Kanser Hastası Çocuklara Mektup | Karamandan.com - Karaman Haber

Kanser Hastası Çocuklara Mektup | Karamandan.com - Karaman Haber

23 Ocak 2021 Cumartesi
Kanser Hastası Çocuklara Mektup

Sevgili yeryüzü melekleri 

Varsayın ki daha küçücük birer tomurcuklarsınız ve birgün tüm güzelliklerinizle gelişip birer gül olarak açılacaksınız.

Heyecanla uyanacaksınız her sabaha, umutla. Her sabah kendi içinizde hazırlıklarınızı yapacaksınız ve güneşin ışıklarını bekleyeceksiniz. Bedenlerinize su yürümesini bekleyeceksiniz ve güneş saracak tüm bedenlerinizi, dünyanın her yanına gönderdiği ışıkları sizlere ulaşacak.

Biliyorum. İnsanlar sizler ve sizin gibilerin tomurcuk halinizle hiç ilgilenmediler, hep gül halinize vuruldular, gül halinize meftun oldular.

Sayın ki; ülkemin en güzel yerlerinden birinde bir kiraz fidanısınız, bahçıvanınız bakımınızı düzenli olarak yapıyor, toprağınız, rüzgarınız, suyunuz... hepsi sizler için var.

Ama daha olmamışsınız, kimse ilgilenmiyor, kimse sizlerin allı sarılı halinizi görmeden ne kadar güzel birer meyve olduğunuzu anlatmıyor.

Ve bir gün o yeşil halinizden en güzel haliniz olan kırmızıya, sarıya dönüşüyorsunuz Yüce Yaratıcınının sanatıyla. Her gören hayran kalıyor, işte sizin bu harika dönüşümünüzü sağlayan bir parça güneş ışığı, bir parça ilgi, bir parça sevgi.

Ama sizler, ne açmamış bir gül, ne olgunlaşmamış bir kirazsınız. Siz merhametlerin en yücesini hak eden bir yaratılış harikası, Yaratan'ın işaret ettiği en yüksek makama çıkacak olan bir insan, etrafına ışık yayacak olan harika birer varlıksınız. Siz, insanoglusunuz.

Boşverin çevrenizdekilerin yaptığı hatalarını. Görmezden gelin, onların sizi umursamazlıklarını, görmeyin oyun arkadaşlarınızın ve diğer insanlarının sizleri kızdırmalarını, ümitsizliğe sevketmelerini. Sizler birer büyük gibi davranın, onları oldukları gibi kabul edin ve kucaklayın.

Bunca merhametsizliğin, unutulmuşluğun, ötelenmişliğin içinde kendinizin de kabul göreceğiniz günleri umut edin, bunun için mücadele edin. İnsanlarla barışabilmek için önce kendinizle barışık olmaya çalışın.

Umursamayın bir kuruş daha fazla biriktirebilmek için hakkı, hukuku, infakı unutanları, umursamayın sofraları fakire fukaraya kapalı olanları, haksızlık yapanları. Umursamayın dünyanın gelip geçici olduğunu unutup ahireti düşünmeyenleri, malını mülkünü parasını kendine ayırıp Allah'ın lutfettigi zenginliği ayrıcalık sananları ve yaşatmak için yaşamayanları. 

Dik durun, nice rüzgarlar ve fırtınalar olacak önünüzde. Ve sizler bu hengamede yarınlara ulaşacaksınız. İşte o zaman öğretin onlara kendi başına yemenin, gezmenin, eğlenmenin değil, bunu başkalarıyla gerçekleştirebilmenin ne ulvi ve zevkli bir duygu olduğunu, dünyaya düşen bir parça gün ışığının nelere kadir olduğunu.

Öğretin onlara o gün; "Veren elin alan elden üstün oldugunu" ve asıl zenginliğin muhtaçların ihtiyaçlarına kullanıldığında gerçek anlamını kazandığını ve mızrağın çuvala sığmadığını. Öğretin onlara almadan vermenin ne kadar anlamlı olduğunu.

Takılmayın etrafına dikkatli bakmayanlara, dünyayı kendi eksenlerinde dönüyor zannedenlere. Umursamayın insanların yüreklerindeki güzellikleri görmeyip dış görünüşüne  değer verenleri. Öğretin onlara kuzum; duyarlılığın ne demek olduğunu, sahip olunan şeylerin paylaşılarak insanı nasıl mutluluğa taşıdığını. 

Mevlâna gibi bir elinizi manaya sabit kılın ama diğeriyle; "kalmasın alaka duymadığınız ve el uzatmadığın bir mahzun gönül."

Suretlerin değil, suretlerde saklı olan nice güzelliklerin keşifçisi olun. En büyük yetenek ve erdeminiz etrafınızdaki ihtiyaç sahiplerine hizmet etmek olsun.

Boş verin her şeye kızan, bahane bulan, yetimin kimsesizin, hastanın, yolda kalmışım gözlerinin içine baka baka yiyen, içen, gezen, tozan ve kimseleri beğenmeyenleri. Onlara da öğretin hayatta hiçbir şeyin insanı kırmak kadar kötü olmadığını, bunun onulmaz yaralar açacağını, herkesin başarısının ve gelişiminin kendisiyle ölçüleceğini, en başarılı insanın yanında en fazla katkı yapanın olduğunu. Dünyanın sahibi Rabbi'miz, üstünlüğü sevgiye vermişken muhtaç kişiyi hakir görmenin ne büyük bir eksik ve ayıp olduğunu öğretin onlara da.

İnsanın tevazu ile yücelere kanat açabileceğini, mütevazı olanın nasıl büyüdüğünü anlatın onlara.

Bakmayın iyiliğe ve güzelliğe kapılarını kapatanlara, hayatı okumayı bilemeyenlere, biraraya gelip egolarını yarıştıranlara. Öğretin onlara; en basit bir mekaniğin bile yeni modellerinin çıktığını.

Anlatın onlara maddi gücün kara toprağı dolduramadığını, ama iyiliklerin alemleri doldurduğunu. İnsanların birbirlerine iyilik yaparken aslında kendi kendilerini tamamladıklarını, insan olmanın vasfının insanca yaşamak olduğunu, Cenab-ı Hakk'ın rahmet hazinesinin ne kadar da geniş olduğunu. En yakınlarımızdan başlayarak yardım etmenin, gönül almanın ne kadar mükemmel bir duygu olduğunu. Güneş gibi, ışığınızla bir hastaya derman olmanın değerini anlatın onlara.

Hayra doğru İnşaallah...

▪Dernek irtibat adresimiz: 
KARAMAN SANAT GALERİSİ
Nefise sultan mahallesi 
1.istasyon caddesi 
No: 86/A 
Karaman

▪İrtibat telefonumuz: 
0555 707 1664
0543 582 6287

▪Hesap bilgilerimiz: Mutlu Yüzler Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 

Ziraat Bankası 
İban: tr68 0001 0023 2091 8217 1750 01

Hesap no: 91821717-5001  2320-Piri Reis/ Karaman

Okunma : 2024
Foto galeri