Karamandan.com

Karamandan.com

26 Eylül 2020 Cumartesi
Karaman’da çember daraldı
Bundan bir ay kadar evvel corona haberleri yapılınca esnaftan bizi arayıp “işler düşüyor fazla korona haberi yapmayın” diyenler oluyordu.
Kategori : Köşe Yazıları
29 Ağustos 2020 01:05
 
Karaman’da çember daraldı
karaman

Bundan bir ay kadar evvel corona haberleri yapılınca esnaftan bizi arayıp “işler düşüyor fazla korona haberi yapmayın” diyenler oluyordu.

Şimdi işler değişti. Hemen herkes yakınlarının korona olduğuna hatta vefat ettiğine şahitlik ediyor. Artık kimse bizi aramaz oldu. Bu hafta 10 kadar tanıdık koronadan öldü, onlarca sı da tedavi görüyor. Çember iyice daraldı.

Vaka sayısı yüze yaklaştı
Günde 500’den fazla kişi hastaneye başvuruyor test için. Karaman’da günlük vaka sayısı 100’e yaklaştı. Hastane kapasitesi doldu taştı, pozitif vakalar mecburen evlerinde kalıyorlar. Bu da bulaş riskini artırıyor. Karantinada olması gerekenler de sokaklarda gezince iyice işin içinden çıkılmaz hal alıyor.

Bakan beyin inandırıcılığı azalıyor
Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’yı bu millet bir kahraman gibi bağrına bastı. Fakat son zamanlarda inandırıcılığı sorgulanır oldu. Ülke genelinde son zamanlarda günde ortalama 20 kişinin öldüğü bilgisi veriliyor. Sadece, 250 bin nüfuslu Karaman’da günde 1 kişinin koronadan öldüğünü varsayarsak 83 Milyonluk ülkede 332 tane Karaman var demektir. Kedi buysa ciğer nerede, ciğer buysa kedi nerede…

Biz ne yapmalıyız?
Ne yapmalı; evvela kişisel savunma mekanizmamız maske, mesafe ve temizlik şart. Hatta mümkünse, işiniz buna elveriyorsa evden çıkmayın. Düğün, nişan cenaze gibi kalabalıklara karışmayın. Gün içersinde elinizi yüzünüze götürmeyin. Asansöre binmeyin. Çocuklarınızı sokağa salmayın. Günde bir vaka varken  sokağa çıkmıyor, eldivenle markete gidiyor sebzeleri sirkeden geçiriyor, ekmeği evimizde yapıyorduk Şu anda vaka sayısı yüz katı artmasına rağmen hiç biri yok.

Kurumlar ne yapmalı?
Karaman’da valilik başta olmak üzere belediye ve diğer resmi kurumlar göstermelik değil gerçek uygulama yapmalı. Tedbirler artırılmalı, cezalar uygulanmalı. Karaman’da şu ana kadar bolca tutanak tutuldu ama kimseye ceza kesilmedi. Günde bir vaka varken sokaklar yıkanıyor, pazar yerleri denetleniyor, kurumlar ilaçlanıyor sokağa çıkma yasakları uygulanıyordu. Şu anda vaka sayısı yüz katı artmasına rağmen hiç biri yok.

Tek pazar sistemine geçilsin
Karaman’da virüsün en çok düğün ve pazarlardan yayıldığı düşünülüyor. Düğünlerle ilgili ciddi düzenleme getirildi. Pazar konusunda da tek ve kontrollü Pazar yeri düşüncesi hemen herkes tarafından dillendiriliyor. Eski hastane alanına dört tarafı kapalı giriş çıkışı kontrol altında tutulan ve yoğunluğu azaltmak için 7 gün açık tek bir pazar yeri tesis edilsin deniliyor. Bu fikir çok mantıklı görünüyor.

Polis ve sağlıkçılara destek lazım
Karaman’da ve tüm yurtta coronanın yükünü polis ve sağlıkçılar çekiyor. Geçtiğimiz aylarda öğretmen, imam ve okul hademelerinin hastanelere destek vereceği konusunda haberler yapılmıştı arkası gelmedi. Aylardır çalışmayan fakat maaşlarını almaya devam eden devlet memurlarının ve devlet işçilerinin çalışmalara destek vererek iş yükünü hafifletmesi iyi olmaz mı? Mesela evimin olduğu binaya polisler her gün gelip binadaki karantina daireleri gezerek denetim yapıyor. Bunu her memur yapabilir. Bırakalım polis asli vazifesine dönsün zira şehirde asayiş pek berkemal sayılmaz. Hastanelerde de her memurun yapacağı işler vardır. Karaman’da onlarca hemşirenin ve doktorun corona nedeniyle tedavi gördüğünü bazılarının yaşam mücadelesi verdiğini biliyoruz. Polis ve sağlıkçılara diğer boşta bekleyen memurların memnuniyetle destek olacağı kanaatindeyim. Yat yat nereye kadar öyle değil mi?

Anket bizi ele verdi
Geçtiğimiz günlerde bir anket yapmıştık. İnsanlara corona mücadelesi ile ilgili şu soruları sorduk ve şu  yanıtları aldık;

Sizce resmi kurumların tedbirleri yeterlimi? Cevap; Hayır
Sizce esnafın tedbirleri yeterlimi? Cevap; Hayır
Sizce belediyenin tedbirleri yeterlimi? Cevap; Hayır
Sizce vatandaşın tedbirleri yeterlimi? Cevap; Hayır
Sizce sizin tedbirleriniz yeterlimi? Cevap; Evet

Anket bizi ele verdi. Özellikle sosyal medyada hemen herkes, “kimse maske takmıyor, bu ne aymazlık kardeşim” türünden paylaşımlar yapıyor. Oysa vatandaş da biziz, esnaf da biziz, memur da biziz…

Denetimlere ince ayar
Şehirde corona kurallarına uyulup uyulmadığına dair denetimler yapılıyor. Peki restoranlarda ve kafelerde masalara konulan şişelerin içinde gerçekten dezenfektan var mı? Bence bakılmalı zira bazılarında köpüklü suyumsu birşeylere rastladım.

Dikkat çeken iki grup
Kimse kusura bakmasın bu ara iki tür niyeti belli olmayan insanlar görüyorum. İlki, işi hafifletmeye çalışıp “Yok abi ne virüsü, oyun bunlar, abartılıyor” diyenler. İkinci grup ise “devlet kimseye bakmıyor, test yapmıyorlar, maskeni yıka tekrar kullan diyorlar, parol verip evine yolluyorlar” diyen grup. Hadi ilk grup andavallı cenahından da ikinci grutaki hadiseyi ya psikologlar ya da istihbarat incelemeli. Bunlar genelde devlet memuru ve çoğu sağlıkçı. Devleti aciz gösterme çabası bu. Eğer hastanede “maskeni yıka tekrar kullan” diyen biri varsa istihbaratın alanına girer, yoksa psikoloğun alanına girer.

İşin özü yaz aylarının sonuna geldik ve kış gelmeden koronayı şehir olarak hafifletmek zorundayız. Yoksa bizi kara bir kış bekliyor. Mevla devletimize kudret, milletimize şifa versin.

Saygıyla…

Âdem Kocatürk

 

 

Okunma : 9281
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Başkan Bayram: Üreticilerimiz hibelerden yararlansın
23 Eylül 2020 Okunma: 22798 Tarım
Karaman'ın 1 yıllık şirket ve işletme bilançosu
22 Eylül 2020 Okunma: 15813 Ekonomi
Başkan Bayram: Üreticilerimizin hakkı için Rekabet Kurumu’na başvurduk
22 Eylül 2020 Okunma: 15208 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın