Karamandan.com

Karamandan.com

24 Ocak 2021 Pazar
Çocuğum Yine Evde… Yetişemiyorum!
Merhabalar sevgili anneler ve babalar.
Kategori : Köşe Yazıları
26 Kasım 2020 13:13
 
Çocuğum Yine Evde… Yetişemiyorum!

Merhabalar sevgili anneler ve babalar.

Haziran ayı ile birlikte kademeli olarak okulların açılmasıyla hepiniz derin bir nefes aldınız değil mi? 

Evdeyken gün içerisinde çocuğunuzla nasıl ilgileneceğinizi bilemiyor, ona ve evin işlerine yetişemiyordunuz. Çocuğunuzun sosyal etkileşime fazlasıyla ihtiyacı olduğunu, okulda arkadaşları ile birlikte vakit geçirmesini istediğinizi, hatta itiraf edelim biraz da dinlenmek için okulların açılmasını çok istediniz. Kendinizi suçlu hissetmeyin, neredeyse her ebeveyn aynı şeyi düşünüyordu.

Sadece siz değil çocuklarınız da bir süre sonra evlerde sıkılmaya başladı. Evin içinde koştu, oynadı, zıpladı ama yetmedi. Arkadaşlarını istedi, sizi arkadaşı olarak gördü ama yeterli gelmedi. Bu süreçte hem ebeveynler yoruldu hem de çocuklar… 

Bilelim ki, her şeyden önce sağlık gelir. Tedbirlerin artması ile çocuklarımız yeniden en güvenli yere, evlerine, kapandılar. Online eğitim ile bilgisayar, tablet başında dakikalarını geçirecekler. 

Bir süre sonra aynı şeyleri yaşamamak adına neler yapılabilir? 

Sevgili ebeveyn, 

Önce sen iyi ol, kendini iyi hisset. 

Bir plan oluşturarak başla. Gününü düzenleyerek hem kendine hem de çocuğuna vakit ayırabileceğin bir şekilde düzen oluştur. Çocuğun ile sohbet etmeyi ihmal etme. Bu süreci bir fırsat olarak değerlendir ve çocuğunu iyi tanımaya çalış.

Çocuğunun çıkabileceği saatlerde mutlaka dışarı çıkıp (tedbir alarak) park ve bahçelerde temiz hava almasını, enerjisini atmasını sağla. Hiç arkadaşı yok mu? Problem değil. Sokak hayvanlarını besleyin, onları sevin. Bu hem size hem de çocuğunuza iyi gelecektir. Hayvanlar çocuğunuzun arkadaşı olsun. 

Ev işlerini yetiştiremediysen çocuğuna da görev ver. O görevini tamamlamaya çalışırken sen işini çoktan halletmiş olacaksın. Çocuğunun uyku saatinin değişmesine lütfen izin verme. Okullar yüz yüze eğitime açıldığında zorluk yaşamasını istemeyiz. 

Karantina döneminde yaşadıklarınızı hatırlayın, artık deneyimlisiniz. Bu süreci daha kolay ve kaliteli atlatabilirsiniz. 

Kendinize dikkat edin, sağlıkla kalın.

Çocuk Gelişimci 
Sefa Ezgi Cingöz

Okunma : 1375
sağlam pen
karaman


guney sigorta
Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Duru Bulgur: Gerçek ortaya çıkacak
20 Ocak 2021 Okunma: 124408 Gündem
Duru Bulgur hakkında soruşturma başlatıldı
20 Ocak 2021 Okunma: 29811 Ekonomi
Asgari ücretle çalışan işçi bulduğu parayı karakola teslim etti
20 Ocak 2021 Okunma: 24437 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın