Karamandan.com

Karamandan.com

16 Temmuz 2020 Perşembe
karaman

Gözün Aydın Karaman!
| Ahmet Tek -Kaptan, ne zaman hareket edeceğiz? -Az sonra abicim.
Kategori : Köşe Yazıları
08 Haziran 2020 11:16
 
Gözün Aydın Karaman!

| Ahmet Tek

-Kaptan, ne zaman hareket edeceğiz?
-Az sonra abicim.
-Usta, siparişlerim ne oldu?
-Bugün, yarın hazır olur.
-Arkadaş, paramı ne zaman vereceksin?
-Elim rahatlayınca.
-Bu iş ne zaman biter?
-Biraz sabır, eli kulağında.

Bu ve benzeri diyalogları gün içinde sıklıkla işitiriz.

Zaman kavramı, birçoğumuz için net değildir. Dünyanın hiçbir yerinde “az sonra” diye bir saat dilimi yoktur. “Birkaç gün içinde” gibi kesinlik ifade etmeyen tarih de yoktur. “”Elim rahatlayınca”, “Eli kulağında” bize özgü zaman çağrışımlı deyimlerimizdir.

Ahmet Hamdi Tanpınar, zaman kavramına en çok kafa yoran yazarımızdır.
“Saatleri Ayarlama Enstitüsü” adlı eseri, zaman üzerine yazılmış şahane bir kitaptır. Doğu’nun ve Batı’nın zaman kavramına ilişkin görüşleri ve uygulamalarına ironik yaklaşım vardır.

Konya-Karaman arasındaki 102 kilometrelik hızlandırılmış tren projesi bana, dolmuşta oturmaktan bıkmış yolcunun, “Kaptan, ne zaman gidiyoruz?” sorusuna verdiği “Az sonra abicim” sözünü hatırlatır.

Niye mi?

Bilmiyorsanız, siz ya Karaman’da yaşamıyorsunuz ya da Karamanlı değilsinizdir.

Ak Parti iktidarının en prestijli işlerinin başında ulaşım sektörüne yönelik yatırımları gelir. Hızlı tren, yeniden hızlandırılmış tren vb, demiryolu yatırımları, Ak Parti’nin haklı olarak övündüğü icraatlarının başında yer alır.

Siz kulak asmayın bu yatırımlara çamur atmaktan geri kalmayan kesime. Onlar, rahmetli Ülkü Tamer’in “Konuşma” adlı şiirindeki;
“Hem dersini bilmiyor
Hem de şişman herkesten” dizelerindeki gibidirler.

Karaman, TCDD’nin yatırım hamlesinden ve bölünmüş karayolu ile tüneller yönünden aslan payını kapan şanslı illerimizden biri olmuştur. Kimse kendine buradan paye çıkarmasın. Bu yatırımları hemşehrimiz, Ak Parti Milletvekili Lütfi Elvan’a borçluyuz. 

Ankara-Konya Hızlı Treni’nin Karaman’a, buradan da Mersin ve Adana’ya kadar gidecek olması, Karaman için sevindirici bir gelişmedir. Ayrıca Karaman, bu sayede “lojistik merkezi” olacaktır.

Hızlı tren maceramızı yeniden anlatmayacağım. Bu konuda birkaç kez yazdım. İsteyen bulup okuyabilir.

Biliyorsunuz ya da bilmiyorsanız bir kez daha hatırlatmak istiyorum: Konya-Karaman arasında ulaşım hizmeti verecek olan tren, hızlı tren değildir. Yeniden hızlandırılmış tren olacaktır. İki tren arasında çok fark vardır. Villa ile apartman dairesi arasındaki fark gibidir.

Yeniden hızlandırılmış tren beklentimiz yılan hikayesine döndü. Bitti, bitiyor, bitecek derken, sabır taşını çatlattı.

Biz Konya-Karaman trenini beklerken, Ulaştırma Bakanlarının biri geldi, biri gitti. En son, Konya-Karaman treninin 2020 yılının Mayıs ayı sonunda hizmete gireceğini birçok kez açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da gitti, onun koltuğuna Adil Karaismailoğlu oturdu.

Mayıs ayını geride bıraktık, trenden haber çıkmadı. Sözün gelişi öyle yazdım. Tabii ki trenden ses çıkmaz. Gerçi Karaman halkı hazırlıklıydı, trenin açıklanan tarihte işletmeye geçeceğine ihtimal vermiyordu. Öyle de oldu.

Hızlı tren ağının devamı olan Konya-Karaman hızlandırılmış tren seferlerinin 2023 seçimlerinden önce hizmete girmeyeceği aşikar.

Birazcık umut olsa, tünelin ucunda ışık gözükse, AK Parti’nin milletvekilleri, il ve ilçe yöneticileri, AK Partili fanatik seçmenler müjde üstüne müjde verme yarışına girerlerdi. Başarı asla yalnız kalmaz. 

Şimdilik “suskunlar sınıfında” sessiz sessiz oturanlar, tren hizmete girsin, teneffüse çıkan ilkokul çocukları gibi herkese sesini duyurmak isteyeceklerdir.

Suskunluğa bakılırsa, tren yine rötar yapacak. Çünkü kimsenin ağzını bıçak açmıyor. 2023 seçimlerine kadar da bu sessizlik devam edeceğe benziyor.

Herkesin sustuğu bir anda Ak Parti İl Başkanı Abidin Çağlayan, uzun ve anlaşılması güç bir basın açıklaması yaptı.

Sayın Çağlayan’la hiç karşılaşmadım ve konuşmadım. Kendilerini gıyaben tanıyorum. Uzun zamandır siyaset yapan çok nezaketli bir insan olarak biliyorum. Milli Görüş geleneğinin samimi neferlerinden. Saadet Partisi’nden Karaman Belediye Başkanlığı için 2004’te aday olduğunu hatırlıyorum. Seçmenlerin övgü ile bahsetmesine ve “tertemiz, çok kaliteli bir insan” diye vasıflandırmasına karşın, Sayın Abidin Çağlayan, beklendiği kadar oy alamamıştı. Sayın Çağlayan, o dönemini geride bıraktı ve AK Parti’nin İl Başkanlığı koltuğuna oturdu.

Siyasette parti değişiklikleri kişinin kendi tasarrufudur. Sayın Çağlayan’ı bu konuda eleştirmenin doğru olmadığını düşünürüm. Eleştirme hakkı, eğer varsa, birlikte siyaset yaptığı yol arkadaşlarınındır. Kendisine umut bağlayıp oy veren seçmenlerinindir.

Sayın Numan Kurtulmuş da, Saadet Partisi Genel Başkanlığı’nı bırakıp, AK Parti’ye geçmemiş miydi?
Demek ki, Saadet Partisi’nden AK Parti’ye geçiş için bizlerin bilmediği bir kestirme yol var.

Sayın Çağlayan’ın tren konusundaki basın açıklamasını okurken, “Keşke bu konuya hiç girmeseydi” dedim.

Sayın Çağlayan, Konya-Karaman yeniden hızlandırılmış treni için, lütfen kimseye laf yetiştirmeye çalışmayın.

Sizden önce, “Bu konuda mütevazi olamayacağım” diyen, mütevazinin zıt anlamlısının “Kibirli, gururlu” olduğunun farkına varmayan veya özellikle bu ifadeyi kullanan bir milletvekiliniz var.
Yine, “Karaman uçacak” demeçleri veren bir başka milletvekiliniz var. Ak Parti’ye temelden girmiş, 18 yıldır bu çatının altında oturan sakinler var.

Bu kadar kişi dururken, bu açıklamayı sizin yapmış olmanızı yadırgadım.

Sayın Çağlayan, “Kime kızdığınızı, kime yanıt verdiğinizi anlayamadığım” basın açıklamanızdaki ifadeleri sizin adınıza bir talihsizlik olarak görüyorum.

AK Parti iktidarının bir yatırımı olan yeniden hızlandırılmış trenin hizmete alınmasındaki gecikme elbette hepimizin sorunudur. Bu sorun üzerine fikir beyan etmek, konunun takipçisi olmak, herkes için bir haktır. Yeniden hızlandırılmış treni, AK Parti Karaman İl Teşkilatı’nın bir lütfu olmadığını da lütfen unutmayın. Teşekkür bekleniyorsa, öncelikle bu hak Sayın Lütfi Elvan’ındır.

Sizlerden beklediğimiz, geciken hizmetleri sorgulayanlara kızmak yerine, bunların bir an önce yapılmasını sağlamak için çaba göstermenizdir.

Eleştiri, insanın yanlış yola sapmasını önleyen trafik işaretidir. Trafik kurallarına dikkat etmek, bizi tehlikeden korur.

Ak Parti özeleştiriye yanaşmıyor. Kendi içinden bile gelse her türlü eleştiriyi karşıtlık olarak görüyor. Bu huy, hayra alamet değil. Kendi inancı içinde hapis hayatı sürmektir. Bu huy, size de bulaşmasın.

Lütfen unutmayalım:
“Geciken adalet, adalet değildir.”
“Geciken hizmet, rahatsızlık sebebidir.”

Geçmişte çok kullanılan bir deyimimiz vardı; “Göle su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlar.” Hayatın hızına kimsenin yetişemediği bir dönemde insanlara “biraz daha dişinizi sıkın” demek elbette zor olacaktır. Siyaset, o zorluk karşısında çare üretmek sanatıdır.

“Siz ne yaptınız?” içerikli ve işaret parmaklı açıklamanızı okurken, sizin Karaman’da hangi hizmette payınız olduğunu bilmediğimi fark ettim. Hani diyorsunuz ya; “projesi musluk açmaktan ileriye gidemeyenler bizi eleştiriyor!”

Bir daha dikkatli oluruz. Artık sizi değil, gardaki gişe memurunu eleştiririz. Çünkü Karaman’dan Ankara’ya hizmet verecek olan yeniden hızlandırılmış tren için kimseye bilet verilmiyormuş.

Özetle, demem o ki:
“Gözün aydın Karaman.
Tren rötarda.”

Ne zamana kadar derseniz, yazının başına dönerek, bize özgü ifadelerle yanıt veririm: “Az sonra, biraz sabır, eli kulağında, bugün yarın.”

Not: Milli Görüş’ün “Ahmet Ağabeyi” Ahmet Tekdal, 2 Haziran 2020 günü, 89 yaşında aramızdan ayrıldı. Milli Görüş’ün sessiz, vefakar, sadık, kibar ve nezaketli öncülerindendi. 1983’de Milli Görüş’ün yeni partisi Refah’ın kurucu genel başkanlığını yaptı. Siyasi yasakların kalkması sonucu bu görevini Rahmetli Necmettin Erbakan’a devretti.

Yüzünden tebessümü eksik olmayan güzel insanlardandı. Hürriyet gazetesinde ve Anadolu Ajansı’nda birlikte çalıştığım mesai arkadaşım Ömer Tekdal’ın babasıydı. Yasak nedeniyle cenazesine katılamadım. Ahmet Ağabeye Allah rahmet eylesin. Arkadaşım Ömer Tekdal ‘a ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dilerim.

Ahmet Tek

Okunma : 8500
Foto galeri
karaman


EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
ÜZERİNDEN ARABA GEÇEN ALKOLLÜ ŞAHIS HAYATINI KAYBETTİ
16 Temmuz 2020 Okunma: 11985 Asayiş
Karaman’da bıçaklı kavga: 1 yaralı
15 Temmuz 2020 Okunma: 7939 Asayiş
Sorumsuz Sürücü Hiç Bir Şeyi Umursamadı
14 Temmuz 2020 Okunma: 6780 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın