Karamandan.com

Karamandan.com

19 Ocak 2021 Salı
Bugün Dünya’nın Kalbi İstanbul’da Atacak
Bugün İstanbul gururlu.
Kategori : Köşe Yazıları
24 Temmuz 2020 10:03
 
Bugün Dünya’nın Kalbi İstanbul’da Atacak

Bugün İstanbul gururlu. Bugün İstanbul havalı. Bugün İstanbul mutlu. Bugün İstanbul bayram havası yaşayacak.

Bugün dünyanın en görkemli, en güzel, en özlenen ulu mabedinde Cuma namazı kılınacak.

Ayasofya’ya hayranlıkla ve özlemle bakarak, o dev kubbelerin altında buz gibi mermerlere alnını koyup secdeye varmayı hayal edenlerin duasının kabul günü bugün.

Ayasofya’da bugün sadece Cuma namazı kılınmayacak. Ayasofya’da şükür namazı da kılınacak.

Ah ben de orda olsaydım dediğim anlar üçü beşi geçmez. Ayasofya’nın ibadete açıldığı bugün, ben de orda olsaydım sözünü öyle çok içimden geçirdim ki, sanki gerçek olacağına inanmaya başladım.

Mahmut Toptaş hocamın yıllar önce söylediği bir söz aklıma geldi: 

“Fatih Sultan Mehmet gelse, biletsiz Ayasofya’ya giremez. Ama o bir Fatih. Ayasofya’ya girmenin ve burada namaz kılmanın bir yolunu muhakkak bulurdu.”

İşte, bugün Ayasofya’ya biletsiz girilecek gün. Şükür dualarının edileceği gün.

Cahit Zarifoğlu, 1977’de Mavera’da, Ayasofya’nın ibadete kapalı olmasına hayıflanmış ve “Kedinin kedilik yapmaması gibi bir şey, ters bir şey, insan düşünürken idrak etmekte bocalıyor” diye yazmış.

Ayasofya’da okunacak ilk hutbeyi merak ediyorum. Ayasofya’da ilk Cuma için davet edilenlerin duygularını merak ediyorum. Sultan Ahmet Cami cemaatinin bugünkü ruh halini merak ediyorum.

Ayasofya’nın üç imamından biri Karamanlı. Övünmek gibi olmasın. Ayasofya’nın bir bölümünün ibadete açıldığında da ilk imamı yine bir Karamanlı idi. Yukarıdaki sözü söyleyen hocaydı.

Ayasofya’nın ibadete açılması için en çok dua eden, akıl yoran, dil döken insanların başında Mahmut Toptaş Hocam gelir.

Ayasofya’nın bir köşesindeki mescitte namaz kıldırmıştır ve “İbadete açılan Ayasofya değil, müştemilatıdır” diyerek, gerçeği söylemekten kaçınmayan yiğit hocadır.

Bu sözü yüzünden dönemin kudretli bakanlarından, hamasetle etrafında hale oluşturmaya çalışan biri tarafından aynı gün görevinden aldırılan ve sürgüne gönderilen kişidir Mahmut Toptaş Hocam.

Mahmut Hocam’a davetiye gitmiş midir, bilmiyorum. Kendisine sormaya cesaret edemedim. Davetliler arasında yer verilmemişse hocamın “Hayır, davet edilmedim” demesinin yükünü taşıyamayacağım için arayıp sormadım. Hocamı bir de ben üzmüş olacağım diye korktum.

Mahmut Toptaş Hocamın ilk saftaki cemaat arasında yer alacağını düşündüm. İnşallah öyle olur.

Çünkü Mahmut Hocamın Ayasofya üzerine önemli tavsiyeleri vardır. Bunu da defaatle yazmıştır. Bu konuda en son 14 Temmuz 2020 tarihli Milli Gazete’deki köşesinde yazmıştır. (Buradan ulaşabilirsiniz.)

86 yıllık özlemin giderilmesinde küçücük de olsa kimin emeği varsa ona teşekkür ve minnet borçluyuz. Hacca gitmek isteyen karınca misali. Hani karıncaya sormuşlar, “Yolculuk nereye?”
“Hacca gidiyorum” demiş.
Hafife almışlar, “Sen bu gidişle oraya varamazsın” diyerek moralini bozmak istemişler.
Karınca inançlı ve kararlı, veciz sözünü söyler:
“Olsun. Hac yolunda ölürüm ya. Bu da bir şereftir.”

Ayasofya yolundaki mücadelenin mutlu sona ulaşmasının şerefi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a nasip oldu. Milyonların kalbini kazandı. Bir kez daha en içten dualara gark oldu.

Bugün Türkiye’nin değil, dünyanın kalbi İstanbul’da atıyor. O kalp Ayasofya. O kalbin güçlü vuran sesine inançlı yürekler ortak oluyor. 

Allah duaları kabul edendir.

Ahmet Tek

Okunma : 1257
sağlam pen
guney sigorta
karaman


Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 11793 Asayiş
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 11710 Gündem
Bakan'dan Karaman paylaşımı "Kar yağdığına pişman oldu"
17 Ocak 2021 Okunma: 9213 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın