Karamandan.com

Karamandan.com

24 Ocak 2021 Pazar
Karaman Zekâ Küpleri Çatışması- 2
Ayı Tilki ve Kaplumbağa Ortaklığı Bizim Fabl Örneklerinden Adil Bir Hasat Paylaşımı Masalı.
Kategori : Köşe Yazıları
13 Ocak 2021 11:53
 
Karaman Zekâ Küpleri Çatışması- 2

Ayı Tilki ve Kaplumbağa Ortaklığı
Bizim Fabl Örneklerinden Adil Bir Hasat Paylaşımı Masalı...

Beldemizin mülkü olan Gölcük’te ekim dikime, orman el koyduktan sonra ara verilir. Artık burada insanlara yasak olan ekim - dikim hayvanlarca sürdürülür.

Ayı, tilki ve kaplumbağa bir araya gelerek Gölcük’ü beraber ekmeye karar verirler. Bir güz günü birisi övendireyi eline alır, diğer ikisini de boyunduruğa koşarak “deh der!” ve bir uçtan öbür uca vara gele elli dönümlük yazıya buğday ekerler.

Haziran ayının sonuna doğru ekinlerin derilme vakti gelir. Ortaklar ayı, tilki ve kaplumbağa tekrar bir araya gelerek “Artık ekinimizi dermeye başlayalım.” diye karar alıp dağılırlar.

Ertesi sabah toplanırlar, kendi aralarında bir iş bölümü yaparlar: 

Tilki: “Şu yukarıdaki gördüğünüz kayalar var ya” diye Kuşakpınar’daki Sel kayasını gösterir. “O kaya bir göçerse ekinimizi, harmanımızı mahveder. Ben onun dibine yatarak bunu önleyeceğim.” der ve çeker gider, gölgeye yatar.

Ayı da, kasabanın altından akan Göksu’yu göstererek “Şu gördüğünüz dere var ya, o bir coşarsa ekinimizi, harmanımızı mahveder.” deyip ardından “Ben şu inin içine yatarak bunu önleyeceğim.” der ve o da çeker gider kayanın koyu gölgesine yatar.

Kaplumbağa çaresiz, hiç itiraz etmez ve tek başına ekinleri biçer, harmana yığar ve denesini, samanını ve kesmiğini ayırarak üç yığın meydana getirir.

Bunu izleyen tilki ve ayı hemen harman yerine gelirler. Mahsulü nasıl bölüşecekleri hakkın da fikir alış - verişinde bulunurlar. Herkes buğdayı kendisi için isteyince anlaşamazlar. 

Ayı ile tilki yine akıllarını çalıştırarak (!) buğdaya konmak için sinsice bir fikir ortaya atarlar:

“Bir yarış düzenleyeceğiz, kim ilk önce Gölcük’ten Çarşak’ın başına çıkarsa buğday onun. İkinci çıkana da saman düşecek. Üçüncü de kesmikle idare edecek.” derler.

Kaplumbağa tamam deyince ertesi gün sabah yarış başlar. Tilki bir seğirtmede Gabardıç’a varır. “Onlar nasıl olsa bana yetişemezler.” diye ardıç ağacının dibine uzanır.

Ayı da hızlı hızlı Gabardıç’a gelir. Bakar ki tilki yatırıyor. Biraz daha yukarı giderek, nasıl olsa birisi uyuyor, diğeri de imkânsız yetişemez.” der ve bir pelit ağacının gölgesine yatar.

Kaplumbağa ağır ağır hiç durmadan yürür. Tilkiyi ve ayıyı uyurlarken görüp hiç ses etmeden yoluna devam eder. 

Çarşak’ın başından; “Haydi millet, neredesiniz?” diye bağırır. Ayı ve tilki yenilgiyi kabul etmezler ve başka bir yol deneyelim, derler.

Ayının fikri; “Kim en yaşlıysa buğdayı o alacak, ondan sonraki yaşlı samanı ondan sonraki de kesmiği alacak.” der. Hepsi kabul eder.

Ayı; tilkiye sorar ”Sen kaç yaşındasın?”
Tilki: “İki yüz yaşındayım.” 
Tilki de ayıya sorar: “Sen kaç yaşındasın?”
Ayı: “Ben Nuh Tufanı sırasında gemiye alınan ayı ailesinin reisiydim.” der.

Kaplumbağa ağlamaya başlar. Ayı ve tilki “Niye ağlıyorsun? Dediklerinde:
Kaplumbağa: “Bel Kabil Habil’i öldürürken yanlarındaydım, onu hatırladım da ondan ağlarım.” der.

Artık hileci ayı ve tilkinin itiraz hakkı kalmaz. Buğdayı kaplumbağa; samanı ayı, kesmiği de tilki alarak hak yerini bulur. 

Mükremin Kızılca

Okunma : 903
sağlam pen
karaman


guney sigorta
Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Duru Bulgur: Gerçek ortaya çıkacak
20 Ocak 2021 Okunma: 124384 Gündem
Duru Bulgur hakkında soruşturma başlatıldı
20 Ocak 2021 Okunma: 29794 Ekonomi
Asgari ücretle çalışan işçi bulduğu parayı karakola teslim etti
20 Ocak 2021 Okunma: 24426 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın