Karamandan.com

Karamandan.com

21 Ocak 2021 Perşembe
Emekli Muallim, Gönül ve Hizmet Eri Yahya Özkaya
Hep deriz ya iyi insanlar iyi atlara binip gittiler.
Kategori : Köşe Yazıları
08 Ekim 2020 10:09
 
Emekli Muallim, Gönül ve Hizmet Eri Yahya Özkaya

Hep deriz ya iyi insanlar iyi atlara binip gittiler.. Yetimlikle beraber, fakru zaruret yokluk gariplik çaresizlik içinde geçen çocukluk ve tahsil hayatı..

Lise tahsilini müteakip öğretmen okulu fark derslerini  tamamlayıp, Seydişehir çat köyünde ilk mektep muallimliği ile başlayan hizmet hayatı...

Kolay değil yaklaşık otuz yıllık bir beraberlik ve hizmet hayatı. Sen artık Yahya hoca efendi ye yardım et talimatıyla başlayan hizmet hareketi.

Kendi gayretiyle topladığı iaşeyi her Cuma günü bir gün önceden başlayan hazırlıklar, sabah erkenden pişirilen yemekler. Cuma namazını müteakip takriben yüzlerce insanın bir arada yemek yemesi, bulaşık  ve temizlik. Beş yıllık bulaşık yıkama hizmetinden sonra artık bundan sonra yemek yaparken yardımcım olacaksın tebligatı ve terfisi. Üzerine yemek döken bir garibe leğen içinde getirdiği sabunlu suyla temizleyip kuruladı. Geç gelip yemeğe yetişemeyen mazlumların marketten getirttiği yiyeceklerle ikramda bulunması. Buraya gelen aç gönderilmez nasihatı.. 

Tasavvuf ta seyri sülük yoluna intisabını müteakip, şerri şerifi hakkıyla yaşamıştır. On beş yıllık öğretmen olan eşini hizmete ihtiyaç var diye görevden ayırmıştır. Kendisine talebe olan çocukları madden ve manen ihata etmiştir… Dine hizmetin kısıtlı olduğu zamanlarda tüm erkek öğrencilerini Cuma namazına gönüllü götürür ve namazlarının sonuna kadar kılınmasına nezaret ederdi. Çocuk ların namaz öncesi camide sesli konuşmalarından rahatsız olan cemaatin sitemlerine hoş görü ile karşılardı. Yine bir Cuma namazı öncesi gürültü yapmayan talebelerinin arasında rahmetli Mahmut şahin amcamız görür. Çok sevinir ve heyecanlanır. Namaz çıkışı mamut amcamız çocuklara getirdiği hediyeleri dağıtır. 

Hocam seyri sülük mektebinde herkesi ayrı ayrı hallerle yetiştirirler bizi de hizmet yoluyla yetiştirip kullanıyorlar derdi. Zamanın tüm gençleri manevi sohbetleri hocamın rahleyi tetrisatından öğrenip lezzetleri  tatmışlardır. 

Misafirhane karamanın paratoneridir diyen veli nimeti Hacı Mustafa Kamer ağabeyini burda hiçbir şey bulamazsanız bile her hafta muhakkak bir çorba kaynasın emrini pandeminin başlangıcına kadar yerine getirdi. Hizmet eden arkadaşlarını hep el üstünde tuttu. Hizmet ekibini hasetçi fesatçı iftiracı kalleşlere karşı haklarını arayıp hep müdafa etti. Allah rızası için karşılıksız hizmet edenlerin düşmanlarının çok olacağını sabır gösterilmesini nasihat ederdi.

Fakir fukarayı evinde ziyaret eder, maddi yardımların yanında muhakkak hediyeler götürür, onları büyük bir itina ile dinlerdi. Ev sahiplerinin ikramlarını kabul ederdi. Bir muhacir bir aile karamana yeni gelmiş ziyarete gidelim demişti. Hocam yarın gitsek geç oldu dedim. Yardım belki yarın geç kalabilir hemen gidelim dedi. Manzara yürekler acısı evde yiyecek hiç bir şey yok göz göze geldik. hal lisanı ile mahcubiyetimi arz ettim. Dışarıya çıktık birbirimize sarıldık çocuklar gibi hüngür hüngür ağlaştık. Ben ağlamanın lezzetini o anda tatdım ve anladım.

Allah'a ve hizmete adanmış bir ömür birkaç sayfaya sığmaz. Hocam hatırasını yazacağım kimse kalmadı adresi ne zaman değiştirecen hazırlığımı ona göre yapayım dedim. Tebessümünü müteakip biz her zaman hazırız, tek  duamız "NE MUTLU YÜZAKIYLA GİDENLERE" demişti.

Yoğun bakıma girmeden son telefon konuşmamız. Yine de hakkını helal et diyemedim.  Atam, ağabeyim, sırdaşım, gönüldaşım, aile dostum ve son limanım sığınağım barınağım, Rabbım seni daha çok seviyormuş dünya imtihanını tamamlatıp yanına aldı. Biz hizmet ekibin ve akadaşların senden razı idik. Sen gulluk görevini hakkıyla yerine getirdin. gönüller yaptın, hizmetin tatını tattırdın. Rabbım da senden razı olsun. Makamın ali olsun, kabrin nur dolsun. Rabbım seni sevdiklerin le cennetinde köşkler sahibi yapsın.

Bizlerde hocam için fatihalar ihlaslar yasinler okuyup bağışlayalım inşallah.

Necdet Baştoklu

 

Okunma : 4534
Foto galeri
guney sigorta
sağlam pen
Yavuzlar iplik
karaman


Gündem haberleri
Duru Bulgur: Gerçek ortaya çıkacak
20 Ocak 2021 Okunma: 39141 Gündem
Duru Bulgur hakkında soruşturma başlatıldı
20 Ocak 2021 Okunma: 27454 Ekonomi
Asgari ücretle çalışan işçi bulduğu parayı karakola teslim etti
20 Ocak 2021 Okunma: 20327 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın