Can Suyuna Kavuşmak 2... | Karamandan.com - Karaman Haber

Can Suyuna Kavuşmak 2... | Karamandan.com - Karaman Haber

17 Ocak 2021 Pazar
Can Suyuna Kavuşmak 2...

Yıl 1966… Uzun yıllar su arayışının kutsal girişimi:  Akçaşehir Toprak Su Kooperatifi‘nin kuruluşu...

Kurucular, başta Sayın Abdullah GÜZELANT ve kasabamızın ileri gelenleri; hepsi rahmetli oldular... Allah hepsinden razı olsun.

İlk önce, TOPRAK SU KOOPERATİFİ kanalıyla DSİ Bölge Müdürlüğüne müracaat edildi ve sondaj çalışmalarına başlandı. İlk kuyunun açılışı; kasabada bir nevi petrol kuyusu misali büyük heyecan yarattı. Zira ilk kuyunun verimsiz olması durumunda DSİ tarafından diğer kuyuların açılmasına devam edilmiyormuş. Çok şükür, ilk kuyunun verimli çıkması sondajların devam etmesini ve sayının onlara kadar çıkmasına imkân sağladı. Kuyu sayısının onlara çıkması, ayrıca kasabaya-köyümüze- elektrik gelmesine vesile oldu. Kurak iklime sahip Akçaşehir, bu kuyuların açılışı sonucunda sulu tarımla tanıştı. Önceki yıllarda başlayan elma yetiştiriciliği önemli derecede hızlandı; böylelikle de tarımda ürün çeşitliliği artmaya başladı.

Ürün çeşitliliğinin artmaya başlaması sonucunda; mısır, nohut, fasulye, patates, kavun, karpuz gibi beslenme ürünlerinin ve bununla birlikte pancar, ayçiçeği gibi endüstriyel ürünlerin üretimi de mümkün oldu. Sulama sahası genişlemiş elma bahçelerinin sayısının tahminlerin üzerinde kat be kat artması sonucunda; kasabamız adeta elma diyarı özelliğini kazanarak hatırı sayılır marka haline gelmiştir. Böylelikle de Akçaşehir, verimlilik arz eden bir ekonomik boyuta ulaşmıştır. 

1960'lı yıllarda kurulan kooperatifle yer altı suyuna kavuşan ve konumu tarif edilemeyecek boyuta gelen kasabamızın bu kutsal hizmetine doğrudan ve dolaylı katkıda bulunan; kurucu başkan ve yönetimine, belediye başkanlarına, işletmede görev almış başkan ve yönetimlere, kasabamız dışında kuyuların açılış ve işletilmesinde katkılarını esirgemeyen hemşerilerimize minnet ve şükranlarımızı sunarız.
Kooperatifimizde 26 yıldır hizmet eden ve bugün de başkanlık görevini yürüten Sayın Kenan GÖKDEMİR’in kuyuların günümüzdeki konumuyla ilgili görüşleri: 

“Bugün sayısı 78’e gelen kuyular tamamen kapalı sistem olup, damlama ve yağmurlama sistemine dönüştürülmüştür, böylelikle verimlilik artmıştır. Kooperatifimiz sulama kuyularının pompaları  ön ödemeli sayaç sistemle çalışmakta olup anlık takip edilmektedir. Ayrıca, kooperatifimiz tükettiği enerjiyi üretme amacıyla; güneş enerjisi santrali(GES) çalışmalarını yapmış, 1000 kWh enerji santrali onayı almış ve faaliyete geçirmiştir. Gelecekte üretim kapasitesini artırarak ihtiyacımız olan enerjiyi üretebilir konuma gelmek en büyük amacımızdır. Kuyuların faaliyete geçmesiyle birlikte, kasaba ekilir arazilerini suyla beraber elektrik enerjisine de kavuşturdu. Tarlalarda yüzlerce trafo ve enerji ağı oldu. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte su kuyuları da enerjisini “GÜNEŞ PANELLERİNDEN“ almaya başladılar.”

Ne büyük mutluluktur ki; seneler önce yapılan su arayışları, suya kavuşma ve bu çalışmaların gereği olarak elektriğe kavuşma, elektriğin teknolojik yöntemlerle temini, su ve enerji temininde özel girişimciliğin doğması gibi kalkınma faaliyetleri olmuştur. Her şeyin sonucunu ekonomik zenginlikle ifade etmemiz mümkündür.

Çok sayıda hemşehrimizin yanında benim de bir katkımın olması yıllar önce başlayan şuuraltı gayretlerimizin gerçekleşmesine vesile   oldu.  

Okunma : 1839