Karamandan.com

Karamandan.com

17 Ocak 2021 Pazar
Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu
Karaman’ın Koyunu sonra çıkar oyunu deyişini bilmeyeniniz yoktur.
Kategori : Köşe Yazıları
12 Ocak 2021 12:42
 
Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu

Karaman’ın Koyunu sonra çıkar oyunu deyişini bilmeyeniniz yoktur. Geçtiğimiz günlerde tam da bu deyişe gönderme yapacak bir oyun ile karşılaştık. Önce gururlandık, yükseldik, “yürü be” dedik, sonrada sert bir düşüş yaşadık.

Şehir tanıtımında öne çıkarabileceğimiz değerlerin arasına dünya birincisi derecesine sahip balda katılmıştı. Sonradan öğrendik ki aslı astarı olmayan verilere dayandırılan bu mesele kurmaca… Şaştık kaldık acaba bu için içerisinde ki Ali Cengiz oyunu nedir. Bu meseleyi tahlil etmek için deyişlerde, atasözlerinde keramet aramaya gerek yok aslında. Düpedüz işgüzarlık ve bu işe milletvekilimizi alet etme cüretini gösterecek kadar ileriye gitmiş olmaları şaşırtıcı. Neresinden tutsanız elinizde kalan bu meselede kimlerin rol aldığı ise ayrıca kafa karıştıran bir konu. Bu işin içerisinde ki Ali Cengiz oyunu nedir bilmiyorum ama dikkatimi çeken bir konuyu sizlerle paylaşmakta fayda görüyorum.


Bir dostum meşhur balımız ile ilgili bir sosyal medya afişini paylaştı, afişte meşhur yalan dolan dünya birincisi balımız başrolde. Fakat bu afişin altında ki imza şaşırtıcı yani afişin altında bulunan logo, yani bala referans olan kurum şaşırtıcı… Afişin altında ki logo KARTAP isimli derneğe ait.

Karaman Tanıtım Platformu isimli kısa adı KARTAP olan dernek bu yalan dolan balı tanıtmaya yönelik afiş yapmış altına da imzasını atmaktan çekinmemiş; logosunu koymuş. Bu durum için söyleyecek öyle çok deyiş atasözü var ama meselenin aslını öğrenmeden söylemek/yazmak istemedim. Bu afişin bir manipülasyon, başka bir kaynaktan üretme olduğunu düşünerek KARTAP’ın resmi sitesini ziyaret ettim, afişi burada görmeyince hayli sevindim aslında ama aynı afişe derneğin sosyal medya hesabında rastlayınca da üzüldüm. Derneğin en güncel sosyal medya paylaşımı bu bal ile ilgili…

Karaman’ı tanıtmak için kurulmuş olan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş ortaya çıkıyor ve bu yalan dolan işin altına imza koymaktan geri durmuyor. En hafif söylem ile bu mesele sorumsuzluk olarak ifade edilebilir. KARTAP için bu ifadeleri kullanıyor olmamı ve konunun odak noktasına koymamı abartılmış bulmayınız. KARTAP kuruluş gerekçesine uygun olarak Karaman’ı tanıtmak iddiası ile bir toplantı yaptığını ilan etti. Böyle önemli bir sorumluluğa aday olan bir derneğin sorumlu hareket etmesini beklememizin hakkımız olduğunu düşünüyorum. Turizmci bir akademisyen ile tanıtım atağı yapmaya hazırlanan bir dernek bu konuda daha sorumlu davranmalı. Bu işin ustası turizmci mi bilemiyorum. Birlikte çalışılacak olan hocamızın hangi kentleri marka kent yaptığını merak ediyorum veya bu toplantıya katılanlar daha önce bir kenti marka kent yapmışlar mı, kentleri bir tarafa bırakalım bir ürünü marka yaptık diye biliyorlar mı merak ediyorum doğrusu. KARTAP’dan beklentimiz bu konularda sorumlu davranması ve Karaman’ı ilgilendiren bu meselelerde daha geniş topluluklar ile konuyu istişare etmesi ve gazetecileri bilgilendirmesidir.

Gazetecileri bilgilendirmesini istememizin sebebi ise kamu kaynağını kullanmaya aday olacağının çeşitli kaynaklar tarafından ifade edilmesidir. Kamu kaynağının kullanımında bal afişinde olduğundan daha sorumlu davranacaklarını umut ediyorum. Yerel bir gazetede yer alan bir habere göre tanıtım konusunda yapılan toplantıya katılan kişiler arasında itibar etiğim dostlarımızın da bulunuyor olmasından dolayı konuya burada nokta koymak niyetindeyim ama Veli Bozkır Bey’in Ankara’da tanıtım yapacağım diyerek kurduğu büyük kermesi de anmadan geçemeyeceğim. Veli Bey’de bu toplantıya katılmış, 2015 yılında şehrin ve ülkenin kaynaklarını kullanarak gerçekleştirilen faaliyeti, Ankara’da büyük kermesi hatırlayınca yeniden bu sevdaya düşmesi bizi endişelendirmedi desem yalan olur. Bilenler bilir fakat bilmeyenler için buraya daha önce yazmış olduğum köşe yazısının linkini bırakıyorum. Merak edenler okuyabilir.

VELİ BOZKIR SİYASETE Mİ GİRECEK?

Kamuoyunda Veli Bozkır Bey’in ilk seçimde CHP’den milletvekili adayı olacağı da konuşuluyor. Siyasete atılmasında bir olumsuzluk görmüyorum, her Karamanlının hakkı olduğu gibi Veli Bey’inde hakkıdır fakat kamu kaynağı ile faaliyet yapacak her Karamanlının hatta siyasete atılacak her Karamanlının kaynağın kullanımında sorumlu davranması isabet olacaktır. Kamu kaynağını ve çeşitli destek kaynaklarını kullanan dernek ve vakıfların faaliyetleri üzerinden kamuoyunda bilinirlik ve itibar sağlayarak siyasi malzeme yapmak ne kadar etik bilemiyorum. Aday adayı olmak gibi bir hedefi var ise bunu daha siyasi mecralarda uygulamaya koymalı kanaatindeyim.

Nicedir kent tanıtımı, marka şehir üzerine yazmıyorum. Yeri gelmişken birkaç cümle ile bu konudan birikimimden bir özet paylaşmak isterim.

MARKA KENT OLMANIN YOLU…

Marka kent olmanın ilk adımı turizm ve turizm tanıtımı değil “Markanın İnşası” sürecidir. Marka inşası durum tespiti, verilerin değerlendirilmesi ve stratejinin belirlenmesi ile başlar. Stratejisi olmayan her iletişim faaliyeti havada kalır. Kullanılan kaynak boşa gider.

Marka basit bir tanım ile fiziki ürünlerin yanında bir psikolojik etkiyi, bir değeri hedef kitlesine vaat edebilen üründür. Bütün mesele vaatte gizlidir ve bu vaadin beyinde yaşatılabilmesinde.

Kent markası kültürle ilişkilidir, Kültür, insanoğlunun maddi ve manevi olarak ürettiği, yarattığı gelenekler, dil, din, sanat, edebiyat, mimari, gastronomi diye çoğalarak sıralanıp gider. Kültür bizi var eden, başka kentlerden farklılaştıran ortak değerlerdir. Güzelliğimizi ve iyiliğimizi dünyaya yansıtan değerler kültürdür.

Kültür, psikolojik etkiler, efsaneler, hikâyeler, değerler olmadan yapılan her işin bir ayağı eksik kalır.

İnsanlar biyolojik olarak bir kültüre doğar, sonra da kültürel bir varlık olarak ölürler. Sahip olduğumuz bu kültürel varlıklardan hangilerini bir değer demeti olarak sunabileceğimiz kent markası için belirleyici olabilir. Kültür tükettikçe azalmayan çoğalan bir kaynaktır. Hiç azalmayan bir kaynağı pazarladığınızı düşünün…


Takdir edeceğiniz gibi her iyi niyetli girişim profesyonel bir yaklaşıma muhtaçtır. Üretebildikleri bir stratejileri varsa bizlerle paylaşıp endişelerimizi giderirlerse memnun oluruz. Umarım KARTAP ile bu işe adım atan dostlarımız, meseleyi daha etraflıca değerlendirir. Umarım konuya turizm başlığından önce, marka inşa etmek, değer üretmek, değeri pazarlamak olarak bakarlar ve kamu kaynağının kullanımı konusunda sorumlu davranırlar.

Saygıyla.

Mustafa Kurşun

Okunma : 2162
sağlam pen
Yavuzlar iplik
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Karamanlı İşçilere önce gözaltı, sonra 8 Bin lira ceza iddiası
13 Ocak 2021 Okunma: 21787 Ekonomi
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 8629 Asayiş
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 6425 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın