Karaman’da başarı var mı? | Karamandan.com - Karaman Haber

Karaman’da başarı var mı? | Karamandan.com - Karaman Haber

13 Temmuz 2020 Pazartesi
Karaman’da başarı var mı?

Seçimlerin ardından Türkiye genelinde sadece sevinen HDP ve MHP diyebiliriz. Ak Parti geçmiş dört genel seçinin üçünden daha düşük oy aldı. HDP ’nin barajı aşması nedeni ile en az oy aldığı ilk seçiminden daha az milletvekilini, salt çoğunluk 276’dan daha az milletvekilini meclise gönderiyor. Ortaya çıkan tabloda Ak Partililer diğerlerini, MHP ve CHP’ye gönül ve oy verenler çözüm sürecinden dolayı AK Parti’yi suçluyor.

PEKİ, SUÇLU KİM

Ak Parti’nin bir önceki seçime göre kaybettiği oyların nereye gittiğini analiz edenler, oyların bir bölümünü HDP ’ye bir bölümünü de MHP ’ye gittiğini ifade ediyorlar. Milli İttifak’ın kaybolan az miktarda ki oyları da sanırım HDP, MHP ve hatta Ak Parti arasında paylaşılmış olabilir. Ak Partiden MHP’ye giden oyların çözüm sürecine verilen tepki olduğu ifade ediliyor. Oy kayıpları çözüm sürecinin yanlış olduğu yönünde bir genellemeye neden oluyor. Çözüm sürecinde yaşananlar Ak Parti’ye oy kaybettirmiş olsa da bu çözüm süreci projesinin yanlış olduğu anlamına gelmemeli. Milletin tepkisi süreçte yaşananlarla ilgili… Umarım Ak Parti seçim sonucunu iyi değerlendirir. 

BU DURUMDAN KARLI ÇIKANLAR KİMLER

Batı basınını sonucu “Demokrasi Zaferi” olarak yorumladı. Hiç kimse HDP’nin bu kadar oy almasından dolayı “ölülere oy kullandırdılar” “Sandıktan oyumuz çalındı” “trafolara kedi girsin diye trafo önlerine ciğer konuldu” yaygarası yapmıyor. Batı Türkiye ve bölge üzerinden rantını sürdürebilmek için oyuncağını buldu. Bakalım millet HDP ile Batı’nın flörtünü ne zaman bozacak.
Şimdilik bu durumdan Batı ve HDP karlı çıkmıştır diyebiliriz. Başarı olarak ifade edilen bu durumum ise algıdan ibarettir.

KARAMAN AK PARTİ TEŞKİLATI BAŞARILI MI?

Karaman da ki Ak Partililerin yaşadığı burukluğun nedeni ülke genelindeki sonuçla alakalıdır.  Türkiye’de hizmet şampiyonu ve Dünya ki mazlumların umudu Ak Parti’nin aldığı oyun meclis aritmetiğine tam olarak yansımamış olması ile ilgilidir. 

Karaman konuya Ak Parti tarafından bakınca en az oy kaybının yaşandığı yerdir. Bir önceki genel seçime göre Ak Parti Karaman’da ų,5 oy kaybetti, Yerel seçimlerde ki İl Genel Meclisi oyları ile karşılaştırınca ų,3 oyunu artırdı. Seçim deyimi ile tuluk çıkaran dört ilden birisi oldu. Karaman’ın beş ilçesinin beşinde de birinci oldu. Tarım ve Ekonomi alanında doktora sahibi Dr. Recep Konuk ve Tıp Doktoru Recep Şeker’i Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne başı dik şekilde gönderiyor. Meseleye buradan bakınca ülke genelinde yaşanan oy kayıplarının hesabını Karaman Ak Parti Teşkilatından sormak haksızlık olur. Seçim sürecinde şu veya bu şekilde ortaya çıkan takdir ve kararlar nedeni ile kenarda duranlar bu mesele üzerinden hesap görmek gafletinde bulunurlar ise hata ederler, haksızlık ederler. Karaman sandık müşahidinden İl başkanına, mahalle temsilcisinden bütün belediye başkanlarına, Köy temsilcisinden il genel meclisi başkanına varıncaya kadar elinden geleni yapmıştır. Çalışmaya ile doğru aday tercihi de birleşince meseleye Ak Parti açısından bakınca Karaman 81 ilin en başarılısıdır.

Düzenleme : 10 Haziran 2015 11:21 Okunma : 6147