Hayat Sen Ne Çabuk Harcadın Beni | Karamandan.com - Karaman Haber

Hayat Sen Ne Çabuk Harcadın Beni | Karamandan.com - Karaman Haber

23 Ocak 2021 Cumartesi
Hayat Sen Ne Çabuk Harcadın Beni

İnsan; doğar, büyür ve ölür. En kısadan böyle anlatılır.’’ Aha geldim gidiyorum’’ sözü de ömrün ne kadar hızlı yaşandığını anlatan bir örnek sözdür.

İnsan diğer bütün mahlukatlardan daha özellikli yaratılmıştır. 

Örümcek gibi ağ öremezse ağ ören makine yapar. Çıta kadar hızlı koşamazsa da ondan daha hızlı giden araçlar yapar. Balıklar gibi suyun altında yaşayamazsa bile onlardan çok daha işlevsel denizaltılar yapar.

Düşünme yeteneği, el becerisi, kurallar içinde yaşama isteği, özgür ve sorumluluk hisleri taşıması ve iletişim kurmada (dil) en üst yaratılmıştır.

Bu özellikler; insanoğlunun mutlu, sürekli gelişen, müreffeh, sağlıklı ve aklımıza gelen her türlü güzelliği yaşamasını sağlayabilir.

Yine aynı özellikler mutsuz, gelişime kapanan, sıkıntılı, sağlıksız ve aklımıza gelen her türlü kötülüğü yaşamamızı da sağlayabilir.

Esasen ‘’ hayat ben ne çabuk harcadım seni’’ daha doğru bir betimleme olabilir.

Hastalıkları tedavi eden ilaçları yapan da insan, yeni mikropları üreten de insan.

İnsanların güzel yaşaması için binaları yapan da insan, onları yerle yeksan eden bombaları yapanlar da insan.

Gerçekte seçimlerimiz bizim yaşantımızı belirliyor. 

İlk başta bizi yönetenleri seçerken yaptığımız hatalar; mutsuz, sıkıntılı yaşamamızda ki ana etken.  Çalmayan, israf etmeyen, iyi yatırımlar yapan, sosyal devlet olmak için uğraşan ve buna yönelik yatırımlar yapan, adaleti tam tesis eden bir yönetimle yönetilirsek sorunlarımızın büyük çoğunluğu çözülür.

Sonraki etken kendimize oluşturduğumuz sosyal çevre. Yalancı, dedikoducu, sahtekar, zırcahil, menfaatçi ….. Bunlardan kendimizi ne kadar soyutlarsak o kadar hayattan zevk alırız. Sırdaş, dürüst, dolu dolu konuşan, çıkarı olmadan yanınızda olan kişilerden bir çevre oluşturursanız hiç harcanmazsınız.

Sonuncusu da kendimize verdiğimiz önem. Yaradan bu kadar özellik vermişken bizler bunları heba ediyoruz. Okumuyoruz, yazmıyoruz. Maçlara ayırdığımız vaktin yarısı kadar ya da televizyon ve telefona ayırdığımız zamanın yüzde onu kadarını okumaya ayırsak. 

Kahvehanede ödediğimiz paranın bir kısmını piknik yapmaya ayırsak. Sigaraya verdiğimiz paranın bir kısmını eğitimini yapamayan çocuklarımıza versek ya da kitap alıp hem okusak hem dağıtsak.

Ana fikir

Yöneticilerimizi iyi seçmezsek, çevremizdeki asalakları bitirmezsek ve kendimize değer vermezsek hayat bizi harcasa ne değişir, biz hayatı harcasak ne değişir.

Hasan Hüseyin Şanlıtürk

Düzenleme : 26 Şubat 2020 16:43 Okunma : 4094