Ermenek Kültür Çadırı | Karamandan.com - Karaman Haber

Ermenek Kültür Çadırı | Karamandan.com - Karaman Haber

04 Temmuz 2020 Cumartesi
Ermenek Kültür Çadırı

22 Sıla Etkinliğinin birinci gününde ana cadde üzerinde “Ermenekli Yazarlar” için ayrılan çadırımıza sabahın erken saatlerinde vardık. Çadırımızda ne masamız vardı, ne de oturacak bir sandalyemiz.

Ermenekli yazarlardan Şerafettin Güç Bey önceden yurdun değişik yerlerinde değişik etkinliklere ve kitap fuarlarına katıldığı için işin erbabı olduğunu bize anında gösterdi. Ne de olsa tecrübe her yerde kendini gösterir. Şerafettin Bey, portatif olarak hazırlayıp getirdiği masa ve sandalyesini yerleştirip hemen kitaplarını sergilemişti bile. Diğer yandan Prof. Dr. Haydar Öztaş’ın “Ermenek (Taşeli)  Bölgesinde Yetişen Bazı Endemik Bitkiler adlı eseri Koner tarafından öğrencilere burs sağlamak için bir masada sergilenmişti. Şerafettin Bey, bizler şehire kulübüne gidip masa temin etmemizi önerdi. Ben Durmuş Ali Özbek, Mükremin Kızılca ve EbaBekir Campolat birlikte hızlı adımlarla şehir kulübüne gittik. Ancak kulüp açık, içeride kimseler yoktu ve kulüpte bulunan masalar çok büyük olduğundan zaten işimize yaramayacağını fark ettik. Hemen geri döndük. Çöp kenarında plastik bir meyve kasası gördüm ve işime yarar diyerek beraberimde tekrar çadıra döndük. Kasa üzerinde kitap sergisi yapılamayacağı açık belli idi ama en azından kolilerden çıkaracağım kitapları içine yığabilirdim.

Çadır önünden geçen zabıta müdürüne durumu izah ettik, belediyeden masa sandalye temin edip edemeyeceğimizi sorduk. O da bizi 22. Sıla Etkinlikleri görevlilerinden Emine Boyalıklı hanımı bulup ondan isteyebileceğimizi önerdi. Hemen Emine Hanımın koşturmaca içinde olduğu gördük. Protokolün yemek yiyeceği çadırın içinde telaşla yapılması gerekenleri anlatıp dururken yanına yaklaşıp durumu izah ettim. Maalesef masa ve sandalyenin olmadığını söyledi. Tekrar çadırımıza kitap kolilerinin başında bekleyen eşimin yanına döndüm. Eşim şehirde ikamet eden akrabamıza bir masa olup olmadığını sormamız gerektiğini hatırlattı. Hemen telefon açıp durumu sorduk ve bir masa verebileceklerini söyleyince rahatladım. Hemen sokakları geçip masayı alıp geri döndüm. Sandalyemiz yoktu, olsun çöpten bir kasa temin etmiştim ya ona oturabilirdim. Mükremin Kızılca’da hemen bir mağazaya gidip bir masa satın alıp benden önce masa üzerinde tasnife başlamıştı bile. Bende masayı aynı hizaya yanaştırdım ve kitapları yerleştirmeye başladım. İki masanın belli bir kısmına da EbaBekir Cambolat arkadaşımızın kitaplarını dizeledik. EbaBekir ve Mükremin arkadaşımız kaldırım kenarındaki Tekel maddeleri satan esnafın kasalarından isteyip üzerine, bende çöpten aldığım kasanın üzerine oturdum.

Cadde üzerinde tüm satıcıların telaşlı çalışmaları devam ediyordu. Henüz müşteriler cadde üzerinde yeni yeni gözükmeye başladıkları sırada yörede herkes tarafından bilinen akli melekesinde problem olan köyümüzün gülü “Dede” adlı kişisi yanıma yaklaştı. Elinden tutup henüz bir siftah etmeden ona bir harçlık verdim. Mutlu bir şekilde yanımızdan uzaklaştı.

Dede gideli saniyeler geçtikten sonra ilk kitap satışımı yaptım. Bir saat sonra bir belediye görevlisi gelerek çadıra masa ve sandalye getireceğini söyledi. Emine Hanımın bulunduğu taraftan artan iki masa ve üç sandalye çadırımıza ulaştıktan sonra EbaBekir’in kitaplarını da geniş bir şekilde sergiledik.

Birinci gün “Sbide Antik Kenti” ve “Torosların Yukarısı Ermenek” adlı kitaplarım oldukça yoğun bir talep gördü beğenip imzalatan Ermenekli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.

Cuma namazından sonra protokol çadırından bize doğru akıp gelen kalabalığı gördüm. Kalabalık arasında Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan Beyi fark edince arkadaşlarımı uyardım, bakan beyin çadırımıza yaklaştığını belirttim.

Bakan bey çadırların önünde duruyor, çadır içinde sergilen ürünler hakkında bilgi alıyor, satıcılarla sohbet ediyordu. Nihayet çadırımıza ulaştı. Önde Sayın Ermenek Belediye Başkanımız Uğur Sözkesen Bey, devamında Sayın Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan bey, Karaman Milletvekilimiz Recep Şeker Beyle bizleri de şereflendirdiler. Kısa zaman içinde birkaç kare basın mensupları tarafından alındı. Ancak Ermenekli yazarlar olarak Ermenek Kültür Çadırının önünde belli bir süre durmasını, yöremiz adına yeni basılmış kitaplardan bir iki tanesini eline alıp bir bakıvermesini gönlümüzden geçiriyorduk ama ardından gelen protokol üyeleriyle bizden sonraki çadırlara doğru ilerlediler.

Ermenek Kültür Çadırı 22 Sıla Etkinliğinde bir ilkti. 22 Sıla Etkinliğinin Kültür Çadırında Ermenekli yazarlarımız kendi eserlerini sergileme imkânı buldular. Prof. Dr. Haydar Öztaş’ın “Ermenek (Taşeli)  Bölgesinde Yetişen Bazı Endemik Bitkiler adlı eseri Koner tarafından öğrencilere burs sağlamak için bir masada sergilendi. Şerefettin Güç’ün eserleri ve sonradan Halit Bardakçı’nın bir eseri, Mükremin Kızılca, Durmuş Ali Özbek, EbaBekir Campolat, Mustafa Ertaş kitapları sergilendi.

Ermenek Kültür Çadırının 22. Sıla Etkinliğinde yer almasına yazar EbaBekir Campolat arkadaşımız Ermenek Belediyesi yetkililerini arayarak talepte bulunmuş ve bu talebe sıcak bakılarak bu yıl böyle bir çadırın açılmasına vesile olunmuş. Yapılan çağrı üzerine şahsımda bu çadırda kitaplarımı sergileme imkânı buldum. EbaBekir arkadaşımızın böyle bir girişiminden dolayı kendisine ve Ermenek Belediyesine teşekkür ediyorum.

Ermenek’in ana caddesi iki gün boyunca trafiğe kapalı olarak satıcılara ve müşterilere hizmet sundu. “Kültür Çadırı” kitap alan veya almayan ziyaretçiler tarafından yoğun olarak ziyaret edildi.  Yazarlar masalarda hem kitaplarını imzalayarak satışta bulundular, hem de okuyucularla sohbet imkânı buldular.

22. Sıla Etkinlikleri Kültür Çadırında “Sbide Antik Kenti – Yukarı Çağlar” ve “Torosların Yukarısı Ermenek” adlı eserimize Ermenekliler büyük teveccühte bulunarak satın alıp imzalattılar. “Torosların Yukarısı Ermenek” isimli eserim Kültür Çadırının satış rekoru kıran kitabı oldu. Eserlerimi ilk defa gören gurbetçiler hem satın aldılar ve okurlarımla tanışma imkânı buldum. Etkinliklere katılamayan gurbetçi hemşehrilerimiz de telefon ederek veya e-posta ile ulaştılar.

22. Sıla Etkinliği her bakımdan Ermenek için son derece verimli geçmiştir. Gelecek yıllarda daha katılımlı Sıla Etkinliklerinin nasıl olabileceği konusunda biz yazarlara ve Ermenek Belediyesine fikir sunma bazında yeni projeler geliştirilebileceği kanısını ortaya koymuştur. 23. Sıla Etkinliklerinde yöre yazarının eserlerini sergilemeleri için daha geniş kapsamlı ve imkânlı çadır oluşturulması memleket kültürümüzün sergilenmesi adına çok yararlı olacağı fikri ortaya çıkmıştır. Kısmet olursa gelecek yıla yayınlanan eserlerimin yanında “Ermenek’te İzi Kalanlar”, seri halde 12 adet “Ermenek Masalları” kitabım ve “Işığın Arka Yüzü” adlı romanımla yer almayı şimdiden planlıyorum. Yazar arkadaşlarım da şimdiden yeni planlar yapmaya başladıklarından eminim.

22. Sıla Etkinliğinin tertip ve icrasında başta Sayın Ermenek Belediye Başkanımız Uğur Sözkesen Bey olmak üzere bütün emeği geçenlere candan teşekkür ediyorum. 30.08.2017

30.08.2017
Durmuş Ali Özbek
durmusaliozbek@hotmail.com

Düzenleme : 11 Eylül 2017 12:32 Okunma : 3028