Karamandan.com

Karamandan.com

04 Temmuz 2020 Cumartesi
Cumhurbaşkanı’nın Karaman Ziyareti ve Karaman’ın Yeni Hedefleri Üzerine
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yapılan tesislerin ve hizmetlerin toplu açılış töreni ve AK Parti 6.
Kategori : Köşe Yazıları
19 Aralık 2017 12:43
 
Cumhurbaşkanı’nın Karaman Ziyareti ve Karaman’ın Yeni Hedefleri Üzerine

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yapılan tesislerin ve hizmetlerin toplu açılış töreni ve AK Parti 6. Olağan kongresi için geldiği Karaman’dan akşamın ilerleyen saatlerinde ayrıldı. Cumhurbaşkanı belirlenen ve programlanan sürenin dışına çıkarak Karaman’a özel zaman ayırdı.

15 Temmuz Aktekke Kent Meydanında Hemşerilerimize Hitap eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısındaki toplulukla kurduğu samimiyet dili hemşerilerimizi etkiledi. Cumhurbaşkanımızın hasta olmasına rağmen hemşerilerimiz ile birlikte olmaktan mutlu olduğu dikkatlerden kaçmadı. Hemşerilerimizin heyecanı ve coşkusu ise görmeye değer nitelikteydi. Önce Cumhurbaşkanımızın toplu açılış törenindeki Karaman için yapılan tesisleri ve hizmetleri anlatan Karaman’ı tarif eden ifadelerine göz atıp sonrada bunca yatırımdan sonra Karaman’ın hedefi ne olmalı sorusuna cevap arayalım.  Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile Karaman’ı Anadolu’nun ortasına sıkışıp kalmaktan kurtaracak proje fikirleri neler olmalı sorusuna cevap arayalım.

 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan “Karaman’ın İçinde yeni yeni şehirler kuruyoruz. Sanayileşmede yeni adımlar atıyoruz. Karaman çekim şehir, cazibe şehir oldu, güzel şehir oldu. Burada işsizlik yok. Kardeşlerim Karaman Anadolu’nun Ortasına Sıkışıp Kalacak Bir Şehir değildir. Geçmişte Karaman’ı il yaptılar ama O’nu şanına yakışır hizmetlere kavuşturamadılar. 

Biz geçtiğimiz 15 yılda yaptığımız 12 Milyar, eski rakamla 12 Katrilyon, bu rakamla Karaman’ın önünde yeni bir dönem açtık.” Dedi. 245 bin nüfuslu Karaman’ımızın 15 yılda aldığı hizmetlerin tutarı olan rakamın büyüklüğüne dikkat çekti. Emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hizmet eden Karamanlı bakanlarımızdan, valilerimizden, milletvekillerimizden ve belediye başkanlarımızdan Allah razı olsun.

CUMHURBAŞKANIMIZ KONUŞMASINDA LÜTFİ ELVAN PARANTEZİ AÇTI

Konuşmasına “İnşasına Başladığımız 5000 ve teslim ettiğimiz 4000 bulan toplu konutla Karaman’da şehircilik devrimi geçekleştiriyoruz. Konya Karaman hızlı tren hattı büyük ölçüde tamamlandı, haberiniz var değil mi hatta dizel trenler işleme başladı, tümüyle de önümüzde ki yıl açılıyor. Tabi bu hat biryandan Konya üzerinde İstanbul’a Ankara’ya İzmir’e bağlanırken, diğer taraftan da Mersin Adana üzerinden Gaziantep’e Mardin’e kadar uzanacak. Türkiye’nin dört bir yanını hava alanları ile donatırken Eğitimden Sanayiye her alanda büyüyen Karaman’ı ihmal etmek… “ diyerek devam eden Cumhurbaşkanımız bir süre durakladıktan sonra bir parantez açtı ve “Tabi Karamanlı Lütfi Efendi Kalkınma Bakanı ya, işte planların içerisine onu da sokuşturdu. Yapmamız lazım diyor. 

İnşallah Hükümetimizde atılacak bu adımı İnşallah Karamanda da gerçekleştirecek. Konya’ya uçakla indiğimiz gibi Karaman’ımıza da uçakla ineceğiz. Şehrimize yıllık 2 Milyon yolcu kapasiteli havalimanı şuanda ihale sürecinde. Bu Hava limanını 160 Milyonluk bir yatırımla tamamlayıp İnşallah 2020 Yılında hizmete açmayı planlıyoruz.” Dedi. Yol ve çalışma arkadaşı Lütfi Elvan’ın Karaman sevdasını Karamanlı hemşerilerimiz ile paylaştı.

SERBEST BÖLGE KARAMAN’IN İHRACAT GÜCÜNE GÜÇ KATACAK

Tarımsal Sulama yatırımlarına ve içme suyuna değinen Cumhurbaşkanımız “Karamanla birlikte bölgemize ve ülkemize çok büyük fayda sağlayacağına inandığım bir başka önemli konu, belki de en önemlisi Karaman Serbest bölgesinin kurulmuş olmasıdır. Geçtiğimiz yıl 19 Milyar ihracat yapan 68 bin kişiye istihdam sağlayan serbest bölgelerimizin yatırım niteliklerini ve teşviklerini artırdık. Bu yeni modern serbest bölgelerin ilk örneğini de Karaman’da kurduk. Antalya’da ki, Mersin’de ki limanlara demir yolu ile bağlanacak bu serbest bölgede Karaman’ın üretim ve ihracat gücü kat be kat artacaktır. Bir kez daha hayırlı olsun diyorum, gördüğünüz gibi durmak yok Eyvallah devam Şu heyecana bak coşkuya bak. Maşallah. Ülkemizin seksen vilayeti ile birlikte Karaman’a da kesintisiz hizmet vermeyi sürdürüyoruz. 

 

Sizlerden 2019 seçimlerinde ve ülkemizin milletimizin geleceği için yapacağımız çalışmaların önünü açacak çok güçlü bir destek bekliyorum.” Dedi. Serbest Bölgeyi Karaman’ın gündemine taşıyan ve çalışmalara liderlik eden Milletvekilimiz Recep Konuk’a ve Karamanımıza Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile nitelikleri ve teşvikleri artan modern serbest bölgeyi kazandıran Başbakanımıza, Bakanlar Kuruluna, Valilerimize, Milletvekilimiz Recep Şeker’e, çözümcü yaklaşımları ile katkı sağlayan ve aynı zamanda OSB Başkanı olan Belediye Başkanımız Ertuğrul Çalışkan’a, Önceki dönem İl Başkanımız Nazmi Ünlü’ye, İl Başkanımız Mehmet Er’e, konuyu Bakanlıklar ve Genel Müdürlükler düzeyinde sıkı takip eden Milletvekili danışmanı Mevlüt Sergül’e, Ongun A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Dereli’ye ve Ongun A.Ş. Genel Müdürü Nejat Koyuncu’ya teşekkür ederiz. Artık söz sırası bölgeye yatırım yapacak olan teşviklerden faydalanacak olan sanayicimizde. 

Ülkemizde uzun yıllar boyunca serbest bölge kurulmadığı verisini görüp de Karaman Serbest Bölgesinin kurulmuş olması bu başarının önemini artırmaktadır. Konya’nın serbest bölge macerası hüsran ile sonuçlandı sahipsiz kaldı. Karaman Konya’nın başaramadığını başarmıştır.  Fakat esas başarıyı kutlamak için serbest bölgede yatırımların yapıldığını görmek, Karaman’ın ihracat rekorlarının kırıldığını ve serbest bölgede istihdamın sağlandığını görmek gerekli. Karaman’ın hedefleri arasından serbest bölge kurulmasını çıkararak, yeni hedefleri arasına serbest bölgede nitelikli ihracat ve istihdamı eklemek gerekli. Karamanda ki yatırımcıların yanı sıra Avrupa’ya ürününü satmak isteyen Dünya’nın doğusunda ki yatırımcının dikkatini Karaman Serbest Bölgesine çekmeliyiz.

KARAMAN’IN YENİ HEDEFLERİ NE OLABİLİR

Sanırım 15 yılda dile kolay 12 Milyar Türk Lirası yatırım alan Karaman’ın yeni hedefleri ne olabilir, Karaman daha ne isteyebilir diye sormakta herkes. Açılışı yapılan 170 eseri incelediğimizde Milli Eğitim, Ulaştırma, Sağlık ve Şehircilik hizmetleri dikkat çekiyor. Bu alanlarda fizik imkânlar ile yapılabilecek somut birçok şey yapılmış durumda fakat soyut diyebileceğimiz Milli eğitimde eğitim içeriğinin kalitesi ve niteliği konusunda, değerler eğitiminde çok çalışmaya ihtiyaç olduğu gözlenmekte. Milli Eğitimde yeni hedef eğitimin niteliği ve değerler eğitimi olabilir.

Sağlıkta yine fizik imkânlar on yıl öncesi ile karşılaştırıldığında büyük fark rahatlıkla görülebiliyor. Artık hemşehrilerimiz tarafından kanıksanmaya başlanan sağlık hizmetlerinde hizmet kalitesinin ve memnuniyetin artırılması yeni hedef olabilir.  Milletimiz sektörde idareci ve altında çalışan kadrolara teşekkür konusunda cimri davransa da yapılan hizmetleri takdir ediyor. Sağlık hizmetleri konusunda hemşerilerimizin kafasında çıta yükseklerde, bir tıp fakültesinin Karaman’a açılması konusunda beklentiler mevcut. Bu beklentinin ne kadar realize olacağı ve gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek. İlimizde sağlık yöneticilerinin Mersin’de şehir hastanesini incelemiş oldukları yönünde edindiğimiz bilgilerde dikkat çekici.

 

Sporda Karaman Belediyesi ve Gençlik Spor Bakanlığı tarafından yapılan alt yapı yatırımları ile tesis anlamındaki eksikler tamamlanmış olacak. Arsası belediye tarafından yapılan 15 bin kişilik stadyum ve diğer kapalı spor sahaları için amatör ve profesyonel sporculara, profesyonel takımlara ihtiyaç var. Bu konuda Karaman’ın ortak akıl ve ortak güç ile hareket etmesinden başka çıkış görünmüyor.

Ulaşım alanında şehrimizdeki gelişmeler hepimizin malumu şehir içerisinde Karaman Belediyesi ve Karayolları, TCDD Genel Müdürlükleri ile ortaklaşa yapılan alt geçitli ve köprülü kavşak yatırımları tamamlanma aşamasında. Çevremizde Karaman’a erişimi kolaylaştıracak bütün yatırımlar yapılıyor, Karapınar yolu bile yüksek standartta asfalt kaplamalı çift geliş gidişli yol oluyor, Karaman Karapınar arasında yol çalışmaları hızla sürüyor. Mut ve Mersin istikametindeki yol, tünel ve viyadük çalışmaları malumunuz. 

Hızlı tren önümüzdeki yıl tam anlamı ile hizmete giriyor. Hava limanı için çalışmalar 2020 yılında tamamlanacak. Yol ve ulaşım konusunda her şey yapılıyor olarak görünüyor, yol ve ulaşım konusunda hedef arayışında olanlar hedeflerini bu kolay ulaşım imkânları ile Karaman’a nasıl turist çekebiliriz sorusunun cevabına revize etmeliler.

YENİ HEDEF TURİZM VE TANITIM OLMALI

Karaman’ın turizm potansiyelini işlemek için konaklama alt yapısından sonra ulaşım alt yapısı da tamamlanmak üzere olduğuna göre geriye akılcı bir plan ile tanıtım çalışmalarını planlamak ve uygulamak kalıyor. Bu konuda Karaman Belediyesinin ulusal ve uluslararası fuarlara katılmasının desteklenmesi gerekli fakat bu çalışmaları fuarlar ile sınırlamanın yeterli olmayacağı açıktır. Bu çalışma Belediyenin rutin işleri arasında olmalı ve diğer kamu kurumları ile özel sektör tarafından desteklenmelidir. Fuarlarda diğer kamu kurumlarının yokluğu dikkat çekmekte ve talebe rağmen Karaman’a seyahat planlayacak acentelerin organize edilmediği ve Karamanda ki yerel acentelerin eksikliği görülmektedir.

 

Karaman’ın Turizm potansiyelinin işlenmesi fuar çalışmaları ile sınırlanamaz. Fuar çalışmaları yeterli görülürse Karaman bu konuda sonuç alamaz. Karaman ulaşmak istediği hedef kitleyi belirleyip bu hedef kitleye tanıtım yapmalı ve bu kitlenin Karaman’a gelip hoşça vakit geçirmesini Karaman’ı en iyi şekilde deneyimlemesini sağlamak gerekli. Hedef kitlemize öncelikle Karamanlı olup fakat Karaman’ı görmemiş olan çoğunluğu Balkanlar’da ve dahi Çin’de bile bulunan Karamanlıları almalıyız. Avrupa’da Yaşayan ve Avrupa’ya çalışmak için giden Karamanlıları almalıyız. Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan’ın “Karaman Karamandan Büyüktür” sözünü dikkatle inceleme ve anlamaya çalışmalıyız. Öncelikli hedef kitle bu olmalı ve daha sonra hedef kitlenin halkası genişletilebilir. Karaman’ın kültür varlıkları ve tarihi mekânları bu konudaki taleplere yeterince cevap verecek niteliktedir. 

Bu pazarlama zincirinde eksik halkanın tanıtım olduğu gözleniyor.  Yurt dışındaki Karamanlıların ve Kültür tarih meraklıları diğer hedef kitlenin haricinde Karaman’ın güçlü yönlerini pazarlamalıyız. Bisküvi olarak bilinen gıda sanayisinde bu kadar iddialı olmamıza rağmen neden bir Bisküvi Çikolata Gofret üretim atölyemiz ve müzemiz yok hep merak etmişimdir. Turizm pazarlamasının ve deneyimlemesinin en önemli motivasyon araçlarından birisi deneyimleme atölyeleri ve müzelerdir. Ailesi ile hafta sonunu geçirmek üzere Karaman’a gelen ailelerin bisküvi çikolata ve gofret atölyesinde kendi istedikleri çikolatayı veya çilekli gofreti ürettiklerini ve markalayıp, paketleyip evine götürdüklerini düşünün. Bu deneyim ve ücretini ödeyerek satın aldıkları bu hediye onlar için eşsiz olur. 

