Karamandan.com

Karamandan.com

26 Eylül 2020 Cumartesi
Bu adam varsa ben yokum
AK Parti’de kongre süreci devam ediyor.
Kategori : Köşe Yazıları
10 Eylül 2020 02:31
 
Bu adam varsa ben yokum
karaman

AK Parti’de kongre süreci devam ediyor. Bu Pazar Merkez İlçe Kongresi yapılacak. Mevcut başkan Feyzullah Tunç ve Mehmet Sami Şahin adaylığını açıkladı. Hayırlı olsun.

“Söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil” demiş ya Fuzulî, bizimkisi o hesap. Çok söyledik zamanında, attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmedi. Evet çok eleştirdik AK Parti’yi, zira bu aidiyet duygumuzdan ileri geliyordu. İnsan sevdiğini eleştirir daha iyi olsun, daha güzel olsun diye...

Bu kez söylemeyi değil susmayı tercih edecektim aslında. Çünkü kimse gerçekleri duymaya katlanamıyor. Ortalık hayal dünyalarında mutlu siyasetçilerle dolu. Hadd-i zatında sahadan bu denli bihaber olmamak lazım gelir. Siyasetin merkezinde sokaktaki insan var. Ve bir süredir en büyük kitle kararsızlar partisinde. Seçim sonucuna da bu kitle karar veriyor.

AK PARTİ KAYBETSİN DİYE ÇABA SARFEDİLDİ

AK Parti bugünün Türkiye’sinde en şanslı teşkilatlara sahip parti. İşi en kolay olan parti. Genel Başkanı toplumun yüzde sekseni tarafından sevilen bir parti. Hele Karaman gibi muhafazakar milli görüş tabanı kuvvetli bir şehirde hiçbir seçimi kaybetmemesi gereken bir parti. Burada seçim kaybetmek için özellikle çaba sarfetmek gerekir. Seçim kaybedildiğine göre demek ki epey çaba sarfedilmiş.

Karaman’da AK Parti’nin kendi seçmeni seçim almaya yeter. Dolayısı ile teşkilatların diğer partilerden  seçmen ikna etmeleri gibi meşakkatli bir görevi baştan beri hiç olmadı. Sadece ve sadece kendimize sahip çıkın, Recep Tayyip Erdoğan’a gönül vermişlere sahip çıkın, geçmişinize sahip çıkın, yeni nesle sahip çıkın kafi.

Maalesef ki böyle olmadı son yıllarda teşkilatlar bırakın yetişen yeni nesli kazanmayı mevcudu muhafaza edemedi. Sonuç ortada.

NEDEN KAYBEDİYORUZ?

Neden kaybediyoruz neden eriyoruz, bunun temelde birkaç sebebi olduğu kanaatindeyim.

  • “O varsa ben yokum” felsefesiyle  herkes bir diğer partilisini gömme derdine düşüyor. Geçen 18 yılda herkes birinin defterini dürüp çöpe attığı için elde adam kalmadı. Sanıyorum genel merkezde şehrin tüm siyasetçileri ile ilgili yığınla dosya vardır. Örneğin Konya İl Başkanı Hasan Angı kurucu ilbaşkanıdır. Biz de bırakın kurucuları geçen dönemde görev alanların esamesi okunmuyor. Dolayısı ile eskilerde dosya korkusu yenilerde de çamur atılma korkusu hakim oluyor. Nitelikli insanlar siyasetten uzak duruyor.
  •  
  • Makama oturan fezaya kanat açıyor. Yahu oturduğumuz 300 liralık koltuk neyin kafasındasınız. Bakalım bir kimler geldi kimler geçti. “Efendim biz geldik partiyi kurtardık bizden öncekiler yemiş yutmuş” mantığı hastalıklı bir zihnin ürünüdür.
  •  
  • Küskünler, kırgınlar ve seçilemeyenler heyeti umumiyesine gelecek olursak sizlere de bir çift sözüm var. Evet haklı olduğunuz çok konu var. Evet, bu kulaklar görevdekilerden “Eskilere sütunuz betonuz” laflarını duydu. Evet kendinden öncekileri hırsız yolsuz sayanlar oldu. Ama eğer bir “dava” şuurunda iseniz herşeye rağmen seçimler-kongreler bitince görevdekilerin altını oymayı bırakın.
  •  
  • Gelelim en önemli meseleye. Ki kafa yapısının  acil değişmesi gereken mesele bu. Yeni kuşaklardan bahsediyorum. Kimlerinin Z kuşağı dediği milyonlardan bahsediyorum. Sönük, vizyonsuz ve lider duruşu olmayan, kitleleri sürüklemeye kudreti olmayan, söylenecek yeni sözü olmayan bir takım zatın bu gençlere ulaşması mümkün değil. Yeni nesil bizim gibi hastalıklı değil. İdeloji, marka, kişi takıntıları ve sadakatleri yok. Bizi ve bizden evvelki nesilleri bir sloganla sokaklara dökebilir, bisküvi kamyonundan atacağın gofretle mutlu edebilirdin. Onlar eskide kaldı cancağızım, artık yeni şeyler söylemek lazım.
  •  
  • Son olarak siyaseti rant kapısı görenleri ve ikbal beklentisi ile partiyi basamak olarak kullanmak isteyenleri de yönetimlerden uzak tutmalı.

Yanlış anlaşışmasın! Burada belirttiğim konuların tümü şu anki mevcut yönetimlerle ilgili olmayıp genel tespitlerdir.

İnşallah kongeler hayra vesile olur. Tazelenmeye, dinamizme evrilir. Kırıp dökmeden bu sürecin yaşanması temennisi ile her iki adayımıza da başarılar diliyorum.

Şehrimizin iyi siyasetçilere kaliteli insanlara ihtiyacı var. Şehrin politika üretecek mümbit şahsiyetlere ihtiyacı var. Şehrin akil adamlara, ağabeylere ihtiyacı var.

Doğru yerdeki doğru 3 adam şehrin kaderini değiştirir.

Sağlıkla kalın

Âdem Kocatürk

 

Okunma : 6368
karaman


EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Başkan Bayram: Üreticilerimiz hibelerden yararlansın
23 Eylül 2020 Okunma: 22799 Tarım
Karaman'ın 1 yıllık şirket ve işletme bilançosu
22 Eylül 2020 Okunma: 15814 Ekonomi
Başkan Bayram: Üreticilerimizin hakkı için Rekabet Kurumu’na başvurduk
22 Eylül 2020 Okunma: 15209 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın