Ermenek Turkuazı | Karamandan.com - Karaman Haber

Ermenek Turkuazı | Karamandan.com - Karaman Haber

04 Temmuz 2020 Cumartesi
Ermenek Turkuazı

Biz Taşeliliyiz, taşta açar çiçeklerimiz.

Ne var ki taşta açan çiçeklerimizin çoğunu çoğu kez fark etmeyiz ya da mevsiminde göremeyiz. Taşeli yaylalarında eşine ender rastlanan çiçeklerin en asil renklerini görürsünüz. Hayalinde avunursunuz çoğu zaman çocukluğunda yaşadığınız mevsimlerin. O günlerin hayalini uzak tutamazsınız yaşamımızın güncel kesitlerinden.

Taşeli’nde 1960-1970’li yılların zor hayat şartlarını yaşayan çoğu insanımız, memleketimizin sıcacık bağrından kopup kimimiz iş, kimimiz aş, kimimiz öğrenim için Taşelin’den; Ermenek’ten, Başyayla’dan, Sarıveliler’den uzaklaşıp yıldızlar gibi ülkenin değişik kentlerine saçılmışız. 

Ya da; Ermenek'ten, Başyayla'dan, Sarıveliler'den, Göktepe'den, Kazancı’dan, Güneyyurt’tan ve tüm köylerimizden tarlaya saçılan tohumlar gibi ülke topraklarının her karışına, dört bir yanına dağılmışız. Gittiğimiz her yere Ermenek kültürünü taşımış, Ermenek’in özlem duyulan, duyulması gereken, hatta Ermenekli olmayıp da “Ermenek nasıl bir yer?” diye soranlara görülmesi gereken bir yer olduğunu mayalamışız. Onun için 1945 yılında Ermenek’e bir seyahat yapan Cahit Begenç “Ermenek’i görmeyenin bu dünyada ahı kalır.” sözünü her fırsatta dostlarımıza, soranlarımıza işlemiyor muyuz? Tüm bunlar Ermenek'i gurbette yaşatmak için değil midir? 

Gurbette bulunuş amaçlarımız, bulunduğumuz yerler farklı da olsa yüreklerde bir Ermenek yaşadığını hep bilmekteyiz. Ermenekli oluşumuzun ortak değerlerimiz olduğumuzun bilincindeyiz. Bu ortak değerimiz bize güç vermekte ve bizi ayakta tutmaktadır.

Tatil zamanlarımız çoğunlukla tek mevsime rastlar. Hep o mevsimi görmek diğer zaman ki Ermenek’i hayal ettirir biz gurbetçilere. Çoğu zaman memleketimizin mevsimler içerisindeki görüntülerinin hayaline dalarız.

Normal izin mevsimim haricinde Mayıs ayı başlarında Ermenek’e gittim. Yine Haziran ayı başlarında da Ermenek’e gittim. Bahar ve yaz mevsimi başlarında Ermenek’i görmenin bende ne kadar ruhsal doygunluk yaşattığını, böyle kısa bir makale ile anlatmamın oldukça zor olacağını yeniden fark ettim.

Başyayla tepelerinden ya da Köristan Gediğinden Ermenek Vadisine bakınca Ermenek’in yeni bir güzelliğinin ortaya çıktığını, bu güzellik içinde de asil bir rengin gözlerinizi okşamaya başladığının farkındalığını yaşarsınız. Bu asil rengin Ermenek Vadisini kucaklayışını, ruhlara yeni bir şevk, yeni bir heyecan kattığını bir yazı ile anlatmanın ne kadar zor olduğunu fark edersiniz.

İnsanoğlu varoluşunun ilk gününden bu yana sahip olma duygusu içinde şehirlere, ülkelere çeşitli renkleri özdeşleştirmeye yönelik renkleri keşfetmiş veya yakıştırmıştır. Şehirleri, ülkeleri renklerle ilişkilendirmiştir. 

Örneğin Yeşil Bursa, Sinop kırmızısı, Sıcak kırmızısı Adana, Hollanda pembesi, Hint sarısı, Sienna kahverengisi gibi…

Evet, bende son Ermenek seyahatimde Ermenek’i bir renkle özdeşleştirmeye yeltendim. Bilmem, belki sizler de hak vereceksiniz. Ermenek’e varışınızda sizlerde vadiye doğru o güzel gözlerinizi bir çeviriniz. Onca renk cümbüşü içinde o asil renk turkuazı keşfedeceksiniz Ermenek’te.

Ermenek barajı olanca güzelliğini turkuaz rengiyle bizlere armağan etti. Turkuaz artık bizim rengimiz. Turkuaz artık Ermenek’in rengi. Rengimize sahip çıkalım.

Rengimizin adı; ERMENEK TURKUAZI

11.12.2013
Durmuş Ali ÖZBEK
durmusaliozbek@hotmail.com

Okunma : 3635
Foto galeri