Belki bu deneyime Bulgur müzesini ve yemeklerini de eklemek harika olabilir. Tanıtım ve Turizm pazarlamasını müzeden, hediyeliğe, yiyecekten, gezilecek yerlere kadar yeniden planlamalıyız. Karaman’ın ulaşımdaki yatırımlarından sonra hedefi turizm olmalı.

Özetle Hedefler; Serbest Bölgede; nitelikli üretim ve istihdam, milli eğitimde; eğitim içeriğinin kalitesi ve değerler eğitimi, sağlıkta; sağlık hizmetlerinde memnuniyet, şehir hastanesi / araştırma hastanesi / tıp fakültesi, sporda; her dalda profesyonelleşme, profesyonel ligler hedeflenmeli. Ulaşım hedeflerini tamamlama aşamasında olan Karaman’da yeni hedef ise turizm olmalı…

HEMŞEHRİLERİMİZ İLE CUMHURBAŞKANIMIZ ARASINDA KALPTEN KALBE SEVGİ KÖPRÜSÜ

Toplu açılış töreninde Cumhurbaşkanımızın konuşması sırasında karşısındaki topluluğa kayıtsız kalmadığı ve hemşerilerimiz ile sevgi dolu bir ilişki içerisinde olduğu görüldü. Coşkulu kalabalık Cumhurbaşkanımıza “Karaman seninle guru duyuyor, Türkiye seninle gurur duyuyor” şeklinde tezahüratta bulundu. Cumhurbaşkanımız bu tezahürata “Biz sizinle gurur duyuyoruz” şeklinde cevap verdi.

Bir ara Cumhurbaşkanımızın hasta olduğunu fark eden hemşerimizin geçmiş olsun temennisine, gülümseyerek “Sağ ol, Elhamdülillah buraya geldik ya yeter bize” diyerek cevap verdi.

 

Konuşmasının bir bölümünde durarak heyecandan yerinde duramayan engelli Kardeşimiz Enes’e seslendi ve “uğrayacağım sana geleceğim, anneciğim tut, tut”  diyerek seslendi ve konuşmasından sonra engelli kardeşimiz Enes ile özel olarak ilgilendi. Cumhurbaşkanımız sahneden Enes’e ve annesine seslenirken kameraların led ekrana taşıdığı görüntüde Valimiz Fahri Meral’in Enes ile ilgilendiğini gördük. Enes ve Valimizin iletişimi haftalar öncesine dayanıyor, Enes’in en çok istediği iki şey Valimiz sayesinde gerçekleşti, ilki valimiz Fahri Meral ile tanışmaktı ikincisi ise Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmekti. 

Enes ve annesinin 6. Olağan Kongredeki çabası bariyerlere takılmıştı. Cumhurbaşkanımız kongrenin yapıldığı salondan ayrıldıktan sonra yavrusunun isteğini gerçekleştiremeyen annesi gözyaşları arasında sitem diyordu. İlerleyen saatlerde Enes ve annesi valimize ulaşarak toplu açılış töreninde protokol alanına girmeyi başardılar ve Cumhurbaşkanımız ile görüştürler.

Hizmetlerin toplu açılışı için kurdele kesmeden önce, kendisine ve heyete makas takdim eden minik yavrularımızı da yanına alarak ve onlara da birer makas verilmesini sağlayarak açılışa dâhil etti.

Toplu açılış töreni sonrası törenden önce çay içmeye davet eden mesajını gören ve davete icabet eden Cumhurbaşkanımız 1 saate yakın bir süre bu evde kalarak ev sahipleri ile sohbet etti ve ilgilendi.

Memleketin özü, milletin hası saf temiz Anadolu insanı ve başkanı Karaman 15 Temmuz Demokrasi Meydanında tarihi bir gün yaşadı.

Mustafa KURŞUN

Okunma : 5228
Gündem haberleri
Tek Ailesinin Acı Kaybı
30 Haziran 2020 Okunma: 19209 Yaşam
Karaman’da bir fabrika virüs nedeniyle üretimi durdurdu
01 Temmuz 2020 Okunma: 18880 Ekonomi
SON DAKİKA: Tuvalette can verdi
30 Haziran 2020 Okunma: 10008 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın