olurdu.

Bunlar Haber Değil

İnternette “Karaman Belediyesi çözüm odaklı” başlığını aratırsanız, onlarca açıklamanın, Karaman medyasında aynı şekilde kullanıldığını görürsünüz.

Örnek mi istersiniz:

-“Karaman Belediyesi rutin çalışmalarının yanı sıra çözüm odaklı çalışmalarda da...”
-“Çözüm odaklı, sosyal yaşantıyı kolaylaştırıcı, şehrimizi güzelleştiren...”
-“Çözüm odaklı belediyecilik kapsamında...”

Karaman Belediyesi’nin basın bültenlerini Karayalçın ekibinden biri yazmış diyeceğim ama, o dönem çalışanların hepsi yaşlandı, emekli oldu. İçlerinden birinin Karaman’da yaşamayı tercih edeceğine de ihtimal vermem.

Asfalt dökülüyor, “çözüm odaklı”, mezarlık temizleniyor “çözüm odaklı”, çiçek ekiliyor “çözüm odaklı”,  moloz dökülüyor “çözüm odaklı”...

Bitti mi? Hayır, bitecek gibi değil.

Sanayide sabah çorba dağıtılmış, “çözüm odaklı”, üretim tesisi kurulmuş “çözüm odaklı.

Karaman’ın kördüğüm olmuş işlerinden biri halledilmiş olsa, eyvallah.

Bir sorun çözülür, sorun ortadan kalkar, bunun müjdesi verilirken çözüm odaklı denilebilir. Ne böyle! Her habere “çözüm odaklı” uydurmasını kondurmak.

İnternet haberciliği yapan siteler, hazır buldukları bu propaganda içeriklerini kullanıyor. Ne yapsınlar ki? Ya eleman yok, ya başka haber yok. Belediyeden hazır fotoğraf ve hazır metin gelmiş, daha ne olsun?

Sorular Sorular Sorular

Sayın Savaş Kalaycı, bugüne kadar herhangi bir gazeteciye demeç verdi mi? Röportaj yaptı mı? Basın toplantısı düzenledi mi?

Sayın Kalaycı hangi konularda vatandaşa seslendi? 

Karaman’ın en önemli projesi, Ak Parti’nin her seçim döneminin değişmez temcit pilavı Aktekke Meydanı projesi Millet Bahçesi’ne dönüştü.

Sayın Kalaycı’nın bir değerlendirmesi oldu mu?

Meydan mı, Millet Bahçesi mi olsun? Bu konuda fikri var mı?

Belediye Aktekke’deki hissesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devretti.

Sayın Kalaycı devir gerekçesini halkla paylaştı mı?

Devir karşılığında alınan para nerede kullanılacak?

Devir işleminde büyük bir borcun kapatılacağı belirtilmiş. Bu borç nasıl büyüdü? Kimler bu kadar borçlandı?

Ak Parti İl Başkanı Abidin Çağlayan devir işlemine ilişkin açıklama yaptı. 

Bir açıklama da Belediye Başkanı’ndan beklemek Karaman’ın hakkı değil mi?

Bu soruların yanıtsız kalacağını biliyorum. Yanıt verilmesini beklemiyorum da. 

Sayın Kalaycı, 31 Mart 2019’da yapılan Mahalli İdareler seçimine MHP adayı olarak katıldı ve 9 Nisan’da önce mazbatasını, sonra Ertuğrul Çalışkan’dan belediye başkanlığı görevini devraldı.

Sayın Kalaycı 16 aydır Karaman Belediye Başkanı. Seçimler öne alınmazsa, 60 aylık görev süresinin dörtte birini geride bıraktı. Sayaç hızlı dönüyor.

Belediye Başkanlarının dönem dönem halkı bilgilendirmesi, yaptığı çalışmaları anlatması yerel yönetimlerin geleneklerindendir.

Karaman’da Sayın Kalaycı’nın Karamanspor maçlarına gitmesinden memnun olan bir grup vardı. “Başkan takımı yalnız bırakmıyor” diye konuşanları duyuyordum.

Pandemiyle beraber maçlar bitti. Maalesef Karamanspor’un 3. Lig hayali suya düştü. Karamanspor’un ve taraftarın emekleri zayi oldu.

Başkan Kalaycı’nın makamından çıkmadığı Karaman’da çoğu kişinin dilinde. Belediyede işler çok olmalı ki, bir yerlere gidemiyor.

Asfalt Çalışmaları İlk Sırada

Belediyenin resmî sitesindeki haberlerde ilk sırada asfaltlama çalışmaları var. 30 kadar asfalt haberi okudum.

Karaman’da asfaltlı yol mu yoktu, yol çok asfalt ekipleri mi yetersizdi? 

Haberlerde sırasıyla kaldırım, kavşak, refüj düzenleme, park, bahçe bakımı haberleri geliyor.

Ayrıca çocuk oyun alanlarının zeminlerine kum dökülmesi, mevsim çiçekleri dikimi, metruk evlerin yıkımı, çevrelerinin temizlenmesi haberleri yer alıyor.

Haberlere bakılırsa, gerçekten kötü bir miras devralınmış. O kadar çok yol yapılacak, asfaltını unutacaksın. Her mahalleye park yapılacak, bakımını boş vereceksin. Metruk binalar tehlike saçacak aldırış etmeyeceksin.

Bu mirası kim bırakmış olabilir?

Kilometrelerce yol yapılmış. asfalt yapılmamış. Onlarca park yapılmış, bakımı ihmal edilmiş. Belediyenin haberlerine bakınca yukarıdaki sonucu çıkarıyorum.

Gözlemlediğim kadarıyla Karaman Belediye Başkanı Kalaycı, Ak Partili başkanların 15 yıldır ötelediği, göz ardı ettiği temizlik ve bakım işlerini ilk sıraya koydu.

Bunların dışında farklı hangi hizmeti yapabilir? 

Belediye Başkanı Kalaycı’dan ne bekliyorsunuz ki? 

Yollar bakımlı olsun, kaldırımlar yürünecek hale getirilsin, çöpler toplansın, metruk binaların yıkımı yapılsın yetmez mi?

Yeni yollar, yeni parklar, yeni yatırımlar bekleyen hayal kırıklığına uğrar dersem, katılır mısınız?

(Devam Edecek)

Ahmet Tek

Okunma : 3888
Foto galeri
sağlam pen
guney sigorta
karaman


Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 11800 Asayiş
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 11720 Gündem
Bakan'dan Karaman paylaşımı "Kar yağdığına pişman oldu"
17 Ocak 2021 Okunma: 9224 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın