Karamandan.com

Karamandan.com

20 Ekim 2020 Salı
Hızlı Trene Elveda
Şeyh Sadi Şirazi, İslam Klasikleri arasında yer alan ve dünya edebiyatının baş yapıtlarından Bostan ve Gülistan’ında der ki; “İnsan, ruhunu iki şeyle karartır; susacağı yerde konuşmak, konuşacağı yerde susmak.
Kategori : Köşe Yazıları
06 Aralık 2019 12:47
 
Hızlı Trene Elveda
karaman

Şeyh Sadi Şirazi, İslam Klasikleri arasında yer alan ve dünya edebiyatının baş yapıtlarından Bostan ve Gülistan’ında der ki; “İnsan, ruhunu iki şeyle karartır; susacağı yerde konuşmak, konuşacağı yerde susmak.”

Konya-Karaman hızlı treni üzerine yazdığım makalelere gösterilen ilgiye hayret ettim. Herkes bu konuda dolu imiş. Kişisel görüşlerini bildiren çok sayıda okuyucu oldu.

Önce bir noktayı belirtmem gerekiyor. Karaman’da yaşamıyorum. Bu yıl Karaman’da bulunduğum gün sayısı bir haftadan fazla değildir. Bu kısa sürenin birkaç gününü Ermenek ve çevresinde geçirdim. Yakınlarımı ve aile mezarlığını ziyaret için gittiğim köyüm Kılbasan’da ise yarım gün ancak kalabildim. Çoğu okurun zannettiğinin aksine Karaman’la fiziksel bağım zayıftır. Daha çok Ankara, Tekirdağ ve gezi programımda neresi varsa orada yaşıyorum.

Karaman’a sık gelebilsem daha renkli, daha farklı, ihmal edilmiş konuları ele alma imkanım olacak. Maalesef bunu başaramıyorum. Karaman’ın köklü sorunlarına vakıfım. Fakat güncel konulardan uzağım. Bu nedenle her konuya değinemiyorum.

Bu yazım şimdilik hızlı tren öyküsünün son yazısı olacak.

Konya-Karaman hızlı tren projesi TCDD’nin büyük yatırımlarından biridir. Mevcut hattın iyileştirilerek 2. hat yapımını da kapsayan proje gereği, insan ve yük taşımacılığı yapılacak. Hedef, yılda 2 milyon yolcu.

Konuyu özetlemeye çalıştım. İhalelerin kimlere, ne kadar bedelle verildiğini, inşaatların bitim tarihleri vb. konularla sizleri sıkmak istemedim. 

Yazılarla ilgili olarak Ak Parti İl teşkilatından ve Karaman’dan seçilen 3 milletvekilinden ses gelmedi. Bilgi paylaşma ihtiyacı duymadıkları gibi, üzüntü beyan eden de olmadı. Diğer siyasi partilerin temsilcilerinden de arayan çıkmadı. Hadi MHP’nin geçerli nedeni var. Ak Parti nerede duruyorsa göz hizasıyla oradalar. Ya diğerleri...

Ne yazık ki vatandaş sessizliği tercih ederse siyasetçiler “tıp” oynandığını zanneder.

Ankara Karamanlılar Derneği ve KAREV Kurucu Başkanı Veli Bozkır, bir anısını paylaştı. İkiz torunları dünyaya geldikten sonra Bozkır ailesinin bir ayağı Karaman’da oldu. Her hafta sonu Veli bey ya eşini Karaman’a gönderiyor ya birlikte yolculuk yapıyorlar.

Ankara-Konya arasında sorun yok. Yüksek Hızlı Tren, süper hizmet. Ama Konya’dan sonrası işkence. Otobüsler yetersiz olmalı, bilet bulmak mümkün değil. Bunu ben de yaşadım, biliyorum. 

Veli Başkan bilet bulamadığı bir gün sinirlenir, sosyal medyadan bu durumu dile getirir. Yazdıkları, “Konya-Karaman hızlı treni neden açılmıyor? Yetkililer konuyla ilgili açıklamayı neden yapmıyor, konuyu neden takip etmiyorlar?”

Bu paylaşımdan haberdar olan Sayın Lütfi Elvan, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’dan konuyla ilgilenmesini ister. Apaydın, Karaman’da incelemelerde bulunur. Bir yerel gazetede bu gezinin haberi manşetten verilir: “Konya-Karaman hızlı treni 2016’da açılacak.”

Veli Başkan, bu müjde üzerine Apaydın’a teşekkür ziyaretine gider. Apaydın, sohbette hattın 2019’dan önce açılamayacağını söyler. Veli Başkan sükutu hayale uğramıştır. Uzun bir metin yazar, yerel gazeteye gönderir.
 
Gazetenin geniş yer verdiği yazıda, hızlı trenin 2019’dan önce bitmeyeceği, Konya-Karaman karayolunun da yıllardır sürüncemede kaldığı belirtilmektedir. Hatta, Veli Başkan karayolu üzerindeki mucur yüzünden aracının camının iki kez kırıldığından şikayet eder, şehir girişindeki kavşağın hatalı olduğu iddiasında bulunur.

Karşı yanıt gecikmez. Dönemin Ak Parti İl Başkanı Nazmi Ünlü’nün uzun açıklamaları 3 Eylül 2016 tarihli yayın organlarında yer alır. Yazıda dönemin ruhuna uygun “Ülkemizin önemli bir süreçten geçtiği bu günlerde”, “algı operasyonu yapılıyor” gibi Ak Parti’nin şablon ifadeleri bile vardır.

Ünlü, Milletvekili Recep Konuk ile Karaman projelerini masaya yatırdıklarını, (40 yıl girmediğim delik kalmadı ama ben bu masayı hiç görmedim), istişareler ettiklerini anlatır. Apaydın’dan alınan bir açıklamayla desteklenen yazı ile Veli Bozkır bir hayli hırpalanır. 

Geldik bugünlere. Ak Parti’de İl Başkanları ve yönetim birkaç kez değişti. O günkü başkan artık bu işlerin uzağında kaldı. Ama Ankara’dan Karaman’a gitmek isteyen Veli Başkan gibi binlerce kişi hızlı trendeki gecikmenin sıkıntısını çekiyor. 2019 bitti, bitiyor. Nerede hızlı tren?

Ankaramander’in siyasi yanı yoktur. Kasıtlı haber üretimini kendine yakıştırmaz. 100’e yakın burs veren ve KAREV’le yeni açılımların hayalini kuran dernek, yönetici ve üyeleri Karaman’a hizmet edenlerin destekçisidir. Bu böyle biline...

Hızlı trenini yatırım programına alındığı tarihten bu güne bir bakalım:

Cumhurbaşkanları:
Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan.
Başbakanlar: Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu, Binali Yıldırım.
Ulaştırma Bakanları: Binali Yıldırım, Lütfi Elvan, Feridun Bilgin, yeniden Binali Yıldırım, Ahmet Arslan, Mehmet Cahit Turhan.
TCDD Genel Müdürleri: Süleyman Karaman, Hamdi Yıldırım, Ömer Yıldız, İsa Apaydın, Ali İhsan Uygun.
Karaman Milletvekilleri: Mevlüt Akgün, Lütfi Elvan, Recep Konuk, Recep Şeker, yeniden Recep Şeker, Oğuzhan Eser, Atakan Ünver.
Belediye Başkanları: Kamil Uğurlu, Ertuğrul Çalışkan, Savaş Kalaycı.
Valiler: Süleyman Kahraman, Murat Koca, Süleyman Tapsız, Fahri Meral.

Hızlı tren Ak Parti’nin meselesi değildir. Karaman meselesidir, memleket meselesidir. Böyle bir meselede sessiz kalmak yadırganmalıdır.

Suskunluğun sebebini bilmiyorum. Mahcubiyetten mi, kibirden mi, yazılanlardan bihaber olmaktan mı?

Suskunluk, özel günlerde beylik laflarla süslü açıklamalar olunca ortadan kalkıyor. Şeker milletvekili Dünya Engelliler Günü’nü unutmamış. Milletvekili Oğuzhan Eser de benzer açıklamada bulunmuş. Ama Dünya Toprak Günü’nü unuttular. Karaman  topraktan geçimini sağlayan bir şehirdir.  Unutulmaması gereken günlerden biri unutuldu. Hatırlatıyım istedim. Birleşmiş Milletler 5 Aralık tarihini Dünya Toprak Günü ilan etti. Ülkemizde de kabul edildi. Dünya Toprak Günümüz kutlu olsun.

İnşallah sırada “2020’de Havalanacak Karaman” konusu var.

Ahmet Tek

Okunma : 16586
REKLAM
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman’da motosiklet kazası: Ömer Ünal hayatını kaybetti
16 Ekim 2020 Okunma: 16244 Asayiş
Karaman’da silahlı kavga: 1 yaralı
18 Ekim 2020 Okunma: 13356 Asayiş
Işıksız Römork Dehşeti Yaşattı! 1'i Ağır 4 Yaralı
16 Ekim 2020 Okunma: 10241 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın