Karamandan.com

Karamandan.com

31 Ekim 2020 Cumartesi
Emanet
Uzun mesailerimizi alan, gecelerimizi uykusuz bırakan, rüyalarımızda bizi meşgul eden, her kelimesine dikkat etmeye çalıştığımız ‘Emanet’ elimize ulaştı.
Kategori : Köşe Yazıları
01 Ekim 2020 11:11
 
Emanet
karaman

Uzun mesailerimizi alan, gecelerimizi uykusuz bırakan, rüyalarımızda bizi meşgul eden, her kelimesine dikkat etmeye çalıştığımız ‘Emanet’ elimize ulaştı.

Çalışmayı bu noktaya getirmek bizleri çok yordu. Hatunumla gece yarılarına kadar satırları kelime kelime, kelimeleri harf harf okuduk. Bu şekilde süzgeçten geçirilen çalışmamızı bir de imbikten geçirmek için farklı gözlerin nazarına, farklı zihinlerin fikrine, farklı kalemlerin işaretine sunduk. Son okuyucu dostlarımızdan gelen yorumları dinledik, dokümanda belirttikleri işaretleri inceledik, eleştirilerini aldık ve tekrar dinledik, can kulağıyla dinledik.

Dostlarımızın; yorumları, eleştiriler farklı farklı olsa da hepsinde ortak bir eleştiri oldu! Bu eleştiri kitabın adı ile ilgiliydi. Çünkü ilk verdiğimiz isim halk arasında pek bilinen bir kelime değildi. Bundan dolayı telaffuzu zor olduğu kadar akılda kalması da zor dediler. İçimde bir ukde kalan bu ismi kitabımıza vermekten vazgeçtik ve yeni bir isim arayışına girdik. İnanın isim bulmak kitabı yazmaktan daha zormuş. Çocuk değil ki annenin-babanın adını koyup geçesin. Kitabın içeriğine hâkim olan hatunum ismi bulunca, bu dertten kurtulduk.

Son okuyucu dostlarımızdan gelen çalışmayı inceleyip, nihai şekli verdikten sonra; Üstad’a sunduk. Üstad İhsan Süreyya SIRMA’nın incelemesinden sonra değerlendirmesi için yayımcı Ali Kemal TEMİZER Hocamın eline geldi çalışma.

Ali Kemal Hocamın incelemesinden sonra bize gelen eleştirilere göre tekrar bir gözden geçirme, tekrar bir yoğunlaşma içine girdik. Zorlayan, iş çıkarmanın kolay bir şey olmadığını hissettiren Ali Kemal Hocam, bize ciddiyet ve disiplin aşıladı. Kul elinden çıkan yazılara tekrar tekrar bakmanın insanı nasıl da bıktırdığını, çalışmamızı incelerken anladık. Tabi sadece bunu anlamadık! Aynı zamanda ilahi kitabımızın mükemmelliğini, harikuladeliğini anladık. Çünkü tekrar tekrar okumamıza rağmen bıkkınlık vermiyor, tekrar tekrar dinlememenize rağmen kulaklarımızda eskimiyor. Aslında bu zorlanma bize yaradı! Tecrübeleri dinleyerek değil bizzat yaşayarak anladık. Hakikatin farkına böyle varılıyormuş.   

Ali Kemal Hocamın tenkitleri bizim bu sevdadan vazgeçmemize sebep olacaktı. Lakin böyle bir geri vitesin her zaman mümkün olduğunu fark eden karamandan.com yayın yönetmeni Adem KOCATÜRK, içinde bulunduğum bazı topluluklarda ‘Şadan’ın kitabı çıkacak’ deyince, vazgeçme lüksümüzü elimizden aldı.

Deneme yazılarından oluşan bu çalışmamız Beyan Yayınlarından çıkmış bulunmaktadır. Tava saplarındaki deliğin ne işe yaradığı, berelerin üzerinde bulunan ponponun işlevi, kot pantolonlardaki küçük cebin ne işin dikildiği, yürüyen merdivenlerin yanlarında boylu boyunca uzanan fırçaların neden konduğu gibi mühim hususlara değinmesek de; insanı konu almaya çalıştık. İnsanın hallerini, sosyal yönünü gözlemleyip yazmaya çalıştık. Biraz bizden, biraz sizden… Kısacası hepimizden…

Yayıncının kendi sitesi olan okuyanboga.com başta olmak üzere sanal kitapçılarda yerini almaya başladı, Emanet. Bir haftaya kadar da raflarda yerini alırsa, kokusunu alarak inceleme imkânını bulur kitap kurtları.

İnsan dedik ve Emanet’in ‘İnsana Dair’ adlı bölümündeki girizgâh yazısı ile veda edelim.

İnsan…

Bu kelime tek başına zikredildiğinde; bakışlar yere düşer, göz pınarları nemlenir, tüyler diken gibi ayağa kalkar, ardında uzunca bir sükût yerini alır ve kalp durmasa da duracak gibi olur.

Bu kelime tek başına yazıldığında ardından da üç nokta yan yana gelir; insanın bu hallerini anlatabilmek için.

İmla kuralları müsaade etse; bu kelimenin ardından binlerce nokta, binlerce soru işareti ve binlerce ünlem yan yana konulabilse

Okunma : 531
REKLAM
guney sigorta
EKSPERTİZ
Yavuzlar iplik
karaman


Gündem haberleri
Merhum kefeninin arasında not bıraktı
28 Ekim 2020 Okunma: 43388 Yaşam
Karaman Selçuklu Hastanesinde hayrete düşüren ameliyat
27 Ekim 2020 Okunma: 9240 Sağlık
Hizmet, Karaman çiftçisinin ayağına getirildi
28 Ekim 2020 Okunma: 7748 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın