Karamandan.com

Karamandan.com

25 Kasım 2020 Çarşamba
Karantinada Çocuklarımızı Tanıyalım Serisi - 1
Çocuklarımızı Tanıyalım  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu.
Kategori : Köşe Yazıları
04 Mayıs 2020 14:24
 
Karantinada Çocuklarımızı Tanıyalım Serisi - 1
karaman

Çocuklarımızı Tanıyalım 
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu.

Not : Sevgili okur, bu yazı serimizi okumaya başlamadan önce her çocuğun özel, gelişimsel olarak farklı olabileceğini ve  bu tanımlamaların bilgilendirme amaçlı yazıldığını, gelişimsel olarak düşündüğünüz  herhangi bir şüphe karşısında lütfen bir doktora / uzmana başvurmayı unutmayın. İnternet üzerinde yazılı olan hiçbir bilgi kesin sonuç vermez, tanı koyamaz . Bilgilendirme ve farkındalık yaratma amaçlıdır. Sevgiler… 

Her canlının bir yaşam döngüsü vardır. Doğar, büyür ve ölür. Bu yaşam döngüsünde biz insanların bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık olarak sınıflandırdığımız yaş sınırlarımız vardır. Bizler, anne karnından itibaren yaşama merhaba deriz. Aile ve çevre etkisiyle duygusal gelişim, fiziksel gelişim, zihinsel gelişim, dil gelişimi gibi birçok alanda yaşımıza uygun gelişmeler kaydeder ve yaşamımızı sürdürebilmek için bu gelişim aşamalarının basamaklarını kademeli bir şekilde atlarız. 

Her insanın bebekliği, çocukluğu farklı olduğu gibi gelişimsel dönemlerimizi nasıl atlattığımız, yetişme tarzımız tamamen farklıdır. Bu farklılıklar bizi özel ve eşsiz kılar. Her bebekte, çocukta görülmediği fakat görülen çocuklarımızda onları farklı ve özel kılan bir durum ile karşı karşıyayız.
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu…

Dikkat eksikliği bozukluğu çocuklarda gelişimsel döneme uygun olmayan dikkat, dürtü, aşırı hareketlilik ve kurallara uyum güçlüğü olarak tanımlanır. ( Lewis ve Miller, 1990)

Bu çocuklarımızda dikkat ve konsantrasyon temel eksikliklerdendir. Oyun sırasında, etkinlik anında bu durum gözlenebilmektedir.

Karantina sürecinde çocuklarımızla sürekli iletişim halinde olduğumuzdan dolayı onları gözlemleyebilirsiniz. Dikkat eksikliği olan çocuklarımızda ( belirtilerin en az 6 ay görülüyor olması şartıyla) dikkatini yoğunlaştırmada güçlük çekebilir, verilen görevleri unutabilir ya da takip edemeyebilir, konuşulanları dinlemiyormuş gibi görünebilir, etkinlik düzenlemelerinde güçlük çekebilir. Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarımızda ise oturduğu yerde duramama, sürekli konuşma, sürekli hareket halinde bulunma gibi durumlar görülebilir. 

Unutmayalım ki, her çocuk bir neşedir ve enerjisini atabilmek adına koşar, oynar, güler, sohbet eder. Verdiğim bu kriterler ile çocuğunuzun normal gelişimini karıştırmamalısınız. Verilen kriterlerin doğruluğu uzman gözetiminde ve aile işbirliği ile alınacak kararlar sonucunda sonuçlanır. 

Çocuğunuzu tanıyın, sevgiyle kalın.

S. Ezgi CİNGÖZ 

Okunma : 2591
Yavuzlar iplik
sağlam pen
guney sigorta
karaman


Gündem haberleri
Karaman'da kar ve yağmur yağışı bekleniyor
24 Kasım 2020 Okunma: 8519 Karaman Hava Durumu
Şifa ararken mikrop kapabilirsiniz
24 Kasım 2020 Okunma: 6293 Gündem
Karaman'da Genç Kadın Banyoda Ölü Bulundu!
25 Kasım 2020 Okunma: 6106 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın