Ferman Hünkarımındır! | Karamandan.com - Karaman Haber

Ferman Hünkarımındır! | Karamandan.com - Karaman Haber

23 Ocak 2021 Cumartesi
Ferman Hünkarımındır!

13. Yüzyıl Anadolu’su çok hareketli günlere şahit olmuştur.Aslında bu coğrafyada yaşamanın diyetidir durağan geçmeyen günler.Çünkü dünyanın en görkemli gül bahçesine sahip olmanın bedeli dikenlerle yaşamayı gerektirmiştir.

Türkiye Selçuklu Devleti son günlerini yaşamaya başlamış, yatalak bir hasta gibi emanetini teslim edeceği, vârisi Karamanoğulları’na son öğütlerini vermekte bir taraftandan da için için ağlamaktadır tarihe olan yolculuğunun Arefe’sinde.
21 yaşında Beyliğinin saltanat koltuğuna oturan Mehmet Bey 16 yıl idare etmiştir Âli Karaman ve ahalisini.

Tahta geçtiği ilk günden son güne kadar Moğollar’la savaşmış, amansız mücadelelere girmiştir. Türk ve Anadolu tarihinde tozlu bir leke olan Moğollar’la kendi gücü ve kudretiyle dövüşmekten çekinmemiştir. Öyle ki bu kavga sonucunda kardeşleriyle birlikte şehit düştüğünü yazar tarik yaprakları.

Türkçenin Kaderini Değiştiren Kutlu Ferman:

Geçmişi binlerce yıl önceye dayanan Türk atlılarının ayak izlerinin olduğu bütün coğrafyalarda milyonlarca kişi tarafından konuşulduğu Türkçenin zayıfladığını gören Karamanoğlu Mehmet Bey dur demiştir bu gidişata. Farsça ve Arapçanın gölgesinde kalan bu kadim dil halk arasında konuşulurken saray ve devlet tarafından konuşulmaz olmuş ve itibarsızlaştırılmaya başlanmıştır adeta.

Bundan tam 743 yıl önce aldırdığı fermanla bize emanet etmiştir dünyanın en güzel dilini. Ferman açık, net ve kararlılıkla kaleme alınmıştır katip efendi tarafından.

‘Şimden giru hiç kimesne kapuda ve divanda ve mecalis ve seyranda Türki dilinden gayrı dil söylemeye’

Tarih 13 Mayıs 1277’yi gösterir bu emir Anadolu’da okunurken. Türkçeye bahar tam mevsiminde gelmiştir. Karamanoğlu Mehmet Bey’in emri ile Türkçe ilk kez resmi dil ilan edilmiştir. 

Toplumun, kültürün, milli hafızanın, maddi ve manevi değerlerin ortak hazinesi olan dilimizi korumamızı emreden Kudretli Karaman Bey’ine ne kadar teşekkür etsek azdır.

İyisimi Ferman Hünkarımındır! diyerek sahip çıkmaktır emaneti olan güzel Türkçe’mize.


Ahmet Şahin 
Tarih Öğretmeni 

Düzenleme : 12 Mayıs 2020 19:01 Okunma : 1963