Karamandan.com

Karamandan.com

27 Kasım 2020 Cuma
Kobiler ve İletişim
İletişim, iletilen bilginin hem gönderici hem de alıcı tarafından anlaşıldığı ortamda bilginin bir göndericiden bir alıcıya aktarılma sürecidir.
Kategori : Köşe Yazıları
21 Ekim 2020 13:34
 
Kobiler ve İletişim
karaman

İletişim, iletilen bilginin hem gönderici hem de alıcı tarafından anlaşıldığı ortamda bilginin bir göndericiden bir alıcıya aktarılma sürecidir. Organizmaların çeşitli yöntemlerle bilgi alışverişi yapmalarına olanak tanıyan bir süreçtir. İletişim tüm tarafların üzerinden bilgi alışverişi yapılacak ortak bir dili anlamalarına ihtiyaç duyar.

İletişim bir toplulukta veya bir grupta oldukça önemlidir ve sosyal açıdan olmazsa olmaz bir nitelik taşımaktadır. Kişi, sosyal çevrede sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için iletişim kurmak zorundadır. Yine iletişim hayatın vazgeçilmez bir gereğidir. Ayrıca ruhsal - bedensel ihtiyaçları gidermek için iletişim oldukça gereklidir. Toplumsal kanun ve kuralları sağlıklı bir biçimde işletebilmek için gereklidir.

İletişim genel olarak;

- Aile bireyleri arasında  Kişiler arasındaKurumlar arasında     
- Kitleler iletişimi... olmak üzere çok sayıda iletişim matotları vardır.
- Araçların kullanılmasına göre sözlü, sözsüz , araçlı , iletişim olmak üzere iletişim çeşidi, tarzı, metodu mevcuttur.

İletişimde etkinlik derecesi tarafların ; yaş, kültür, inanç, meslek ve araçları kullanabilme kapasiresine göre değişir, iletişim hedefini bulur veya bulamaz.

Kobilerin en başta gelen etkinliklerinden biri Tanıma ve Tanıştırma olmalıdır. Bu … kavramın yoluda iletişimden geçer. İletişim araçları; Dün sadece telefon, fax idi ama bugün görsel yayında; iletişim çağının göstergesi Bilişim olmuştur. İnternet ve tanıtım CD leri ile Fuar imkanları başta gelir.

En eski ve basit iletişim aracı olan kartvizit, tanıtıcı broşür, prospektüsü takviye olarak bugün web siteleri ve CD, DVD gibi araçlar öne çıkarmıştır.

Süratle çoğalan ve kullanılmaya başlanan bu araçları yurtiçi ve yurtdışı Fuarlar takip eder. Fuarların belirli ve bilinçli metotla gezilmesi ; istifade oranını artırır.

Tüm bu iletişim ve tanıtım araçlarının etkinliği şu iki unsurla etkinleşir. Birincisi firmaların araçlarının etkinliği, şu iki unsurla etkinleşir;

Birincisi, firmaların iletişim ve pazarlama elemanı , ikincisi; Fiziki ve coğrafi açıdan geniş bir alanda tanıtım ,bu ikinci unsurun etkinliği Kobilerin bağlı olduğu oda ve dernekler ile mümkün olur. Ayrıca bu konuda yönetim ve kadroların birbiri ile yapacağı işbirliği, birbirinin algısını; diğer firmalarla paylaşması fuar plan ve tanıtım kitapçıklarının iyi dağıtılması firmalar arası tanıtımı verimli kılar.

İş dünyası ve KOBİ’ler de iletişimin en kritik yönü; Telefon, fax, e-mail, yolu ile gelen mesaj ve bilgilere ilgi gösterip göstermemesi ile orantılıdır.

Maalesef günümüzde bu tarz blgilendirmelerin gerek ilgili kişiye iletilmesine gerekse ilgili kişi tarafından geri dönülmemesi şeklinde ceyran eder.

Tanıtım/tanışma ile başlayan ilk ilşkiyi;

- Elde edilen iletişim hedefine yönelik iletişim,
- İletişime muteakip paylaşım,
- Paylaşmanın devamlılığı, hizmetin memnuniyeti gibi unsurlar takip eder.

İletişim ve görüşmelerin tekrar müşterek işbirlliğine yönelik firmaların doğmasına, belki de hayat boyu müşteri veya kaynak oluşmasını sağlar.

FETTAH GÜVENTÜRK
EGEKOBİDER ONURSAL BAŞKANI

Okunma : 566
karaman


sağlam pen
Yavuzlar iplik
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da Genç Kadın Banyoda Ölü Bulundu!
25 Kasım 2020 Okunma: 12337 Asayiş
Park Karaman Alışveriş ve Yaşam Merkezi Açıldı
26 Kasım 2020 Okunma: 11192 Ekonomi
Karaman Özel Selçuklu Hastanesinin acı günü
26 Kasım 2020 Okunma: 9612 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın