Hızlı Tren Geliyormuş! | Karamandan.com - Karaman Haber

Hızlı Tren Geliyormuş! | Karamandan.com - Karaman Haber

20 Ekim 2020 Salı
Hızlı Tren Geliyormuş!

Karaman çok şanslı (!) bir il. Nasıl olmasın? Hızlı tren için iki kez temel atma törenine tanık oldu. Bir başka ilde aynı hizmet için iki kez temel atma töreni yapıldığını hiç duydunuz mu?

Karamanlı, hızlı trenin hizmete gireceği tarih hakkında beş yılda Cumhurbaşkanından Ak Parti il başkanına kadar birçok yetkiliden onlarca kez müjde üstüne müjde almıştır.

Son müjdeci Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olmuştur. Sayın Bakan, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde milletvekillerine sunum yaparken, bakanlığının yatırımlarını anlattı.

Bakanın sunumunda Konya-Karaman hızlı treni de vardı. Bakanın açıklamasına göre, hızlı trenimiz 2020 yılında seferlerine başlayacak.

“Böyle müjde mi olur? Biz trene çok önce binecektik” dediğinizi duyuyorum. Öyle düşünmeyin. En azından bu yıl içinde trene binemeyeceğimiz kesinleşti. Kesin olmamakla birlikte 2020 tarihinin verilmesi belirsizliği ortadan kaldırdı. Bu da bir müjdedir(!)

Ama baktım, Karaman’ın Ak Partili iki milletvekilinden ses yok. Benim bildiğim böyle bir müjde, tek kişiye bırakılır mı? Acaba Bakanın konuşmasını dinlemediler mi?  

Bayramlarda, kandillerde ve bazı özel günlerde standart mesajlarına alıştığımız milletvekillerini böylesi bir müjdeyi bir daha müjdelemekten alıkoyan ne olmuştur dersiniz?

CHP’li milletvekilimiz ise muhalefet fırsatını kaçırır mı? Hemen hızlı tren dosyasıyla boy gösterdi. İyi de yaptı. Karaman’ın sessizliğini ve suskunluğunu bozmak için kimseden çıt çıkmıyor. Hiç olmazsa bir kişi meydana çıkmış. 

Karaman’ın dertlerini, sorunlarını dile getiren bir kişinin bulunması bile bir şans. Gerçek anlamıyla şans. 

Peki Ulaştırma ve Altyapı Bakanı kimdir? Karaman’a geldiğini hatırlayanınız var mıdır? 

Hızlı tren için ilk temel atma töreni 12 Mart 2014 tarihinde Karaman Tren Garı’nda yapıldı. Törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, Vali Murat Koca ve Belediye Başkanı Kâmil Uğurlu katılmıştı. (Konya’dan da çok sayıda milletvekili ve Ak Parti yöneticisi gelmişti. İsimlerini yazmaya gerek görmedim.)

İşte o gün, Lütfi Elvan’la birlikte butona basarak, Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Adana hızlı tren projesinin temelini atanlardan biri de Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan’dı.

Turhan, törende bir de konuşma yapmış, “Başkent olduğu dönemlerde önemli bir yerleşim merkezi, ticaret ve kültür merkezi haline gelen Karaman, günümüzde de zengin bir kaynağa sahiptir” demişti.

Temel atma töreninde Sayın Elvan’ın konuşmasının vurgusu, “Konya ve Karaman’ı Akdeniz’le birleştirmek” olmuştu.

Temel atma töreninin ardından Grand Otel’e geçen Bakan Lütfi Elvan’ın 53. doğum günü dolayısıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce hazırlanan pasta kesilmişti.

Sayın Lütfi Elvan şimdi 58 yaşında. O gün, Sayın Elvan’ın bürokrat kadrosundaki önemli bir isim olan Mehmet Cahit Turhan ise şimdi adı Ulaştırma ve Altyapı olarak değiştirilen bakanlığın başında.

Turhan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve duble yollar gibi büyük projeler yapılırken 8 yıl Karayolları Genel Müdürü olarak görev yapmıştı. Karayolları’nda 25 Aralık 2014 tarihinde üst yönetim tamamen değişmiş, Genel Müdür Turhan’ın izne ayrıldığı açıklanmıştı. (Bu tarihte Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’dı)

Mehmet Cahit Turhan, 29 Ağustos 2015 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile görevinden alındı. Turhan aynı yıl Eylül’de Cumhurbaşkanı Danışmanı oldu, Ekim’de ise Danıştay üyeliğine atandı.

İkinci kez yapılan temel atma törenini unutmadım. Görkemli olmasa da Karaman’a gaz vermek (!) için planlanmış bir töreni nasıl unuturum. Üstelik başrolü bir önceki belediye başkanımızın üstlendiği bir töreni es geçmek olmaz.

Bir de o günkü temel atma töreninde TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Sayın Elvan’a yeni gelecek tren setlerinin maketini hediye etmişti. Acaba o maketler şimdi nerdedir?

2012 yılında yatırım programına alınan 102 km’lik Konya-Karaman hızlı tren hattının beş yıldır bitirilememesinin öyküsü de bitecek gibi değil. Ben çok üzülüyorum, sizleri bilmem.

(Hızlı tren konusu devam edecek.)

Düzenleme : 03 Aralık 2019 16:41 Okunma : 12724