Karamandan.com

Karamandan.com

13 Temmuz 2020 Pazartesi
karaman

Karaman’dan Uçuşlar Bedava
Ankara Karamanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile KAREV’in Kızılay’daki binasına, yönetimde yer aldığım için korona günleri öncesi sık sık uğrardım.
Kategori : Köşe Yazıları
04 Haziran 2020 09:34
 
Karaman’dan Uçuşlar Bedava

Ankara Karamanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile KAREV’in Kızılay’daki binasına, yönetimde yer aldığım için korona günleri öncesi sık sık uğrardım.

Bir gün, başkanlık odasında bir gazete gördüm. Renkli ve kaliteli bir kağıda basılı gazetenin yarısından çoğunu “Karaman Uçacak” başlıklı haber oluşturuyordu.

Hem gazete hem haber dikkatimi çekti. Gazetenin ilk sayısıymış. Uzun ömürlü olmasını dilemiş, üşenmeyip, telefonla arayarak hayırlı olsun dileğimi iletmek istemiştim. Ama telefona yanıt veren çıkmamıştı. İnşallah gazete yayın hayatını sürdürüyordur.

Gazetedeki “Karaman Uçacak” başlığı, Karaman’a havaalanı yapılacağına ilişkindi. Ayrıca haberde Karaman’a 2020’de gerçekleştirilecek yatırımlar konusu yer alıyordu. Haberde Karaman’a müjde veren kişi, Ak Parti Milletvekili Recep Şeker’di.

Haber şeker gibiydi, umut doluydu. Hatta daha fazlasıydı. Herkesin ağzına bir parmak bal sürülüyordu. Siyasetçinin bir görevi de seçmen kitlesine umut vermektir, kendisini hatırlatmaktır. Haberi bu gerçeği unutmadan okudum. Her cümlenin sonunda ya “inşallah” ya “keşke” dedim.

Daha sonra Karaman’a her gidişimde kiminle görüşsem, bir sohbet ortamı doğsa, söz birliği edilmiş gibi laf dönüp dolaşıp havaalanı konusuna geliyordu.

Hayatında hiç uçağa binmediğini söyleyen bir vatandaş, “Havaalanı şart arkadaş” diyordu. Ben de o sohbette “Karaman Havaalanından ilk uçuşlar bedava” diyerek, espri yapmıştım. Üstelik kim, nereye gitmek isterse oraya gidiş geliş biletini ücret ödemeden alabilecekti. 

Ekonominin temel kuralıdır. Hiçbir ürün veya hizmet bedelsiz olmaz. Mutlaka bir bedeli olacaktır. Eğer bedelini siz ödemezseniz, o bedel bir başkasının sırtına yüklenecektir. Bedava, ücretsiz ve karşılıksız hizmet olmaz. Yine ekonominin temel kuralıdır; Yatırımlarda rantabilite ve ihtiyaç olup olmadığı dikkate alınır.

Karaman uçuyor mu, kaçıyor mu, apronda mı bekliyor? Karaman’a havaalanı gerekir mi, boşa gidecek bir yatırım mı olur? Bu soruların yanıtlarını herkes kendi meşrebince verecektir.

Vatandaş öncelikli ve temel ihtiyaçlarını talep etse, politikacıların uçuk vaatlerine kulak vermese devlet yatırımları daha gerçekçi olur. Bazı talepler ve bazı vaatler havanda su dövmek, boşa kürek çekmek ve zaman israfı demektir.

Karamanlı uçmayı bıraksın, ayaklarını sağlam basacağı yolların peşine düşsün. Önce Karaman’a kaldırım istesin, otopark istesin. Erişilebilir ve bir kent için elzem ne varsa onları istesin.

Bir de eldeki imkanlar değerlendirilsin. Karaman’da öyle nitelikli ve çok amaçlı binalar var ki, bunların farkına varılsın ve bu yapılar kadına, çocuğa, gence, yaşlıya, işçiye, işsize ve emekliye katkı sağlayacak amaçlar doğrultusunda kullanılabilsin. Örnek mi istersiniz: Piri Reis Kültür Merkezi.

Karaman için bulunmaz bir imkan. Müthiş işlevsel bir bina. Ama yıllardır atıl. Bir başka yazıda sadece burayı anlatacağım. Bir milli servet nasıl değerlendirilmiş, bunları paylaşmak istiyorum.

Şimdilik havaalanını olmayan yerinde bırakıp şu bizim kadim “Dünyanın En Yavaş Hızlı Treni” konusuna bir kez daha dönelim.
İnşallah bir sonraki yazıda size müjdeli haberlerim olacak.

Ahmet Tek

Okunma : 4453
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Aracın Parçaları 300 Metre Savruldu
11 Temmuz 2020 Okunma: 12326 Asayiş
DEVLET KARAMAN'DA KONUT VE TAŞIT SATACAK ARAZİ KİRAYA VERECEK
09 Temmuz 2020 Okunma: 6919 Ekonomi
81 ilin atık sularında koronavirüse bakıldı! Karaman'da durum ne?
10 Temmuz 2020 Okunma: 5430 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın