Karamandan.com

Karamandan.com

31 Ekim 2020 Cumartesi
Iraktan Eğitim
2020 yılı Mart ayının ortalarında ülkemiz pandemi sürecine girdi.
Kategori : Köşe Yazıları
14 Ekim 2020 08:50
 
Iraktan Eğitim
karaman

2020 yılı Mart ayının ortalarında ülkemiz pandemi sürecine girdi. Bu süreçte okullarımız kapatıldı, çocuklarımız ihtiyarlarla beraber evlere hapsedildi ve üniversiteli öğrencilerimiz apar topar memleketlerine gönderildi. Pandemi sürecinin tahrip ettiği sosyal hayat yavaş yavaş düzelirken, ilk ve orta dereceli okullarımız kısmen eğitime başladı.  Bu süreçte üniversitelerimiz açılamazken, yükseköğretimimiz bir dönemi daha açık öğretim şeklinde icra etmeye mecbur kaldı. Yurtların; hastaların karantina, sağlık çalışanların izole yerleri olarak kullanılması ve yükseköğretim talebelerinin ülkemizin farklı bölgelerinden gelecek olması bu kararın en büyük sebebi olsa gerek. 

Yaşadığımız bu süreçte 2011 yılından bu yana ABD’de ki eğitim sisteminde en az iki dersin uzaktan eğitim şeklinde alınmasının mecburi olduğunu öğrendik. Uzaktan eğitimin zorlukları olduğu kadar maddi külfeti de bir hayli fazladır. Teknoloji ürünlerinin ithal olması, döviz kurunun durumu, ailelerimizi maddi anlamda zorlamaktadır. Öğrencilerimize kaynak kitap aldırmayı yasaklayan eğitim sistemi, en az 100 kat daha pahalı olan tabletleri, bilgisayarları aldırma yarışına soktu velilerimizi. Teknoloji mağazaları da altın yılını yaşadı! Pandemi sürecinde bir yazılım firmasının patronunun bu zamanda neden bu kadar etkin olduğunu tekrar düşünelim! 

“Sanki boşa kürek çekiyormuşum gibi bir his var içimde” dedi, ekran başında çabalayan. “Tanımadığım çocuklarla sanal ortamda görüşmenin bir faydası olmuyor” dedi, okulların açılmasını dört gözle bekleyen. 

İnsan üzerine kurulan eğitim sistemi, pandemi süreciyle birlikte insansız hale getirildi. Ekranların önüne insanlar hapsedildi. Birbirlerini hissedemeden, birbirlerine enerjilerini nakledemeden, birbirlerinin halini anlamadan, birbirlerinin gözlerinin içine bakamadan… Okulunu değiştiren öğretmenler yeni öğrencilerini tanımadığından, bir üst eğitim seviyesine geçen öğrenciler yeni okuluna alışamadan; gözleri yoran ekranın önünde yorgun düştüler. Hem bedenen, hem ruhen… Göz teması kurmanın olumsuz davranışları azalttığını, karşımızdaki insanların neler hissettiğini görmemizin davranışlarımıza olumlu şekil verdiğini, göz ile gönül arasındaki yolun aynı ortamı paylaşmaktan geçtiğini anlamamız gerekiyor; hissedebilmemiz için.

“Anlamak ve hissetmek birbirlerinden çok farklı iki husustur” dedi, Alexis CARREL.

Teknolojik aletlere merakın, bilgisayar oyunlarına düşkünlüğün, internetteki sosyal sitelere üyeliğin, paylaşımların ve beğeni bağımlılığının had safhaya çıktığı bu zamanda gençlerimizin dikkatini bir yöne toplayabilmek güç hale gelmiştir. Parmakların ekranlardan ayrılmadığı, sayfaların devamlı yenilendiği, kulakların mesaj sesine karşı hassaslaştığı ortamda; dikkat de her parçasını farklı köşelerde buluyor. Önce dağılıyor, sonra da yok oluyor.  

“Günümüzde kıtlığı çekilen şeylerden birisi de dikkat” dedi, Kemal SAYAR.

Yapılan bir araştırmaya göre ders sırasında teknolojik aletlerle not alan ve bu yüzden başka aktivitelere zihni kayan öğrencilerin, ders sonrasında derste anlatılanlarla ilgili bir sınavda diğer öğrencilere göre %11 daha düşük performans gösterdikleri tespit edilmiş. 

Nicholas CARR kitaptan okumayı denize dalış yapmaya benzetiyor ve açıklamasına şöyle devam ediyor: “Dalgıç; sessiz, görsel alanı sınırlı, hareketlerin yavaş, dikkat dağıtan şeylerin az olduğu denizin altına iner ve kısıtlı görüş alanında gördüğü şeylere odaklanıp düşünür. Buna karşıt olarak ekrandan okuma ise jet-ski yapmaya benzer. Jet-ski yapan insan yüzeyde, yüksek hızda, çevresindeki birçok şeyi görerek gider ancak hızından ötürü, herhangi bir şeye ancak kısacık anlarda odaklanabilir”. 

Yapılan bir başka çalışmada, katılımcılara dört araba modeli hakkında bilgiler verilmiş; katılımcıların yarısı bu bilgileri bilgisayar ekranından, diğer yarısı kâğıttan okumuş. Ardından hangi modelin diğerlerinden daha üstün olduğu sorulduğunda, arabalar hakkındaki bilgileri kâğıttan okuyanların %66, ekrandan okuyanların ise %43 oranında doğru cevap verebildiği görülmüş.

Ctrl+F kısayol tuşu vasıtasıyla aradığımızı anında bize sunan, kâğıdı tenimizde hissettirmeyen, mürekkebin kokusunu aldırtmayan, birbirinden güzel kalemleri tutmamıza mani olan elektronik aletler ve sanal ortamlar bizi uzaklaştırıyor!

Birbirimizden ve kendimizden…

Şadan Sezgin

 

Okunma : 812
REKLAM
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Merhum kefeninin arasında not bıraktı
28 Ekim 2020 Okunma: 43420 Yaşam
Karaman Selçuklu Hastanesinde hayrete düşüren ameliyat
27 Ekim 2020 Okunma: 9242 Sağlık
Hizmet, Karaman çiftçisinin ayağına getirildi
28 Ekim 2020 Okunma: 7755 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın